18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Amerikalı Başsavcı: “Kripto Para Kredi Platformları Kapatılmalı!”

Önemli Gelişmeler

ABD – New York Başsavcısı Letitia James bugün yaptığı açıklamada, kayıt dışı kripto para kredi platformlarına yönelik “ek soruşturmalar” başlatılacağını duyurdu.

blank

Haberin Özeti

  • New York Başsavcısı Letitia James bugün yaptığı açıklamada, kayıt dışı kripto para kredi platformlarına yönelik “ek soruşturmalar” başlatılacağını duyurdu.
  • James bugün eyalette iki adet kayıtsız kripto para kredi platformuna tüm operasyonları durdurma emri verirken; üç platformun da operasyonları hakkında savcılığa bilgi vermesini talep etti.
  • Başsavcı James, bu platformların “faiz getiren hesaplar” sunduğunu ve bu nedenle de New York Martin Yasasına göre menkul kıymetler kategorisine girdiğini vurguladı.

New York Başsavcısı Letitia James bugün eyalette iki adet kayıtsız kripto para kredi platformuna tüm operasyonları durdurma emri verirken; üç platformun da operasyonları hakkında savcılığa bilgi vermesini talep etti.

blank

İki Kripto Para Kredi Platformu Kapatıldı

James konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, “Kripto para kredi platformları, tıpkı herkes gibi yasalara uymalıdır. Bu yüzden şimdilik iki kripto şirketini kapatma ve üç tanesinden de detaylı bilgi talep etme kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

New York Başsavcısı, açıklamasında kapatılan kripto kredi kuruluşlarının isimlerini vermese de; yazılı açıklamada “Nexo Letter” ve “Celsius Letter” isimlerinin kullanılması, şirketlerin Nexo ve Celsius Network olduğunu ortaya çıkardı. Operasyonları ile ilgili savcılığa bilgi vermeleri talep edilen diğer üç kripto kredi kuruluşunun hangileri olduğu ise hâlâ bilinmiyor.

Şirketler, Menkul Kıymet Kategorisine Giriyor

Başsavcı, ayrıca, “Bugünün eylemlerinde söz konusu olan kripto para kredi platformları, yatırımcılara sabit veya değişken bir getiri oranı vaat ediyor. Platformlar, bu getirileri, kripto paralarla ticaret yaparak veya daha fazla kredi vererek sağladığını iddia ediyor.” diye ekledi.

İlgili Haber:  Coinbase CEO'su Brian Armstrong, Elektronik Müzik Eserlerini NFT Olarak Yayınlayacak

Başsavcı James, bu platformların “faiz getiren hesaplar” sunduğunu ve bu nedenle de New York Martin Yasasına göre menkul kıymetler kategorisine girdiğini vurguladı. 1921’de kabul edilen Martin Yasası, başsavcılığa iddia edilen menkul kıymet dolandırıcılığını araştırmak için geniş yetkiler sağlıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend