Bankalar Şüpheli Kripto İşlemlerinin %90’ını Tespit Edemiyor

Dünya çapındaki finans kuruluşları, son iki yılda kripto para birimleriyle ilgili 134.500 adet şüpheli işlem bildirdi. Ancak blok zincir firması CipherTrace tarafından yayımlanan bir rapora göre bu miktar buzdağının sadece görünen kısmını meydana getiriyor.

Rapor; 2019’un Mayıs ayında dönüştürülebilir sanal para birimlerini de içeren Yasa Dışı Etkinlik Raporu’nun yayımlanması üzerine Mali Suçlar Takip Ağı’nın (FinCEN), kurumlardan gelen şüpheli işlem raporlarında büyük bir artış gördüğünü söylüyor.

Buna rağmen CipherTrace; birçok finans kuruluşunun, kripto paralarla ile ilgili hesapları ve işlemleri tanımlama konusunda yetersiz kalan yerel sistemler geliştirdiğini söylüyor. Firma, bu sistemlerin kripto para ile transfer ilişkilerini belirleyebilmek için sadece kripto borsalarının ve sanal varlık servis sağlayıcılarının (VASP’ler) isim listelerini kullandığını iddia ediyor.

Bu strateji birçok yanlış alarmla sonuçlanıyor ve dikkat edilmesi gereken önemli miktarda fon akışı, bu şekilde hazırlanan isim eşleştirme yöntemiyle keşfedilemediği için gözden kaçıyor.

Bankaların kullandığı isim eşleştirmesine dayalı bir sistem, kripto işlemlerinin %70’ini veya daha fazlasını, gerçek işlem hacminin ise %90’ını tamamen gözden kaçırabiliyor.

Rapor, birkaç finans kuruluşunun top 100 dışında kalan borsalardaki hareketliliği görüntüleyebildiğini iddia ediyor. Birçok kripto borsası da kripto işlemlerini belirleme konusunda isim eşleştirme sisteminin diğer noksan yanlarını kanıtlayabilmek amacıyla kendilerini markalarından ayıran farklı bir ticari ad altında faaliyet gösteriyor.

CipherTrace; bankaların, kripto borsalarına ve daha küçük sanal para sistemlerine ilişkin hesapları takip etmeye çalışan bir izleme sistemi kullandığını ve şüpheli etkinlikleri belirleyebilmek için müşteri kayıtlarıyla küçük borsaların iletişim bilgilerini çapraz referans aldığını savunuyor.

CipherTrace’in raporu; ABD İç Gelir Servisi’nin (IRS), kripto para işlemlerini takip edebilme kapasitesini arttırabilmek amacıyla Blockchain Analytics ve Tax Software firması ile imzaladığı 249.900 dolarlık sözleşmenin hemen ardından geldi.

  Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple XRP, Chainlink ve Diğer Kripto Paralar Ne Zaman Satın Alınır?

Ağustos ayının sonunda CipherTrace, ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı için gizli-coin Monero (XMR) ile yapılan işlemleri izleyebilen bir araç geliştirdiğini iddia etti.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın