Belçika’nın mali gözlemcisi, ülkedeki dolandırıcıların sahte reklamlar kullanarak yatırımcılardan 12 milyon dolara kadar para çaldığını bildirdi.

Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi’nin (FSMA) 5 Ekim’de yaptığı bir uyarıda mali gözlemci, Belçika’daki yatırımcıların Mayıs 2019 ile Eylül 2020 arasında sahte platformlara en az 10 milyon euro (yaklaşık 11.8 milyon dolar) kaybettiği tahmininde bulundu. Mali gözlemci, para kaybedenlerin arasında kripto para birimleriyle ilgilenenlerin de yer aldığını belirtti. Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi; bu tür platformların, mağdurları sosyal medyada ünlülerin resimlerini içeren sahte reklamlar kullanarak dolandırdığını ve mağdurların dolandırıcı insanlara bilgi sağlamaya bu şekilde yönlendirildiğini açıkladı.

Bu platformların, kişiyi daha büyük meblağlar yatırmaya ikna etmek için genellikle çok agresif yöntemler kullandığını belirten finansal gözlemci, ayrıca belirli ödemeleri yapabilmek amacıyla müşterileri, bilgisayarlarının kontrolünün uzaktan ele geçirilmesine izin vermeye ikna etmeye çalıştıklarını söyledi.

Dolandırıcılar “garantili getiri” vaatlerinde bulunuyor

Belçika’daki yatırımcılar için dolandırıcıların kullandığı yöntemler, iletişim bilgilerini vermeye ikna olduktan sonra insanlarla telefon üzerinden iletişim kurmayı ve değerli varlıklarını yönetmeyi teklif etmeyi içeriyor. Dolandırıcılar, “yüksek getiri ve hatta garantili getiri vaatleri” ile ilgili boş vaatlerde bulunuyor.

Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi’nin bu konudaki tahmini; ikili opsiyon yatırımları, yabancı döviz piyasası ürünleri ve farklılıklar için sözleşmeler yapılmasını sunan hileli platformları da içermesine rağmen Belçika genelinde kripto dolandırıcılığı vakalarının sayısında bir artış yaşanması bekleniyor.

Geçmiş yıllara ait zarar verileri ciddi boyutlarda

Belçika’nın ekonomi müfettişliği, mayıs ayında yayınladığı bir raporda 2019’daki kripto para dolandırıcılığı nedeniyle 3.2 milyon dolar zarar bildirmişti. Ülkeye ait Federal Kamu Servisi ise bundan önceki yıl kripto dolandırıcılıklarından 2.5 milyon dolar zarar ilan etmişti.

Belçikalı yetkililer her geçen gün artmaya devam eden bu sorunu çözmek için önleyici tedbirler almaya karar verdi. Finansal Hizmetler ve Piyasalar Otoritesi, kripto ile ilgili sahte olduğu ilan edilen 140’tan fazla web sitesini şubat ayında kara listeye aldı. Bu adımın yanı sıra Federal Kamu Servisi Dış İşleri bölümü, Belçika’daki yatırımcıların her yıl bu tür dolandırıcılıklardan yaklaşık 152 milyon dolar kaybettiği ve çoğu dolandırıcılık olayının yetkililere bildirilmediği tahmininde bulundu.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Dolandırıcılar Kredi Kartlarını Bırakıp Bitcoin'e Yönelmeye Başladı

Bir Cevap Yazın