Çağdaş evlerin çoğunda ya bir duş, bir banyo veya birisi için kullanılabilecek bir banyo bulunur. İnsanlar tipik olarak birini diğerine tercih ederler çünkü duş almak ya da banyo yapmak insanın kendisini temizlemek için etkili yöntemlerdendir. Aynı amaca hizmet etmekle birlikte, ikisi arasında birkaç fark vardır.

Banyo Yapmak ile Duş Almak Arasındaki Fark

Su İletim Yöntemi

Duş alırken bir kişi sıcak veya soğuk su spreyi (duş) altında durur. Su damlacıkları bir boşaltma vasıtasıyla etrafına düşer, sonra yere düşer. Duş alanının dışına püskürtmemek için genellikle duşun etrafında bir perde veya kapı bulunur. Bunlar dekoratif olabilir ya da bir kapının olduğu zaman ya da bir perde asmak için bir duş çubuğu takıldığında olduğu gibi çıkarılabilir olan gibi duşun sabit bir parçası olarak bulunurlar. Perdenin kendisi bir ya da iki kat olabilir.

Duş, bir kişinin üzerine ve çevresine suyun düşmesini gerektirirken, banyo, bireyi ayakta duran bir su havzasına ya da küvetine daldırmaktan oluşur. Duştan farklı olarak suyun toplanabilmesi için su boşaltıma kapalıdır. Banyo yaparken, temizlenmek için vücut su ve sabunla yıkanır.

Tesis

Duş tipik olarak birkaç yaygın ekipman çeşidi içerir. Bazen çok amaçlı bir küvete entegre edilmiş olsa da, duş için kullanılan ekipman ya farklıdır ya da basitçe farklı bir ayar kullanmaktadır. Tipik olarak, dipte bir de duş perdesi veya kapı bulunacaktır. En büyük fark ise suyun sağlanması için bir duş başlığı kullanılması. Standart sıhhi tesisat armatürüne kolayca bağlanan sabit duş başları ve esnek bir hortum ile bağlanan duş ahizeleri de dahil olmak üzere birçok farklı türü vardır; bunlar taşınabilir veya sabitleyiciye bağlanabilir ve sabit bir duş başlığı gibi işlev görebilirler. Yağmur damlasına izin veren tavana monte musluklar da vardır, çünkü suyun yerden alçak veya orta basınçta düşmesi için yerçekimi kullanır.

Ayarlanabilir duş başlıkları, masaj ve yüksek basınç ayarı gibi çok sayıda ayara sahiptir. Son olarak, duş panelleri, tek bir duş başlığından farklı olarak, duvara monte edilmişlerdir ve suyu vücuda yatay olarak püskürtürler.

Banyo yapmak, ayrı bir duş olup olmamasına bakılmaksızın küvette yapılır. Diğer tek ekipman, suyun açılmasına izin veren sabit bir musluktur. Drenaj kapalıyken su küveti doldurur ve daha sonra kapatılır. Çeşitli duş başlıklarının aksine, musluk genellikle yalnızca ‘açık’ ve ‘kapalı’ ayarlarına izin veren standarttadır.

Değişme yeteneği

Duşlar genellikle banyolardan daha sık kullanılır ve sebeplerinden biri, duşta ayarları ve sıcaklığı değiştirmek için daha fazla seçeneğiniz olmasıdır. Banyo normal olarak bir sıcaklıktır (zaman geçtikçe yavaşça düşer), duş yaparken sıcaklığı dinamik olarak ayarlayabilirsiniz. Yanıt süresi genellikle sadece birkaç saniyedir. Banyodaki sıcaklığı ayarlamak için, genellikle suyun bir kısmını boşaltmanız, daha sonra sıcak veya soğuk su ile değiştirmeniz gerekecektir. Bu süreç çok daha az duyarlıdır. Duş başlığı ayarları ayrıca bir duş deneyiminde daha fazla esneklik sağlamak için dinamik olarak tipik olarak değiştirilebilir.

Su kullanımı

Duş almanın daha popüler bir seçenek haline gelmesinin nedenlerinden biri, genellikle banyoya kıyasla çok daha az su gerektirmesidir. Çevre bilinci daha da önem kazandığında, bu giderek önem kazanabilir. Tipik bir duş, yaklaşık 80 litre su kullanırken, banyo neredeyse iki katı yaklaşık 150 litre su kullanır.

Tarihçe

Başlangıçta, duşlar insan yapımı yapılar değildi, ancak şelalenin bulunduğu doğada kullanıldı. Tamamıyla temizlenebilecek bir yöntem olarak düşünülmüş ve suyun manuel olarak taşınmasından daha etkili olmuştur. Eski Yunanlılar ve Romalılar bu fikri ele almış ve yaygın olarak bir hamamın içinde bulunan büyük toplumsal duş odalarına su getirmek için sıhhi tesisat ağlarını kullanmışlardır. İlk mekanik duş, 18. yüzyılda Londra’da geliştirildi. Bu tasarımdaki ilerlemeler, önümüzdeki yüzyılda temiz suyun getirilmesini sağlamak için boruların bağlanmasını ve kirli suyun alınmasını sağlayarak geliştirildi. Kapalı sıhhi tesisat yaygınlaştıkça duş da arttı.

Hamam dünyadaki eski medeniyetlerde yaygındı. Kişisel hijyen önem kazanırken, banyo daha yaygın hale geldi. Kapalı sıhhi tesisat daha yaygın hale geldiği için duş gibi olduğu gibi, küvetler de yaygınlaştı.

Kültürel işlev ve amaç

Hem duş hem de banyo yapmak kişisel hijyen avantajları için tamamlanır, ancak her ikisi de diğer kültürel işlev ve amaçlara sahiptir. Hamam, bazen dini bir ritüel (vaftiz, gusül) olarak veya terapötik amaçla veya rekreasyonel bir etkinlik olarak kullanılabilir. Birçok kişi banyo yapmanın oldukça rahatlatıcı olabileceğini ve temizlik için bir tane almamak zorunda kaldıklarında bile bu etkinliğe katılması gerektiğini düşünür. Japonya’da çoğu insan, suyu kirletmemek için kendilerini temizleyeceklerdir. Diğer kültürler hala hamamları toplu hamamlara veya saunalara katılarak toplumsal bir etkinlik olarak değerlendirmektedir.

Hamamın birçok kültürel önemi vardır; ancak duş almanın kültürel bir yönü yoktur. Genellikle sadece temizlik ve hijyeni teşvik etmedeki değeri göz önüne alınır. Bununla birlikte, rahatlatıcı ve terapötik yetenekleri ile biraz bilinmektedir.

Banyo yapmak ile duş almak arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here