Balinalar SEC Davasına Rağmen Ripple (XRP) Topluyorlar – Peki Ama Neden?

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 2 ay önce

blank

22 Aralık tarihinde SEC, Ripple’ı kayıtsız bir şekilde basılan XRP menkul kıymetlerini yatırımcılara sunmakla suçlamıştı. Soruşturmadaki iddialara göre, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve şirketin kurucularından Chris Larsen de ayrıca kişisel olarak da kayıtsız bir şekilde XRP satışı yaptılar ve bu yolla yaklaşık 600 milyon dolar gelir elde ettiler.

blank

SEC tarafından alınan bu soruşturma kararının hemen ardından XRP fiyatlarında ani bir şekilde büyük düşüşler gözlendi. Ancak Ripple özellikle son aylarda yeniden güçlendi ve çeşitli yükseliş rallileri yaşadı. Bu yazının yazıldığı dakikalarda XRP fiyatları 1.58 dolar seviyelerinde işlem görüyor.

SEC’in dava dosyasını oluşturmasından sonra iki gün içerisinde, büyük miktarlarda XRP’ye sahip olan cüzdanların sayısı azalmaya başlamıştı. İçerisinde 10.000 XRP’den daha az kripto para bulunan cüzdan sayısında ise herhangi bir azalış gözlenmemişti. Üç aylık XRP yığılması verilerine bakıldığında, Aralık ayındaki büyük çöküşün aslında, ellerinde çok büyük miktarlarda XRP bulunduran balinaların sayısına çok da etki etmediği görülüyor.

Elinde Büyük Miktarlarda XRP Bulunduran Balinaların Sayısı Arttı

Ripple tarafından sağlanan resmi bilgilere göre, 2021 yılının ilk çeyreği XRP’nin belirli cüzdanlarda yığılmaya devam ettiği bir periyot oldu. Ellerinde en az 10 milyon adet XRP bulunduran kişileri tanımlayan balina yatırımcıların sayısı geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 308 iken, içinde bulunduğumuz yılın ilk çeyreğinde 319’a çıktı. Benzer bir şekilde, cüzdanlarında 1 milyondan 10 milyona kadar XRP bulunduran yatırımcıların sayısı da 1.125’den 1.196’ya yükseldi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ayrıca rapora göre XRPL ağında bulunan aktif cüzdanların sayısı da, ağda gerçekleşen işlemlerin artmasıyla birlikte yükseliş gösterdi. XRPL ağındaki ödeme işlemlerinin hacmi yılın ilk çeyreğinde, geçtiğimiz yılın son çeyreğine oranla %23 artış göstererek 62.3 milyar dolar seviyesine ulaştı. XRPL ağındaki toplam cüzdan adreslerinin sayısı ise %15 yükselerek 2.35 milyondan 2.70 milyona çıktı.

Balina Yatırımcılar SEC Davasına Rağmen XRP’ye Yatırım Yapıyor

Balinaların sayılarındaki bu artış aslında yatırımcıların, SEC davasına rağmen XRP için boğa piyasası yaşanacağını düşündüklerini gösteriyor.

Bu yükselişlerde küresel kurumsal adaptasyonlar da büyük rol oynadı. XRP altyapısında bu yılın ilk çeyreğinde ve ikinci çeyreğinin ilk günlerinde büyük gelişmeler yaşandı. Bitrue borsası XRP’nin günlük ticaret hacminde %400’lük bir artış kaydederken; Kucoin, MEXBIT, Coinshare ve daha birçok borsa, XRP için çeşitli işlem çiftleri başlattı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dünyanın En Büyük Beş Kripto Borsasından Biri Olan Bybit, Kanadalı Düzenleyicilerle Mahkemelik Oldu: İşte Detaylar

Ontario Menkul Kıymetler Komisyonu (OSC), Bybit'in "kayıtsız bir kripto varlık ticaret platformu" olduğunu iddia etti. Haberin Özeti OSC, Mart ayında...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend