Bedava Dağıtılan 400 UNI Tokeni Nasıl Vergilendirilecek?

0
202

Uniswap, son birkaç ay içinde büyük bir popülerlik kazanan bir merkeziyetsiz kripto para birimi borsası oldu. 16 Eylül 2020’de, platform, eski kullanıcılarını ödüllendirmek için bedava 400 UNI tokeni dağıtmıştı. Şimdiye kadar, 150.000’den fazla adres UNI tokeni talep etti.

Binance indirim kodu

UNI tokenleri normal gelir olarak vergilendirilebilir

Ödül olarak alınan bu tokenler, kontrolünüze geçtiği anda vergilendirilir. Basit bir ifadeyle, bu tokene tamamen sahip olduğunuz an vergilendirmenin başlayacağı andır. Bu durum bilinmesi gereken önemli bir faktördür, çünkü birçok kullanıcı darboğazdaki Ethereum ağı nedeniyle tokenlerini alabilmek için uzun bir süre beklemek zorunda kalmıştı. Bu süre zarfında, ilk basılmış fiyattan verilen token, piyasadaki arz ve talep nedeniyle değer kazandı. Tokenler üzerinde tam kontrol sahibi olduğunuz anda, bir diğer ifadeyle tokenleri gönderme ve satma gibi işlemler yapabildiğiniz anda, bu değere dayalı geliri rapor etmeniz gerekir.

Binance indirim kodu

400 UNI tokeni aldığınızı varsayalım. Siz onları ilk aldığınızda, bir token 5 dolardı. Bu durumda, vergilerinizi öderken normal gelir olarak 2.000 dolar raporlarsınız. Bu geliri bildirdikten sonra, 2.000 dolar, sahip olduğunuz 400 UNI tokeninin maliyet fiyatı haline gelir. Fiyat her bir UNI tokeni başına 8 dolara yükseldiğinde onları satacak olursanız, bu size 1200 dolarlık bir sermaye kazancı getirecektir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Gas Ücretlerinin Vergi Avantajları Var

UNI token talebi esnasında ve genel olarak Ethereum ağında gas fee adı verilen işlem ücretleri de hızla artış gösterdi. Neyse ki, bu gas ücretlerinin aşağıda bahsedeceğimiz bazı vergi avantajları bulunmakta.

Al sat işlemlerindeki gas ücretleri, gelirden düşülüyor. Örneğin, 1 ETH’ı 100 dolara sattınız ve bu satış işleminde gas ücreti için 5 dolar harcadınız. Bu durumda bu işlemden toplam geliriniz 95 dolar olur.

İlgili Haber:  Kripto Paraların Benimsenmesinde Dördüncü Aşamaya Giriliyor

Ayrıca transferlerdeki gas ücretleri de tokenin taban fiyatına geri eklenebilir. Örneğin Coinbase’de 10 dolardan 1 ETH satın aldığınızı varsayalım. Bu tokeni Metamask’a aktarmak için 2 dolarlık bir gas ücreti ödersiniz. Transfer tamamlandıktan sonra, Metamask’taki 1 ETH’nizin maliyeti 12 dolar olacaktır. Maliyet arttıkça sermaye kazançları azalacaktır.

ABD Gelir İdaresi’nin (IRS) kripto paralarla ilgili vergi noktasında uyum girişimlerini göz önünde bulundurduğunuzda, UNI ve diğer DeFi tokenlerinden elde edilen gelirin rapor etmekten kaçınmanızı gerektirecek bir şey olmadığı görülecektir.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?