8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.7 C
İstanbul

Bazı NFT Koleksiyonları Kalıcı Olabilir Ama Çoğu Piyasadan Silinecek

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 5 ay önce

Binance indirim kodu

Pek çok NFT projesinin etrafında sadece coşku ve PR olmasına rağmen, bazı NFT’ler gerçekten değerli olabilir.

Binance indirim kodu

Financial Times bugün NFT’lerle ilgili yaptığı bir haberde bazı koleksiyonların kalıcı olacağını ancak pek çoğunun piyasadan silineceğini belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bir maymun resmine yaklaşık yarım milyon dolar harcamak, tam da çok fazla parası olan ünlülerin yapması beklenen türden bir şey.

Eminem’in EminApe’i satın alması gibi büyük ve şatafatlı satın almalar piyasada hype adını verdiğimiz bir coşku yaratıyor. Ayrıca NFT pazarı şüphe de uyandırıyor. Geçtiğimiz ay yaptığımız bir haberde NFT piyasasındaki kara para aklama işlemlerini ele almıştık. Bazıları da NFT’leri bir Ponzi şeması olarak görüyor. Ancak birçok NFT projesinin etrafındaki hype’a rağmen, bazı koleksiyonların değeri kalıcı olabilir.

Sanatçı Beeple’ın bir NFT’yi 69 milyon dolara satmasından bir yıl sonra, OpenSea pazarındaki NFT sayısı 250 milyona ulaştı. NFT pazarına sadece ünlü sanatçılar değil, silikon vadisi risk sermayeleri, Facebook’un ana şirketi Meta ve müzik platformu Spotify da ilgi göstermeye başladı.

Bored Ape Yacht Kulübü’nün maymun profil resimleriyle tanınan NFT’ler, sanattan çok bir nevi makbuz veya koleksiyon işlevi görüyor. Örneğin, resimlere özel erişim sağlamazlar. Herhangi birisi bakmak veya ekran görüntüsü almak isterse yapabilir. NFT, kopyalanamayacağı veya değiştirilemeyeceği anlamına gelen blok zinciri teknolojisini kullanan bir işlemin kaydıdır. Blok zincir üzerinde o “şeyin” size ait olduğunun kanıtı tutulur sadece.

NFT ticareti yapmak için kullanılan kripto paraların artan fiyatları, geçen yıl piyasanın yükselmesine yardımcı oldu. Veri şirketi Chainanalysis’e göre yatırımcılar bu alanda 44 milyar dolardan fazla harcadı. Şimdi ise fiyatlar düşüyor. Bu pazar, satıcıların kendi NFT’lerine teklif vererek fiyatları yükseltebilecekleri, düzenlenmemiş bir pazar olarak kalmaya devam ediyor. En çok satşın kaydedildiği Ethereum ağı üzerindeki en değerli iki NFT koleksiyonu olan Bored Ape Yacht Club ve Crypto Punks, Yuga Labs adlı bir şirkete ait.

İlgili Haber:  Aphex Twin NFT'sindeki Gizemli Tarih Ne Anlama Geliyor?

Bundan sonra ne olacağı, Yuga Labs ve diğer büyük oyuncuların bu furyayı sürdürüp sürdüremeyeceğine bağlıdır. Tüm NFT’ler hayatta kalmayacak. Ancak tanınan markalar yollarına devam edebilecek. Yuga Labs’ın NFT’leri oyun karakterlerine dönüştürebilecek bir proje üzerinde çalıştığı bildiriliyor. Dijital varlıklardan para kazanma daha yeni başlıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar