12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Bank of America: Dijital Dolar, ABD Dolarının Mevcut Üstünlüğünü Koruyabilir

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Bank of America yeni yayınladığı bir raporda, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC olarak da bilinir) “bugünün elektronik para birimlerinin kaçınılmaz evrimi” olduğunu söyledi.

Binance indirim kodu

Geçtiğimiz günlerde Fed’in dijital doların ABD finans sistemini kökünden değiştirebileceğine yönelik açıklamasını haber yapmıştık.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bank of America bugün yaptığı açıklamada, merkez bankası dijital para birimlerinin “bugünün elektronik para birimlerinin kaçınılmaz evrimi” olduğunu ve ABD’nin 2025’te piyasaya dijital bir para sürebileceğini söyledi.

Banka, Pazartesi günü yayınladığı “ABD CBDC’si: Uzun Bir Yolculukta İlk Adım” başlıklı raporda, merkez bankası tarafından basılacak dijital bir paranın, mevcut dijital paralardan farklı olacağı, çünkü bunun, Fed’in bir yükümlülüğü olacağı ve bundan dolayı herhangi bir kredi veya likidite riski olmayacağını belirtti.

Ayrıca ABD’nin kendi CBDC’sini basmasının uzun vadede fayda sağlayacağı çünkü doları potansiyel olarak dünyanın rezerv para birimi olarak tutabileceği vurgulandı.

Raporda, “2025 ile 2030 arasında bir ABD CBDC’sinin yayınlanmasını bekliyoruz” denildi.

Raporda olası bir CBDC’nin potansiyel faydaları arasında; doların dünyanın rezerv para birimi olarak statüsünün korunması, sınır ötesi ödemelerin iyileştirilmesi, finansal katılımın artırılması yer alıyor.

CBDC’yi, sterlin, euro veya dolar gibi itibari para birimlerinin dijital versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Mevcut fiat para birimlerinden tek farkı dijital olması.

CBDC’ler Bitcoin gibi kripto paralardan çok farklıdırlar çünkü blok zincir kullansalar bile bir merkez bankası tarafından desteklenirler ve genellikle halka açık veya izinsiz ağlarda barındırılmazlar. Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler şu anda kendi dijital para birimlerini geliştirmenin faydalarını araştırıyor.

CBDC ile ilgili diğer ülkelerin yaptıkları çalışmalarla ilgili aşağıdaki haberleri yayınlamıştık.

İlgili Haber:  PayPal'ın Kripto Para Hizmeti 2021'in Başında Tüm Dünyaya Açılacak

Ancak ABD hala bu konuda çalışma yapmaya başlamış değil. Şimdilik sadece böyle bir dijital paranın faydalarını araştırıyor.

CBDC riskleri neler?

Yayınlanan raporda, CBDC’nin en büyük riskleri arasında, banka mevduatlarının bir CBDC’ye dönüştürülmesi durumunda finansal sistemde likidite riskinin artması gösterildi. Başka bir deyişle, bir bankanın müşterileri aniden nakitlerini dijitale çevirirse nakit sıkıntısı olabilir.

Banka ayrıca, bir CBDC’nin “para politikası uygulamasının etkinliğini” azaltabileceğini, yani Fed’in şu anda ekonomiyi canlandırmak için finansal sisteme nakit basma ve nakit enjekte etme şeklini değiştirebileceğini belirtti.

Raporda ayrıca, ABD’nin CBDC’yi “gizlilik korumalı”, aracılı ve aktarılabilir hale getirme noktalarına odaklanması gerektiğini öne sürdü. Bank of America raporunda, ayrıca KYC süreçlerinin doğru tanımlanması ve kullanıcıların kişisel bilgilerinin doğrulanması gerektiğinin önemi vurgulandı.

Raporun kapanışı, Çin’in CBDC’sinin “önümüzdeki birkaç yıl içinde geniş çapta benimsenmeye ve büyük potansiyele” ulaşabileceği belirtilerek yapıldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar