25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

Bank of America: Solana Ethereum’u Geçebilir!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 2 hafta önce

Binance indirim kodu

Bank of America gibi dev bir ABD bankasından bir kripto paraya verebilecek en büyük iltifat geldi. Bank of America Solana’yı dünyanın en büyük kredi kartı ağlarından olan Visa ile karşılaştırdı.

Binance indirim kodu

Bank of America küresel kripto ve dijital varlık stratejisti Alkesh Shah, Salı günü yayınlanan bir araştırma notunda “Solana dijital varlık ekosisteminin Visa’sı olabilir” diye yazdı. Solana ağındaki, P2P borsalardan NFT pazarlarına kadar pek çok şeyi barındıran 400’den fazla merkezi olmayan uygulamaya atıfta bulunuldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Ethereum’un ise daha çok, “yüksek değerli işlemler ve kimlik, depolama ve tedarik zinciri” gibi alanlarda kullanılabilecek bir blok zincir olabileceği belirtildi.

Kripto piyasasında her zaman blok zincirler üzerinde saniye başına gerçekleşen işlemler (TPS) ile MasterCard ve Visa gibi kredi kartı ağlarında gerçekleşen işlemler karşılaştırılır. Visa, teorik olarak saniyede 24.000 TPS işlem yapma kapasitesi olduğunu, ancak gerçekte ortalama 1.700 civarında işlem gerçekleştiğini söylüyor. Ethereum için ise saniyedeki işlem sayısı 15’tir. Zincir üstü merkezi olmayan uygulamaların talepleri göz önüne alındığında, bu rakam çok fazla değil.

Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını çözmeye çalışan çok sayıda proje var. Sidechain konseptli Polygon ve Rollup konseptli Arbitrum bu projelerden bazıları. Ancak Ethereum ağındaki tıkanıklığın ETH 2.0 tam kullanıma geçmeden yakın zamanda çözülmesi çok muhtemel gözükmüyor.

Vitalik Buterin, ETH 2.0’a geçişle birlikte saniyede 100.000 işleme ulaşabileceğini öne sürüyor ancak dediğimiz gibi ETH 2.0’ın tam kapasite ne zaman hayata geçeceği çok net değil.

Solana ise saniyede 65.000 işlem kapasiteleri olduğunu ve hem Ethereum’u hem de Visa’yı geçtiklerini iddia ediyor.

Bank of America yayınladığı raporda her ne kadar Solana’nın işlem kapasitesini övse de, yakın zamanda Solana ağında yaşanan kesintilere atıfta bulunarak ağın henüz çok güvenli olmadığını ve performans sorunlarının yaşandığını belirtti.

İlgili Haber:  Bill Gates Bitcoin'in Enerji Tüketimi Konusunda Uyarıyor

Raporda, Avalanche’ın da hem Ethereum’un işlem hızını hem Solana’nın güvenlik ve performans sorunlarını aşarak en iyi blok zincir olma yönünde önemli bir aday olduğu belirtildi.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend