11 Ağustos 2022, Perşembe
23.7 C
İstanbul

Bank of America: Solana Ethereum’u Geçebilir!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Bank of America gibi dev bir ABD bankasından bir kripto paraya verebilecek en büyük iltifat geldi. Bank of America Solana’yı dünyanın en büyük kredi kartı ağlarından olan Visa ile karşılaştırdı.

Binance indirim kodu

Bank of America küresel kripto ve dijital varlık stratejisti Alkesh Shah, Salı günü yayınlanan bir araştırma notunda “Solana dijital varlık ekosisteminin Visa’sı olabilir” diye yazdı. Solana ağındaki, P2P borsalardan NFT pazarlarına kadar pek çok şeyi barındıran 400’den fazla merkezi olmayan uygulamaya atıfta bulunuldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ethereum’un ise daha çok, “yüksek değerli işlemler ve kimlik, depolama ve tedarik zinciri” gibi alanlarda kullanılabilecek bir blok zincir olabileceği belirtildi.

Kripto piyasasında her zaman blok zincirler üzerinde saniye başına gerçekleşen işlemler (TPS) ile MasterCard ve Visa gibi kredi kartı ağlarında gerçekleşen işlemler karşılaştırılır. Visa, teorik olarak saniyede 24.000 TPS işlem yapma kapasitesi olduğunu, ancak gerçekte ortalama 1.700 civarında işlem gerçekleştiğini söylüyor. Ethereum için ise saniyedeki işlem sayısı 15’tir. Zincir üstü merkezi olmayan uygulamaların talepleri göz önüne alındığında, bu rakam çok fazla değil.

Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeye çalışan çok sayıda proje var. Sidechain konseptli Polygon ve Rollup konseptli Arbitrum bu projelerden bazıları. Ancak Ethereum ağındaki tıkanıklığın ETH 2.0 tam kullanıma geçmeden yakın zamanda çözülmesi çok muhtemel gözükmüyor.

Vitalik Buterin, ETH 2.0’a geçişle birlikte saniyede 100.000 işleme ulaşabileceğini öne sürüyor ancak dediğimiz gibi ETH 2.0’ın tam kapasite ne zaman hayata geçeceği çok net değil.

Solana ise saniyede 65.000 işlem kapasiteleri olduğunu ve hem Ethereum’u hem de Visa’yı geçtiklerini iddia ediyor.

Bank of America yayınladığı raporda her ne kadar Solana’nın işlem kapasitesini övse de, yakın zamanda Solana ağında yaşanan kesintilere atıfta bulunarak ağın henüz çok güvenli olmadığını ve performans sorunlarının yaşandığını belirtti.

İlgili Haber:  Ünlü CIO, Ethereum ile Birlikte Patlama Yapacağını Düşündüğü 3 Altcoini Paylaştı

Raporda, Avalanche’ın da hem Ethereum’un işlem hızını hem Solana’nın güvenlik ve performans sorunlarını aşarak en iyi blok zincir olma yönünde önemli bir aday olduğu belirtildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar