Beeple 69.3 Milyon Dolara NFT Satarak Şimdiye Kadarki En Pahalı Satışını Gerçekleştirdi

Önemli Gelişmeler

Son güncelleme: 6 ay önce

blank

Christie’s’de perşembe sabahı satılan bir dijital sanat eseri, eşsiz token veya NFT adı verilen, yeni ama ciddi bir çıkış yakalayan bir sanat kategorisi için rekor bir miktar olan 69.3 milyon doların ödenmesine neden oldu. Beeple olarak bilinen sanatçı, böylelikle daha önce yalnızca fiziksel eser yaratan sanatçıların var olduğu nadir bir dünyaya hızlı bir şekilde yerleşmeyi başardı.

blank

Wisconsin’de yaşayan 41 yaşındaki illüstratör Beeple’ın “Everydays: The First 5.000 Days” adlı eseri, sanatçının günlerce yaptığı 5.000 resimden oluşan bir kolajdı. Sekiz haneli satış, son iki ayda ana akımın dikkatini çeken ve talebini arttıran blok zinciri üzerine inşa edilmiş bir dijital medya türü olan NFTlere yönelik artan çılgınlığın geldiği en son seviyeyi kanıtladı.

Christie’s müzayedesine 30 dakika kalaya kadar eserin değeri 15 milyon doları geçmemişti ancak son dakika teklifleri fiyatın hızla artmasına neden oldu. İki haftalık çevrimiçi açık arttırma başlangıçta 100 dolardan teklif vermeye başladı. Parçaya koyulan 69.3 milyon dolarlık fiyat etiketi, piyasa katılımcılarının NFTlere yönelik artan ilgisinin ortasında bile gelebileceği düşünülen seviyenin oldukça üstüne çıktı. Ayrıca bu miktar, 10 saniyelik bir video için geçen hafta ödenen 6.6 milyon dolarlık bir Beeple çalışması için kırılan önceki rekoru da büyük ölçüde geride bıraktı.

Beeple, Twitter’da açık arttırmanın sona ermesinden birkaç dakika sonra bir tweet atarak şaşkınlığını dile getirdi.

Müzayede ilk kez Ethereum ödemesini kabul etti

Kolaj satışı sadece NFT dünyasında değil, aynı zamanda daha geniş sanat pazarında da göze çarptı. 2018’de bir David Hockney tablosuna harcanan 90.3 milyon doların ve 2019’da Jeff Koons’un paslanmaz çelik Tavşan heykeline harcanan 91.1 milyon doların gerisinde kalan bu satış, yaşayan bir sanatçının eserleri arasından müzayedede satılan en pahalı üçüncü eser oldu.

Miami sanat koleksiyoncusu Pablo Rodriguez-Fraile, gerçekleşen satışı “olağanüstü” olarak nitelendirdi. Beeple’ın geçen hafta rekor kıran video klibini satan oydu ve bu hafta satılan eser için verilen ilk tekliflere de katıldı. Koleksiyoncu, Beeple’ın açık lideri ve sembolü olarak ortaya koyduğu işlerin, dijital sanatın geleneksel sanat kadar önemli olduğu konusunda açık bir doğrulama işlevi gördüğüne inandığını söyledi.

“Everydays: The First 5.000 Days”, Christie’s tarafından satılan ve tamamen dijital olan ilk NFT oldu ve ilk kez asırlık müzayede evi, popüler bir kripto para olan Ethereum’da ödemeyi kabul etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Geçen yıl, İngiliz sanatçı Robert Alice’in parçası olan ve fiziksel bir işle birlikte gelen başka bir NFT ise bugün için düşük bir ücret olan 131.250 dolara satılmıştı.

Perşembe günkü Beeple müzayedesinin son dakikaları, 11 ülkeden Christies.com’a akın eden ziyaretçiler sayesinde birkaç milyon para getirdi. Bu aşırı rağbet gören satış göz önüne alındığında Christie’s, şaşırtıcı olmayan bir şekilde yakın bir gelecekte daha fazla dijital sanat satışı yapmayı hedeflediğini söyledi. Müzayede evinin 69.3 milyon doların bir kısmını toplayacağı ve paranın %10’dan fazlasının ise muhtemelen Beeple’a gideceği kaydedildi.

NFT çılgınlığı geleneksel sanata rakip olabilir mi?

Gerçek adı Mike Winkelmann olan Beeple, 2007’den beri her gün çevrimiçi olarak bir resim yayınlıyor ve Christie’s’de satılan çalışmaların çoğu, modern ve teknoloji takıntılı hayatlarımıza yönelik suçlamaları sergileyen ve yazılımla çizilmiş resimlerden oluşan bir koleksiyon özelliği taşıyor.

Louis Vuitton, Nike ve Coca-Cola gibi büyük markalarla iş birliği yapmış olmasına rağmen Beeple 2020 yılına kadar çok az tanınıyordu. Onun bu son eseri, genellikle yabancı dünyalarda ya da muhtemelen ticarileşmenin zirve yaptığı ve insanların başıboş kaldığı uzaylı görünümlü bir dünyada geçiyor.

Beeple liderliğindeki NFT pazarı, 2021 yılında gerçekleştirilen işlemlerde 400 milyon doları aştı ve geçen yılın tamamında olduğundan birkaç kat daha fazla bir seviyeye çıktı. Bunların çoğu, NFT teknolojisini kullanan bir ticaret kartları sitesi olan NBA TopShot’a aktı. Ancak Grimes, elektronik dans müziği yıldızı 3LAU, YouTuber Logan Paul ve Lindsay Lohan gibi ünlüler de kendi tokenleri sundu ve Mark Cuban ile Jack Dorsey gibi milyarderler, tweetlerini NFTlere dönüştürüp satış gerçekleştirdi.

Ve artan çılgınlığın bir başka açık işareti ise 24 saatten daha kısa bir süre önce satılan ve en popüler NFT koleksiyon parçalarından biri olan CryptoPunk’ın, en pahalı ikinci NFT olarak 7.5 milyon dolara gitmesi oldu.

Hong Kong merkezli bir sanat danışmanı ve bir kripto yatırım şirketi olan Kenetic Capital’in kurucusu olan Jehan Chu, geleneksel sanat dünyasında ilk önce neye bakıldığı anlamak konusunda çılgınca bir karmaşanın var olduğunu belirterek şu anda NFT dünyasında gerçekleşmekte olan şeyin, geleneksel sanatta olan biteni anlamak ve daha sonra bunun nereye uyarlanılacağını ve nasıl desteklenebileceğini çözebilmek olduğunu ifade etti ve şu an görünen şeyin, buzdağının sadece görünen kısmı olduğunu açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend