Bant genişliği, bilgisayarların ve diğer tüm dijital teknolojilerin ortaya çıkışından önceki çok eski bir terimdir. Radyo iletim, akustik ve benzeri diğer analog teknolojilerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Hesaplamada bant genişliği, belirli bir zamanda aktarılan veya alınabilen verilerin miktarını belirtmek için kullanılır. Bu sıklıkla binler (kilobit saniye), milyonlar (megabit saniye) ve milyarlarca (gigabit saniye) ifade edilen ortak değerlerle saniyedeki bit sayısı olarak ölçülür.

 

Hız basitçe işlerin ne kadar hızlı yapılabileceğinin bir açıklamasıdır. Hesaplamada, hız ve bant genişliği çoğunlukla aynı şeyi ifade ettiği için birbirinin yerine kullanılabilir.

Ağ veya internet üzerinden bir dosya indirirken bant genişliği ile hız arasında doğrudan ilişki kurulması gereken çok iyi bir örnek verilebilir. Daha fazla bant genişliği, dosyanın herhangi bir zamanda daha fazla aktarılması demektir. Dolayısıyla dosya daha hızlı indirilecektir. Daha geniş bant genişliği, web sayfalarının daha hızlı yüklenmesine ve video akışının pürüzsüz olmasına neden olacağı için, İnternet’te gezindiğinizde de geçerlidir.

Fakat bazı durumlarda, hız ve bant genişliği anlam olarak aynı şeyi ifade etmez. VoIP veya çevrimiçi oyun gibi gerçek zamanlı uygulamalar hakkında konuştuğunuzda bu doğrudur. Bu durumlarda gecikme veya yanıt verme süresi daha fazla bant genişliğine sahip olmaktan daha önemlidir. Çok fazla bant genişliğine sahip olsanız bile, gecikmeniz çok yüksekse bozuk sesli iletim veya yanıt gecikmesi yaşayabilirsiniz. Artık kullanılamayacağından, bant genişliğinizin yükseltilmesi muhtemelen yardımcı olmayacaktır. Herhangi bir gürültüyü en aza indirgemenin yanı sıra paketlerin kaynaktan hedefe ve tersine hareket etmesi için geçen süre miktarı gerektirdiği için gecikme kolaylıkla yükseltilemez.

Ağınız veya İnternet bağlantınız için mümkün olan en iyi hızı elde etmek için, yüksek bant genişliği bağlantısına sahip olmak yeterli değildir. Bilgilerinizin size yeterince hızlı erişmesini sağlamak için gecikmenin (latency) düşük olması da önemlidir. Yeterli bant genişliği olmaksızın düşük gecikmeler halen çok yavaş bir bağlantıyla sonuçlanacağından yeterli bant genişliğiniz varsa bu durum önemlidir.

Bant Genişliği ile Hız Arasındaki Fark

Bant genişliği ile hız arasındaki fark özetlenecek olursa;

  1. Bant genişliği, bir defada ne kadar veri aktarılabileceğinin bir ölçümüdür; hız ise, işlerin ne kadar hızlı yapıldığının bir ölçümüdür.
  2. Bant genişliği ve hız bir dosyayı ne kadar hızlı indirebileceğinizi ölçerken koordineli olabilir.
  3. Bant genişliği, gerçek zamanlı uygulamalarda doğrudan hız olarak tercüme edilemez.
Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here