10.5 C
İstanbul
5 Aralık 2021, Pazar

FDIC Başkanı: “Bankalar, Bitcoin Bulundurmaya Başlayabilir!”

Önemli Gelişmeler

FDIC Başkanı Jelena McWilliams, son olarak yaptığı açıklamada, “Bankalar, Bitcoin ve diğer kripto paraları ellerinde tutabilir; buna izin vermeliyiz.” ifadelerini kullandı.

blank

Haberin Özeti

  • FDIC, OCC ve Federal Rezerv, bankalar için belirlenecek kripto para politikasını koordine etmek için toplanıyor.
  • FDIC Başkanı McWilliams ise bankaların, Bitcoin ve diğer kripto varlıkları elinde tutmasına resmi olarak izin vermek için çalıştığını söylüyor.

ABD’nin önde gelen finansal düzenleyicilerinden biri olan Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) Başkanı Jelena McWilliams, bankaların kendileri ve müşterileri için Bitcoin gibi kripto paraları tutmasına izin vermenin zamanının geldiğine inanıyor.

blank

“Bankalar, Bitcoin Tutmalı”

Las Vegas’taki Money 20/20 konferansında Reuters ile bir röportaj yapan McWilliams, “Riskleri uygun şekilde yönetip hafifletirken, kripto para alanında bankalara izin vermemiz gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

McWilliams’ın açıklamaları, FDIC, Federal Rezerv (Fed) ve Para Birimi Denetleme Ofisi (OCC) personelinden oluşan kurumlar arası bir ekibin, ABD bankaları için kripto para politikalarını koordine etme çalışmalarını tamamlamaya çalışırken geldi.

McWilliams etkinlikte ayrıca, “Bu kurumlar arası gruptaki amacım, temel olarak bankaların bu varlıkların koruyucusu olarak hareket edebilmeleri, kripto varlıkları ve dijital varlıkları bir tür teminat olarak kullanabilmeleri için bir yol sağlamaktır.” diye ekledi.

Tesla ve MicroStrategy Gibi Örnekler Var

FDIC Başkanı, ekibin, Tesla ve Microstrategy gibi halka açık şirketlerin şu anda yapmakta olduğu “bilançolarında kripto para tutma” süreçlerini de yakından inceleyeceğini belirtti.

Bu açıklamalar biraz “déjà vu” gibi geliyorsa; doğru. Eski başkan Trump döneminde atanan ve aynı zamanda Coinbase eski baş hukuk görevlisi olarak tanınan Brian Brooks yönetimindeki OCC, Haziran 2020’de federal bankaların ve tasarruf birliklerinin müşteriler adına kripto paraların velayetini almasına olanak sağlayan yasalar oluşturmuştu.

İlgili Haber:  BitMEX CEO'su: Bitcoin, 2022 Yılına Kadar 5 Ülkede Resmi Para Birimi Olacak!

Ancak bu yasalar, Nisan ayında görevi devralan mevcut vekil denetçi Michael Hsu tarafından askıya alındı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend