Bana En Yakın Bitcoin ATM’si Nasıl Bulurum?

0
947

Bitcoin Atm’leri, Bitcoin satın almak ve satmak için hızlı ve kolay bir yol sağlar.

Binance indirim kodu

Buradan hatırlayacağınız üzere, dünya çapında 10.000’den fazla Bitcoin Atm’si var ve bunların çoğu ABD’de yoğunlaşıyor. Türkiye’de de ilk Bitcoin ATM’si, İstanbul’da CITY’S Nişantaşı adlı alışveriş merkezine kurulmuştu.

Binance indirim kodu

Bir Bitcoin ATM bulmak için, web siteleri ve mobil uygulamalar gibi alternatifler kullanabilirsiniz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin, dijital ekonomi ve nakitsiz toplumla ilgilidir, bu nedenle, ATM’lerin bu sanal ekonomide yeri olmamalıdır değil mi? Yanlış. Bitcoin ATM’lerinin sayısı tüm dünyada artıyor ve müşterilere Bitcoin satın almanın kolay bir yolunu sunuyor.

Bitcoin ATM nedir?

Bitcoin Atm’leri diğer ATM’lere çok benziyor. Temel farkı, normal ATM’ler nakit verirken, Bitcoin ATM’leri insanların markette, alışveriş merkezinde veya otoparkta Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ticaret yapmasına izin veriyor.

İki tür Bitcoin ATM’si var: tek yönlü ve çift yönlü ATM’ler. Tek yönlü ATM’ler, nakit veya kart kullanarak Bitcoin satın almanızı sağlar. Bu nedenle, nakit kabul edenler, normal Atm’lerin aksine banka hesaplarına ihtiyaç duymazlar. Çift yönlü Bitcoin ATM’leri ise, Bitcoin’inizi nakit karşılığında satmanıza izin verir.

İlk halka açık Bitcoin ATM’si 29 Ekim 2013’te Vancouver, Kanada’da açıldı. Dünya çapında 15.000’den fazla Bitcoin ATM’si var ve bunların 13.000’den fazlası ABD’de. Bu rakam ile Amerika, şimdiye kadar ATM’ye sahip olan ülkeler arasında en büyüğü.

Bitcoin ATM neden gerekli?

Bazı bankalar kripto para birimi işlemlerini engeller, bu da hesap sahiplerinin Bitcoin elde etmesinin tek yolunun bir Bitcoin ATM’si kullanmak olduğu anlamına gelir.

Bununla birlikte, küçük alımlar için, Bitcoin ATM’leri, bir kripto borsasında hesap açmak zorunda kalmadan Bitcoin elde etmenin uygun bir yolu olabilir.

Son olarak, diyelim ki biraz acil paraya ihtiyacınız var, ancak sadece Bitcoin’e sahipsiniz. Bitcoin ATM’leri işte tam da bu noktada hizmetinizde.

Bitcoin ATM nasıl kullanılır?

Bir ATM kullanmak için bir Bitcoin adresine ihtiyacınız olacaktır. Bu cüzdan, ihtiyacınız olan güvenlik seviyesine bağlı olarak bir yazılım cüzdanı, bir donanım cüzdanı veya bir kağıt cüzdan olabilir. Elinizde bir cüzdan yoksa, bazı ATM’ler size bir kağıt cüzdan yazdıracaktır. Bu kağıt cüzdanda, cüzdanınıza erişmeniz gereken özel bir anahtar olacak.

İlgili Haber:  Ethereum'un DEX Hacmi Ekim Ayında Neden Düştü?

Bir ATM kullanarak Bitcoin satın almak için, Bitcoin ATM’de cüzdanınızın QR kodunu tarayın. Bundan sonra, makineye ne kadar fiat para birimi koyacağınızı girin. Ardından, telefonunuza bir güvenlik kodu göndermeyi içerebilecek herhangi bir kimlik kontrolü varsa doldurun. İşlemi tamamlamak için güvenlik kodunu girin. Bitcoin genellikle on dakika içinde cüzdanınıza girer. Bitcoin satmak için, aynı şeyi yapın, ancak “satın al” yerine “sat” seçeceğine basın.

Bitcoin ATM’leri nasıl bulunur?

1) Web sitesi ile:

Bir Bitcoin ATM bulmak için farklı web siteleri vardır. Önde gelen seçeneklerden biri, bir adres girerek ve daha sonra en yakın Atm’lerin bir listesini oluşturarak çalışan CoinATMRadar’dır. Bu site ayrıca her ATM’nin desteklediği kripto para birimlerini de listeliyor ve ATM’lerin incelemelerine de sahip. Ancak henüz önemli sayıda inceleme verisi yok.

Bitcoin.com’un kendi ATM radarı var. CoinATMRadar tarafından desteklenmekte ve her bölgede kaç tane Bitcoin ATM’sinin olduğunu görmek için dünyanın farklı bölgelerini yakınlaştırmanızı sağlayan, kullanıcı dostu bir haritası var. Site ayrıca bir ATM’nin her saat açık olup olmadığını ve hangi kripto ve fiat para birimlerini desteklediğini de gösteriyor.

Son olarak, atmcoiners.com sitesinin de kendi ATM haritası var fakat bu hizmet sadece kendi ATM’lerini gösterdiği için daha sınırlı.

2) Mobil Uygulamalar ile:

Bitcoin Atm’lerini bulmak için birkaç mobil uygulama bulunmakta. Belki de en popüler olanı, Google Play Store’da 100.000’den fazla indirmeye sahip olan CoinATMRadar’dır. En yakın ATM’yi bulmak için konumunuzu uygulama ile paylaşabilirsiniz. Bu uygulama web sitesine benzer. Uygulama aynı zamanda ATM’nin tek yönlü veya çift yönlü olup olmadığını ve desteklenen kripto para birimleri ile fiat para birimlerini de detaylandırıyor. Her bir ülke için ayrı veri indirmeniz gerekse de gayet iyi çalışır.

Bitmap ise CoinATMRadar’ın en büyük rakibi. Google Play Store’da 10.000’den fazla indirmesi var. Uygulama, kullanılan telefon internete bağlı olsa bile, kötü bir İnternet bağlantısını gerekçe göstererek sık sık kapanıyor. Bu nedenle CoinATMRadar şimdilik daha iyi bir seçenek gibi görünüyor.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?