Repo ve banka faizi, ticari ve merkez bankaları tarafından borçlanma için yaygın olarak kullanılan faiz oranlarıdır. Bu oranlar, ulusal veya merkez bankası ile yerli veya ticari bir banka arasındaki finansal işlemlerde kullanılır. Her iki faiz de aynı kabul edilse de, ikisi arasında belirgin farklılıklar var.

Banka Faizi

Banka faizi, finansal kuruluşlar tarafından banka faizi için kullanılan başka bir iskonto oranıdır. Banka kredisi, merkez bankasından borç alırken ticari bankalar tarafından kullanılır ve bir banka kredisi almalarının nedeni, bu bankalarda beklenen fon sıkıntısı yüzündendir.

Her birey, banka faizinin ticari bankaların müşterilerine sunduğu borç faiz oranlarını doğrudan etkilediğinin farkında olmalıdır. Ticari bankalara borç faiz oranı, bu bankalardan borç alan kişilere aktarılmaktadır. Merkezi ve ticari bir banka arasında karar verirken banka faiz oranı yüksekse, ticari bir bankanın müşterilerine sunduğu oran da daha yüksek olacak ve merkez bankası tarafından sağlanan oran düşükse, düşük oran ticari bankalar tarafından karşılanacaktır.

Banka faiziyle ilgili bir diğer önemli gerçek, bu faiz oranları, farklı ekonomilerin merkez bankaları tarafından, ulusal ekonominin ve bankacılık sektörünün iyileştirilmesi için para arzını kontrol etmek ve yönetmek için kullanılıyor olmasıdır. Bir ülkedeki işsizlik oranı arttıkça, bu ülkenin merkez bankası banka faizini düşürür, böylece ticari bankalar bireylere verilen kredilerde azaltılmış oranlar önerir. Bu tür borç verme işlemlerinin herhangi bir teminat içermediğini unutmayın.

Repo Faizi

Repo faizi, banka faizine biraz benzer. Bu faiz, geri alım oranı olarak da bilinir ve bu oran bir repo sözleşmesi gibi bir bankacılık işleminde kullanılır. Bir geri alım sözleşmesinde merkez bankası, ticari bankalara menkul kıymetler satmakta ve belirli bir süre sonra bu menkul kıymetleri önceden belirlenmiş bir fiyata geri satın almayı kabul etmektedir. Bu nedenle, bu menkul kıymetlerde repo için kullanılan faiz oranı bir repo ya da repo faizi olarak bilinir.

İlgili Haber:  Kripto Borç Verme Platformu Nexo'nun Kurucusu: Türkiye'deki Kullanıcılardan Talep Artışı Görüyoruz

Bir banka kuru gibi, repo oranı bir ekonomideki para arzını düzenlemek için kullanılır. Repo faizi daha düşük olursa, parasal sistemi genişletir ve sonuç olarak, finansal kuruluşlar düşük fiyatlı oranlarda para alır. Aksine, eğer geri alım oranı ekonomide daha yüksekse, para arzını da azaltmakta ve bu da, borçlanma fonlarının yetersiz kalmasına neden olmakta ve kredileri sınırlı erişime sahip kişilerin bırakılmasına neden olmaktadır.

Böylece, repo sözleşmesi, menkul kıymet sahiplerine para toplamak amacıyla menkul kıymetleri satmaya ve geri almalarına izin verir. Bu anlaşma menkul kıymetler şeklinde bir teminat kullanmaktadır ve repo oranı genellikle bu menkul kıymetleri satmaktan kaynaklanmaktadır.

Banka Faizi ile Repo Faizi Arasındaki Fark

Banka faizi ile repo faizi arasındaki fark özetlenecek olursa;

Kredi ve Menkul Kıymetler – Daha önce de belirtildiği gibi, banka faiz oranı genellikle krediler ile ilgilenirken, repo veya repo kurları menkul kıymetlerle ilgilenmektedir. Merkez bankaları tarafından kendilerine verilen krediye karşı banka ücreti ticari bankalar tarafından karşılanırken, menkul kıymetlerin geri alınması için repo faizi uygulanır.

Teminat Kullanımı – Banka faizinde herhangi bir teminat yoktur. Fakat repo sözleşmesi teminat olarak menkul kıymetleri kullanır ve bunlar daha sonraki bir tarihte geri satın alınır.

Hangi oran daha yüksek? – Piyasayı gözlemlerseniz, repo faizinin banka faizinden nispeten düşük olduğunu göreceksiniz.

Borç verme faiz oranı ve dönem periyoduna etkisi – Repo faizi genellikle işletmelerin kısa vadeli fon ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılır. Böylece, merkez bankaları repo oranını arttırdığında, ekonomideki likiditeyi azaltmaya çalışmaktadırlar. Bununla birlikte, ticari faiz oranları piyasa faiz oranını etkilemez, çünkü ticari bankalar müşteri tabanını güvence altına almak için ek yük taşımaktadır. Ancak, banka faiz oranı arttıkça, müşterilere sunulan borç verme faiz oranını doğrudan etkilemekte ve böylece kredi kullandırmamaları ve genel ekonomik büyümeye zarar vermesi engellenmektedir. Repo oranı yatırım tutarı üzerinde bir etki yaratabilir, ancak etkisi banka oranı kadar doğrudan ve ciddi olmayacaktır.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın