5 Aralık 2022, Pazartesi
10.7 C
İstanbul

Banka Devi Morgan Stanley Bir Blockchain Şirketine Yüklü Miktarda Yatırım Yaptı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Dijital menkul kıymetler platformu Securitize’ın, tokenize edilmiş menkul kıymetlerin adaptasyonu ile ilgili büyük planları bulunuyor. Şirket, Blockchain Capital ve Morgan Stanley tarafından öncülük edilen Seri B yatırım turunda 48 milyon dolar toplamayı başardı.

Binance indirim kodu

Morgan Stanley Daha Önce de MicroStrategy ile Kripto Para Alanına Giriş Yapmıştı

Morgan Stanley kripto para alanına direkt olarak ilk kez yatırım yapsa da şirket aslında kripto paralara yabancı değil. Morgan Stanley 2021 yılının Ocak ayı itibariyle, elinde en fazla Bitcoin bulunduran şirket olan MicroStrategy’nin %10.9’luk hisselerine sahip olarak biliniyor. Ayrıca Morgan Stanley bazı müşterilerine Bitcoin hizmetleri de sunuyor. Girişimcilik alanında ise kısmi olarak Morgan Stanley’nin sahibi olduğu kurumsal tahvil iletişimi şirketi DirectBooks, bir Blockchain girişimi olan Axoni ile Şubat ayında işbirliğine gitmişti.

Binance indirim kodu

Yatırım turunun ardından Morgan Stanley ekibinin liderlerinden Pedro Teixeira, Securitize’ın yönetim kurulunun beşinci üyesi olacak. Yatırım turunda Ava Labs, IDC Ventures, Migration Capital, NTT Data, Sumitomo Mitsui Trust Bank, Blockchain Ventures, Borderless Capital, Global Brain, Mouro Capital, Ripio, Ripple ve SPiCE VC gibi önemli isimler de yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Morgan Stanley ekibinden Teixeira, yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Yenilikler konusunda her daim bir adım önde olan iş yerleri ve varlık sınıflarında uzun vadeli yatırımlar yapıyoruz. Securitize’a yaptığımız yatırım da dijital menkul kıymetler alanında yaşanacak büyüme ve adaptasyona inandığımızı gösteriyor.

Securitize Tokenize Hisse Senetleri Oluşturma Hizmeti Veriyor

2017 yılında kurulan Securitize’ın ana ürünü dijital menkul kıymetler protokolü olarak biliniyor. Şirketin hizmetleriyle birlikte kullanıcılar dijital menkul kıymetleri piyasaya sürebiliyor, elinde tutabiliyor ya da alıp satabiliyor. Akıllı sözleşmeler adı verilen otomatik işlemler sayesinde hizmete gömülü şekilde otomatik uyumluluk özellikleri üretilebiliyor. Tokenize edilmiş bir Apple hissesi aslında bu alanda verilebilecek en güzel örneklerden biri olurdu.

İlgili Haber:  Bitcoin Haftasonu Yaşanan Ani Düşüşten Sonra Tekrar 57.000 Dolar Seviyesine Tırmandı

Securitize’ın bu özellikleri aslında şirketi popüler kripto para borsası Coinbase gibi şirketlerden ayıran en önemli özelliklerden biri olarak göze çarpıyor. Coinbase SEC tarafından denetim altında tutulamıyor ve Coinbase üzerinden bahsedilen tokenize ürünlerin alınıp satılmasına izin verilmiyor.

Şirkete yapılan yatırım ile beraber Securtize, Securtize Market aracılığıyla özel sermaye piyasalarına likidite getirmeyi planlıyor. Böylelikle dijital varlıklar için SEC ve FINRA tarafından denetlenen yeni bir piyasa ortaya çıkmış olacak. Aslında bu mesele son zamanlarda özellikle gündeme gelen konulardan biri olarak göze çarpıyor. Hızlı büyüyen şirketler, bireysel yatırımcıların erken bir safhada hisselerini almasını engellemek amacıyla halka arzlarını ertelemek zorunda kalıyorlar. Örneğin 1976 yılında kurulan Apple, yalnızca 4 sene sonra, 1980 yılında halka açılmışken, 2008 yılında kurulan AirBnb halka arz edilebilmek için 12 yıl beklemek zorunda kalmıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar