Banka Devi Morgan Stanley Bir Blockchain Şirketine Yüklü Miktarda Yatırım Yaptı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Dijital menkul kıymetler platformu Securitize’ın, tokenize edilmiş menkul kıymetlerin adaptasyonu ile ilgili büyük planları bulunuyor. Şirket, Blockchain Capital ve Morgan Stanley tarafından öncülük edilen Seri B yatırım turunda 48 milyon dolar toplamayı başardı.

blank

Morgan Stanley Daha Önce de MicroStrategy ile Kripto Para Alanına Giriş Yapmıştı

Morgan Stanley kripto para alanına direkt olarak ilk kez yatırım yapsa da şirket aslında kripto paralara yabancı değil. Morgan Stanley 2021 yılının Ocak ayı itibariyle, elinde en fazla Bitcoin bulunduran şirket olan MicroStrategy’nin %10.9’luk hisselerine sahip olarak biliniyor. Ayrıca Morgan Stanley bazı müşterilerine Bitcoin hizmetleri de sunuyor. Girişimcilik alanında ise kısmi olarak Morgan Stanley’nin sahibi olduğu kurumsal tahvil iletişimi şirketi DirectBooks, bir Blockchain girişimi olan Axoni ile Şubat ayında işbirliğine gitmişti.

blank

Yatırım turunun ardından Morgan Stanley ekibinin liderlerinden Pedro Teixeira, Securitize’ın yönetim kurulunun beşinci üyesi olacak. Yatırım turunda Ava Labs, IDC Ventures, Migration Capital, NTT Data, Sumitomo Mitsui Trust Bank, Blockchain Ventures, Borderless Capital, Global Brain, Mouro Capital, Ripio, Ripple ve SPiCE VC gibi önemli isimler de yer alıyor.

Morgan Stanley ekibinden Teixeira, yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Yenilikler konusunda her daim bir adım önde olan iş yerleri ve varlık sınıflarında uzun vadeli yatırımlar yapıyoruz. Securitize’a yaptığımız yatırım da dijital menkul kıymetler alanında yaşanacak büyüme ve adaptasyona inandığımızı gösteriyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Securitize Tokenize Hisse Senetleri Oluşturma Hizmeti Veriyor

2017 yılında kurulan Securitize’ın ana ürünü dijital menkul kıymetler protokolü olarak biliniyor. Şirketin hizmetleriyle birlikte kullanıcılar dijital menkul kıymetleri piyasaya sürebiliyor, elinde tutabiliyor ya da alıp satabiliyor. Akıllı sözleşmeler adı verilen otomatik işlemler sayesinde hizmete gömülü şekilde otomatik uyumluluk özellikleri üretilebiliyor. Tokenize edilmiş bir Apple hissesi aslında bu alanda verilebilecek en güzel örneklerden biri olurdu.

Securitize’ın bu özellikleri aslında şirketi popüler kripto para borsası Coinbase gibi şirketlerden ayıran en önemli özelliklerden biri olarak göze çarpıyor. Coinbase SEC tarafından denetim altında tutulamıyor ve Coinbase üzerinden bahsedilen tokenize ürünlerin alınıp satılmasına izin verilmiyor.

Şirkete yapılan yatırım ile beraber Securtize, Securtize Market aracılığıyla özel sermaye piyasalarına likidite getirmeyi planlıyor. Böylelikle dijital varlıklar için SEC ve FINRA tarafından denetlenen yeni bir piyasa ortaya çıkmış olacak. Aslında bu mesele son zamanlarda özellikle gündeme gelen konulardan biri olarak göze çarpıyor. Hızlı büyüyen şirketler, bireysel yatırımcıların erken bir safhada hisselerini almasını engellemek amacıyla halka arzlarını ertelemek zorunda kalıyorlar. Örneğin 1976 yılında kurulan Apple, yalnızca 4 sene sonra, 1980 yılında halka açılmışken, 2008 yılında kurulan AirBnb halka arz edilebilmek için 12 yıl beklemek zorunda kalmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Madenciliği Şirketi Genesis Yatırım Turunda 125 Milyon Dolar Topladı

Çin’in ülkedeki Bitcoin madencileri ile ilgili sert önlemler almasının ardından diğer ülkelerdeki madenciler durumu fırsat bildi. Bununla birlikte Genesis...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend