8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 4 ay önce

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi.

İngiliz devletinin “resmi olmayan” yayın organı BBC’nin Bitcoin ve kripto paralarla ilgili haberlerine bir göz atın. Piyasanın hep geleneksel finans sisteminde de olan “bazı olumsuz yönlerinin” özellikle öne çıkarıldığını rahatlıkla görebilirsiniz. “Bitcoin çevreye zararlı”, “Hackerlar yaşlı ninenin tüm yatırımını çaldı”, “Bitcoin kara para aklamak için kullanılıyor”, “Bitcoin yasadışı işlerde kullanılıyor”, “Kripto piyasası çok manipülatif” ve benzeri konseptte haberler bunlara bir kaç örnek.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Sadece BBC değil, İngiliz resmi kuruluşlarının da genel itibariyle kripto piyasasına karşı sert, eleştirel ve bazen yasakçı bir tavır içinde olduğu da bilinen bir gerçek. Sitemiz üzerindeki arama kutucuğuna FCA yazıp arattığınız bunun pek çok örneğini görebilirsiniz.

FCA yani İngiltere Mali Davranış Otoritesi geçmişte kriptolarla ilgili pek çok uyarı yayınladı. Özellikle genç yatırımcıları uyaran FCA, en son geçtiğimiz ay yayınladığı notta Bitcoin ve kriptolara yatırım yapanların tüm yatırımlarını kaybetme riski olduğunu vurgulamıştı. FCA’nın elbette kendi vatandaşlarını korumaya çalışması güzel bir şey. Ancak FCA’ya yöneltilen eleştiri, neden borsa senedine ya da altına ya da gayrı menkule yatırım yapanların uyarılmadığı, sadece kriptolara karşı böylesine sert bir tutum sergilendiği ile ilgili. Elbette bu FCA’nın kendi başına hareket ederek uyguladığı bir tutum değil. İngiliz hükümetinin genel yaklaşımı olarak özetlenebilir.

Peki geçmişte kriptoya bu kadar mesafeli ve sert duran İngiliz hükümeti ne oldu da birden fikir değiştirdi? Bayram değil seyran değil, eniştem beni neden öptü?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde İngiliz hükümetinin kriptolarla ilgili yayınladığı bir rapor oldukça ilgi çekti. Raporda İngiltere’nin “kripto merkezi” olma planları yaptığı belirtiliyordu.

Kripto firmalarını ülkeye çekebilmek için daha “kripto dostu” bir yaklaşım sergilenecek, stabil coinler regüle edilecek ve hatta Kraliyet Darphanesi NFT basacak.

Yani İngiltere hükümeti kripto piyasasındaki muazzam miktardaki potansiyele ve paraya göz dikmiş görünüyor.

Aslında olaya bir “zoom out” yaparak geniş açıdan baktığımızda İngiltere’nin “kripto dostu” olma kararının, Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte İngiltere ile iş yapan Rus oligarklara yaptırım kararının hemen ardından geldiğini görüyoruz. Yani bir musluk kapanırken, onun yerine başka bir musluk açma ihtiyacı doğmuş gibi. Rus oligarkların gidişiyle ülkeden çıkan paranın yerine başka bir şeyler koymak gerekli, değil mi?

Yani anlayacağınız Rus oligark Roman Abramovich gitti, onun yerine -teşbihte hata olmaz- bir diğer Rus (oligark olmayan) Ethereum kurucusu Vitalik Buterin geldi. Bir musluk kapandı, diğer musluk açıldı. Bakalım kripto piyasası İngiltere’nin bu dostane! yaklaşımına nasıl tepki verecek? Zira bu musluğa tek talip İngilizler değil.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Evrim Dönmez
Evrim Dönmez
Evrim kripto para dünyasına ilgilidir. Okur, araştırır, öğrenir, paylaşır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar