Balinaların Bitcoin’i Borsalara Taşıması Üzerine Bitcoin Fiyatı Aniden %11 Düştü

Bitcoin (BTC) fiyatı, 19.500 dolara yaklaşırken uzun zamandır beklenen bir geri çekilme piyasayı sonucunda bugün itibariyle dakikada 1.000 dolarlık düşüş yaşadı.

BTC fiyatı 17.250 doların aşağılarına indi

Cointelegraph Markets ve TradingView’den gelen veriler, BTC/USD’nin çarşamba günü bir gecede büyük dalgalanma yaşadığı tespitini ortaya koydu.

Günlük ticaret faaliyetleri sırasında neredeyse 19.500 doları vuran Bitcoin fiyatı, mesai sonrası keskin bir satışla sonuçlanan bir düşüş kararsızlığı dönemi yaşadı. Bitcoin daha sonra 17.250 dolardan sıçradı ve günlük kayıpları yaklaşık %5 oranında sınırladı.

Aralarında CNBC sunucusu Brian Kelly’nin de bulunduğu birçok analist, Bitcoin’in perşembe günü 14.000 dolara düşeceğini tahmin eden kripto tüccarı Tone Vays’in de aralarında bulunduğu bir grup tüccara, son kazançların bir geri çekilme nedeniyle olduğu konusunda uyarıda bulunmuştu.

Öte yandan analistler, var olan birkaç metriğin de yaklaşmakta olan bir düzeltmeye işaret ettiğini açıkladı. Bunlar arasında, kasım ayı boyunca rekor düzeyde yüksek seviyelerde kalan popüler Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi öne çıktı.

Borsa satış baskısı yükseliyor

Bugün yaşanan ani fiyat düşüşünün; büyük hacimli yatırımcıların, Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 doların yakınlarında bir seviyede kâr elde etmek amacıyla ellerindeki BTC’yi borsalara yatırmasıyla birlikte gelmesi dikkat çekti.

Tüm borsa girişlerinin birkaç saat önce arttığını belirten zincir içi analitik kaynağı CryptoQuant’ın yaratıcısı Ki Young Ju, Twitter takipçilerine durumu özetleyerek bu artışın, balinaların borsalara BTC yatırdığı anlamına geldiğini söyledi.

Ancak uzun vadeli zincir üstü göstergelerin, satın alma baskısının hüküm sürdüğünü gösterdiğini belirten Ki Young Ju, birkaç gün içinde 20 bin bariyerinin aşılacağına dair sahip olduğu inancı korumaya devam ettiğini ifade etti.

  Bitcoin Her Gün Yeni Bir Rekor Kırarken DeFi Dünyası da Sessizce Büyüyor

Yükseliş teorisi analistler tarafından da destekleniyor

Analistler, Bitcoin’in temel göstergelerini; üç gün içinde %7.3’lük bir artış için belirlenen madencilik zorluğu ve büyümeye devam eden doğrulama gücü oranıyla birlikte yükseliş teorisini desteklediği şeklinde yorumladı.

Son birkaç saat itibariyle BTC/USD yerel düşük seviyelerden mütevazı bir toparlanma gerçekleştirerek 17.900 doları çevrelemeye başladı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın