2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

Batmadan Önce Yapılan Son Vurgunlar Küresel Darknet Pazarlarını Bozuyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Hukuki bir blok zinciri firması olan CipherTrace tarafından yayınlanan bir rapor, son aylarda yaşanan bir dizi Exit dolandırıcılığının ardından gizli darknet pazar yeri sektöründeki önemli aksaklıkları detaylandırdı.

Binance indirim kodu

Yeni pazar yerlerinin, artık kullanılmayan platformların kullanıcılarını ele geçirme fırsatına sahip olmalarına rağmen CipherTrace, batı hacmine hâkim olan tek bir platformun bulunmadığına dikkat çekti. Rusya odaklı Hydra pazarının şu anda dünya çapında en büyük pazar olduğu tahmin edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hydra’nın, yalnızca Doğu Avrupa bölgesine hizmet vermesine rağmen Haziran 2019 ile Temmuz 2020 arasında 1.2 milyar dolardan fazla gelir elde ettiği açıklandı.

Darknet pazarlarına tarihsel olarak bakıldığında az sayıda büyük oyuncu hakimiyet gösterirken, CipherTrace sektörün artık daha küçük kullanıcı tabanlarını komuta eden daha fazla sayıda platformdan oluştuğunu bildirdi. Ekip, şu anda 35’ten fazla aktif darknet piyasasını izlediğini belirtti.

Exit dolandırıcılıkları büyük kayıplar yaşattı

Pazardaki mevcut dengeler hızla değişirken bu yılın ocak ayı itibarıyla bir milyondan fazla kullanıcıyı çeken ve Şubat 2018’de başlatılan büyük bir darknet pazarı olan Empire Market, ağustos ayında çevrimdışı oldu ve kullanıcılarının yaklaşık 30 milyon dolarlık fonuyla aniden ortadan kayboldu.

Platform kullanıcılarının çoğu hızla diğer pazar yerlerine geçmiş olsa da kayda değer alternatifler arasında yer alan Icarus Markets de Empire’ın Exit dolandırıcılığının ardından üç hafta geçmeden kayıplara karıştı. CipherTrace, Icarus’un çıkışının planlanmadığına inandığını ve platformun çevrimdışı duruma geçmeden kısa bir süre önce “yoğun çaba gerektiren güncellemeleri zorladığını” belirtti.

Empire’dan gelen büyük miktarda yeni kullanıcı akışının ve mevduatlarının Icarus’u kârlı bir çıkış için olgunlaştırmasının muhtemel olduğunu ifade eden CipherTrace, sonuç olarak yöneticilerin fırsattan yararlanıp başlangıçta planladıklarından daha erken çıkmış olabileceklerini söyledi.

İlgili Haber:  Robinhood’un Kripto Para Hizmeti Çöktü

CipherTrace, DeepSea piyasasının da bir haftadan fazla süredir çevrimdışı olduğuna dikkat çekerek kolluk kuvvetleri tarafından duyurulan bir haczin yaşanmadığını ve başka bir baskının yaşanmış olabileceğini iddia etti.

Raporda White House pazarı ve DarkMarket’in şu anda batı dünyasında faaliyet gösteren en büyük platformlar olduğu belirtilikern her birinin 300.000’den fazla kullanıcısının bulunduğunun tahmin edildiği açıklandı.

CipherTrace, White House Market’in kullanıcı tabanının son Exit dolandırıcılıklarından sonra %50 büyüdüğüne inanırken; platformun yüksek güvenlik gereksinimlerinin, ortalama darknet piyasa kullanıcısını uzaklaştırma eğiliminde olduğunu ve DarkMarket’in daha az teknoloji meraklısı kullanıcılar arasında tercih edileceğini belirtti.

Firma ayrıca eylül ayında başlatılan iki yeni darknet pazarı olan Lime Market ile Invictus Market’in, DarkBay ve Imperiya’nın eski yöneticileri tarafından işletildiğini kaydetti.

Son Exit dolandırıcılıklarının yarattığı boşluklara rağmen CipherTrace, Invictus’un ilk 10.000 kullanıcıyı pazarına ekledikten sonra büyümesinin büyük ölçüde yavaşladığını, Lime Market’in ise çok küçük bir pazar gibi göründüğünü ve çok dikkate değer bir işletme haline gelmesinin beklenmediğini ifade etti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar