Belarus, Teknoloji Endüstrisi Çökerken Kripto Borsası Başlattığını Duyurdu

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Belarus devletine ait bir bankanın kripto para birimi borsası başlattığı bildirildi. Ancak bir yaz boyunca süren protestoların ardından ülkenin teknoloji endüstrisinin çöktüğüne dair korkular var.

blank

Haberin Özeti

  • Belarus devlet bankasının, Bitcoin alım satımına izin veren bir kripto borsası başlattığı bildirildi.
  • Kripto borsası, ülkenin teknoloji sektörünü canlandırma hedefinin bir parçası olabilir.
  • Son yıllarda sürdürülen büyümeye rağmen teknoloji sektörü, şiddetli hükümet karşıtı protestoların ardından çöküntüye uğramış görünüyor.

Avrupa’nın en otoriter ülkesi ancak aynı zamanda kripto para birimlerine karşı en samimi ülkelerden biri olan Belarus’un devlet bankası, bu hafta bir kripto para borsası başlattığını duyurdu.

blank

Belarusbank ve yerel bir kripto para birimi şirketi olan White Bird arasındaki ortaklığın sonucu olarak nitelendirilen borsa, Belarusluların ve Rusların Visa ödeme kartıyla Bitcoin satın almalarına izin veriyor.

Asıl Amaç Teknoloji Sektörünü Hareketlendirmek

Lansman, Belarus hükümetinin kriptoyu memnuniyetle karşıladığının en son sinyali olarak görülüyor. Belarus’un kripto ile geçmişi, hükümetin kripto para birimi ticaretini yasallaştırdığı, bireylere ve işletmelere vergi muafiyeti verdiği 2018 yılında başladı.

Söz konusu kripto faaliyetleri, teknoloji şirketlerini ülkede mağaza açmaya ikna etmek için planlanmış pazarlama kampanyasının bir parçasıydı.

2019 yılında Belarus GSYİH’sının %5.7’sini ve geçen yılki büyümesinin %50’sini oluşturan 1.500 adet teknoloji şirketine sahipti.

Ancak, bu yaz Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun görevde altıncı dönemine başladığı sırada şiddetli protestoların patlak vermesinin ardından birçok teknoloji firması ve çalışanı ülkeden kaçtı.

Lukashenko karşıtı protestolar ise halen devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Belarus, Pek Çok Teknoloji Firmasını Kaybetti

Londra merkezli Doğu Avrupa siyasi analisti Filip Rambousek konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda “Şu anda çoğu yazılım şirketinin operasyonlarını Rusya’ya taşıdığına ve bununla birlikte birçok mühendisin Rusya, Ukrayna veya Baltık ülkelerine gittiğine dair haberler var.” dedi.

Protestolar ve hükümetin bunlara verdiği acımasız tepki, ülkenin teknoloji endüstrisini altüst etti. Genelde Lukashenko karşıtı harekete sempati duyan teknoloji sektörü çalışanlarının çoğu ülkeyi terk etti.

Londra merkezli kurumsal araştırma şirketi C&F Partners’ta Rusya ve eski Sovyetler Birliği analisti olarak görev yapan Joe Mooney, Decrypt’e yaptığı açıklamalarda “Teknoloji, Belarus’ta hükümet tarafından yalnız bırakılan ve kaderine terk edilen tek sektördür.” yorumunu yaptı.

Ağustos ayında 2.500’den fazla teknoloji firması CEO’su, geliştiricisi ve yatırımcısı protestoları desteklemek için bir dilekçe imzaladı ve ülkedeki teknolojinin geleceği hakkında alarm zilleri çalmaya başladı.

Mooney, bu kapsamda, teknoloji şirketlerini kripto piyasasını destekleyerek büyülemeye çalışmanın işe yaramayacağını düşünüyor.

Belarus’un kripto ve teknoloji geleceğini neler bekliyor, göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Ethereum’un Londra Güncellemesi Bazı Kripto Paraları Değersiz Hale Getirecek

Ethereum’daki gaz tokenlerini hatırlıyor musunuz? Artık onlara ihtiyacınız olmayacak. Haberin Özeti Bir sonraki Ethereum yükseltmesi, Ağustos ayının ilk haftasında gerçekleşecek. ...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend