Ethereum 2.0 için testnet çabalarına liderlik eden Ethereum Vakfı araştırması lideri Danny Ryan, Decrypt’e verdiği demeçte, Zinken test ağının bugünkü lansmanı sorunsuz geçtiğini söyledi.

Zinken, Eth2 oluşumunu test etmek için planlanan -yeni zincirdeki ilk bloğun oluşturulması- Proof of Stake ağı yayınlanmadan önceki son “kostüm provası” olarak nitelendirilebilir. Bu, düşük kullanıcı katılımı ve küçük istemci hataları nedeniyle 29 Eylül’de planlandığı gibi başlatılamayan önceki bir testnet olan Spadina’yı takip ediyor.

Bugünün başarılı provasıyla Ryan, “Müşteri ekipleri denetimleri bitiriyor ve bir ana ağ lansmanı için son hazırlıkları yapıyor.”

Sonraki durak: Ethereum 2.0.

Spadina gibi, Zinken test ağı da oluşumun doğru yapılmasıyla ilgilenir. Ethereum 2.0 blok zincirinin başlatılması için ağın önce 16.000’den fazla doğrulayıcıya (yazılımı çalıştıran kullanıcılara) ve 500.000 ETH’ye sahip olması gerekir. Bu sayılar, pratik nedenlerle Spadina ve Zinken test ağları için azaltıldı.

Zinken, tamamen işleyen bir Ethereum 2.0 blockchaini kopyalamayı hedefleyen Medalla testnet ile birlikte, Ethereum geliştiricilerinin blockchainini, büyük ölçüde izin vermesi gereken PoS’e geçişi için hazırlama çabalarını temsil etmektedir. 15’e kıyasla saniyede 100.000 gibi daha hızlı işlemler sonucunda daha hızlı yanıt veren ve daha ucuz bir ağ olacaktır.

Ethereum ağının uzun vadede hayatta kalması için ölçeklenebilirlik şarttır. Ağ, halihazırda, merkezi olmayan finans uygulamalarının popülaritesindeki patlama nedeniyle daha da kötüleşen tıkanıklıkla mücadele ediyor.

Aynı zamanda, mevcut ağ DeFi taliplerini uzaklaştırıyor. Örneğin, geçen hafta Solana blockchain, kullanıcıları (geçici veya kalıcı olarak) Ethereum blockchainden çekmesine izin verecek bir Ethereum köprüsü duyurdu. Tron gibi daha sert rakipler, Ethereum blockchaini tamamen değiştirmeye çalışıyor.

İptal edilen Spadina test ağına rağmen, Ethereum 2.0’ı doğru bir şekilde almak için büyük bir ilgi var. 28 Eylül itibariyle, Medalla testnet 60.000 doğrulayıcıyı ve yaklaşık 2 milyon ETH testini kendine çekti. Ryan’a göre, bu rakamlar o zamandan beri yaklaşık 75.000 doğrulayıcıya ve test ETH’de 2,4 milyona ulaştı.

İlgili Haber:  Ethereum İşlem Ücretleri %58 Düşmesine Rağmen Halen Çok Yüksek

Geliştiriciler zaten gelecek ağ için araçlar yaratıyorlar. Daha bugün, Prysmatic Labs, Prysm Eth2 istemcisi için bir web arayüzü duyurdu.

Zinken test ağı birkaç gün daha çalışmaya devam edecek olsa da, zaten amacını yerine getirdi, dedi Ryan: “Genesis iyi gitti, aradığımız en önemli şey buydu.”

Şimdi gerçek şeyi test etme zamanı.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın