Balina Milyonları Bitcoin’i Çökmekten Kurtardı

Bitcoin'in yükselişindeki en büyük etken balinalardan gelen para akışı olarak görünürken, bu durumun tersine dönmesi mümkün.

Bitcoin fiyatı yükselmeye devam ediyor. 15.000 $’ın üzerinde nispeten sabit seyrediyor. Ancak 12.000 doları ilk kez aştığından bu yana, balina adı verilen yatırımcılar yüklü miktarlarda bitcoin almaya başladı.

Baskın kripto para birimi, istikrarlı para girişleri Ekim ayında artmaya başlayana kadar kısa vadeli bir geri çekilme riski altındaydı.

Kripto para piyasasında, yatırımcılar nakit para kazandıklarında, genellikle Bitcoin varlıklarını Tether gibi stabilcoinlere satarlar. Stabilcoinler, dolar gibi itibari para birimlerinin değerini yansıttığı için, sermayeyi fiat para birimlerine çevirmek yerine sabit paralarda saklamak daha uygundur.

Bu nedenle, Bitcoin piyasasında kenara itilen sermayenin çoğu Tether’de tutulur. Bu nedenle, borsalara stabilcoin girişi arttığında, genellikle artan alıcı talebi anlaşılır.

Stablecoin Girişleri ve Yeni Alıcı Talebi Önemli Bir Zamanda Geldi

Ekim ayının ortasında, Bitcoin borsalarına stabilcoin girişi, BTC’nin fiyatı 12.000 doların altına inerken aniden yükseldi. O zamanlar BTC, muhtemelen bir geri çekilme olacak durgun momentum görme riski altındaydı.

Balina yatırımcılardan borsalara mevduatlar yağmaya başladı. Bu da BTC üzerindeki satış baskısının artabileceği anlamına geliyordu. Ancak, stabilcoin mevduatlarının kitlesel girişi, artan satış tarafı baskısını telafi ederek Bitcoin’in rallisine yol açtı.

bitcoin price btc

CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju özel bir röportajda, stabilcoin mevduatlarının BTC’nin rallisinin ilk aşamalarında satın alma baskısını artırdığını açıkladı.

“Yatırımcılar, kripto satın almak için kişisel cüzdanlarından borsalara stabilcoin yatırıyor. Dolayısıyla, kullanıcılar tarafından yapılan para yatırma işlemlerinin sayısını potansiyel bir satın alma baskısı olarak değerlendirebiliriz ”dedi.

Ju ayrıca, devam eden rallinin ilk aşamalarında stabilcoin girişinin kritik olduğunu açıkladı.

“Tarihsel olarak, mevduat sayısı artarsa, fiyat muhtemelen yükselir. Bu sefer de fiyat, birçok kişi stabilcoin yatırdıktan hemen sonra fırladı” diye ekledi.

  Bitcoin'in En Zenginleri Satışta Olmasına Rağmen Fiyat Neden Yükseliyor?

Balina desteği devam edecek mi?

Bitcoin şu anda teknik güç gösterdiği garip bir konumda ancak birkaç trend söz konusu.

18.000 doların üzerinde sabitlenen Bitcoin’in fiyatı, güçlü bir momentumun işaretidir. Bu, BTC’yi 18.000 $ ‘ın altına çekmek için satış baskısının yetersiz olduğu anlamına geliyor.

Ancak, Bitcoin’in karşılaştığı en büyük engel, vadeli işlemlerin finansman oranıdır. Büyük borsalardaki BTC vadeli işlem fonlama oranı %0.01 ortalamanın oldukça üzerindedir.

Sırasıyla Binance Futures ve Bybit’te, BTC/USD ve BTC/USDT için fonlama oranı %0,15 ve %0,074’tür. Bu, rallinin aşırı derecede ısındığını ve aşırı kalabalık olduğunu gösteriyor.

Piyasaya büyük ölçüde alıcıların hakim olduğu durumlarda fonlama oranı pozitifleşir. Finansman oranı %0’ın üzerinde kalırsa, alıcılar veya uzun süreli sözleşme sahipleri, her sekiz saatte bir kısa süreli sahiplere veya satıcılara pozisyonlarının bir kısmını ücret olarak ödemek zorundadır.

Bu mekanizma borsalar tarafından piyasada dengeyi sağlamak için kullanılır. Fonlama oranının piyasanın çoğunluğunun satın aldığını gösterdiğini düşünürsek, kar alma düzeltmesi veya uzun bir daralma olasılığı hala yüksek.

Bunun da ötesinde, CryptoQuant’ın zincir içi verilerine göre balinalar, hafta sonu Coinbase’de BTC satmaya başladı. Balinaların satması nedeniyle BTC durgun kalırsa ve fonlama oranları artmaya devam ederse, iki faktörün birleşmesi yakın vadede geri çekilme olasılığını artırabilir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın