Benzin ile Dizel Arasındaki Fark

Tesla’nın yeni model elektrikli arabalarını saymazsak günümüzde pek çok araba dizel ya da benzinle çalışmaktadır. Dizel ile benzin iki ayrı yakıt türüdür ve aralarında bazı ana farklılıklar vardır. Örneğin dizelin kilometre performansının benzinden daha iyi olduğunu biliyoruz. Benzinin ise dizelden daha atik ve daha az gürültülü olduğunu biliyoruz. Dizel bir motorun daha çok torku vardır ve bu yüzden dizel büyük araçlar için daha uygundur. Dizelin çıkardığı egzoz dumanı benzinden çok daha fazladır. Bunlar belli başlı dizel ve benzin farklılıklarıdır.

Benzin ile Dizel Arasındaki Fark

Her iki yakıt türü arasındaki farklılıkları net tespit edebilmek için yüzümüzü bilime dönmemiz gerekir. Hem dizel hem de benzin ham petrolün rafine edilmesinden üretilir fakat her ikisinin moleküler yapısı çok farklıdır.

Dizel ve benzin arasındaki en büyük fark bu iki yakıtın araba motorunda yakılma şeklidir. Benzinli arabalarda motorun sıkıştırma oranı düşük olduğu için benzini tutuşturmak için kıvılcımlı buji kullanılır. Dizel motorların ise yüksek sıkıştırma oranı vardır ve bu yüzden kendileri yeterince ısı ürettiklerinden tutuşmak için ekstra herhangi bir kıvılcıma ihtiyaç duymazlar.

Benzinli motor çalışabilmesi için buji dışında elektrikli bobine, distribütöre ve alternatöre gereksinim duyar. Dizel motor ise herhangi bir elektrikli sisteme ihtiyaç duymaz, sadece ilk başlangıç için pile ihtiyaç duyar.

Daha fazla teknik detaya girecek olursak; benzin izooktan ve 4-trimethylpentane’den meydana gelir. Dizel ise C9H2O ile C12H26 aralığındaki hidrokarbonların birleşiminden meydana gelir.

Dizel ile benzin arasındaki fark tartışması yıllardır süregelen ve hararetli tartışmalardan biridir. Genel görüşe göre şehir içi kullanım için benzinli motor, uzun ve ağır yolculuklar içinse dizel daha iyidir.

Benzin ile Dizel Arasındaki Fark

Benzin ile dizel arasındaki fark özetlenecek olursa;

  • Dizel benzinden daha iyi sürüş mesafesi verir.
  • Benzin motoru daha atik yapar, dizelin ise daha fazla torku vardır.
  • Dizel benzinden daha fazla egzoz dumanı yapar.
  • Benzin tutuşmak için bujiye ihtiyaç duyar, dizel bujiye ihtiyaç duymaz.
  • Benzinli motor çalışabilmek için elektrikli sisteme ihtiyaç duyar, dizel motor ise çok minimum elektriğe ihtiyaç duyar.
  • Şehir içi kullanım için benzin, uzun ve ağır yolculuklar içinse dizel daha iyidir.
Facebook Yorumları