Bermuda Borsası Bitcoin ETF’yi Başlatıyor

0
85

Çeşitli şirketler ABD’de onaylanmış bir Bitcoin E alabilmek için yıllarca mücadele vermişti. Şimdi, Bermuda Borsası’nda Bitcoin ETF başlıyor.

Brezilya merkezli bir fon yöneticisi olan Hashdex ve Amerikan Menkul Kıymetler Borsası Nasdaq, Bermuda Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenecek Bitcoin ETF’si (Bitcoin tabanlı borsa yatırım fonu) başlattı.

Bu kripto ETF, geleneksel yatırımcıların dijital varlıkların ticaretine katılmasına olanak sağlayacak. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, birkaç Bitcoin ETF başvurusunu reddetmişti. Bir kripto para borsasında işlem gören fon (ETF) Bermuda’ya verildi.

Bermuda Menkul Kıymetler Borsası (BSX) Cuma günü yaptığı açıklamada, ticaret platformunda Hashdex Nasdaq Kripto Endeksi ETF’Yİ onayladığını açıkladı. Bu ETF, Brezilya merkezli bir fon yöneticisi olan Hashdex ve Amerikan Menkul Kıymetler Borsası Nasdaq ile ortak bir girişimi.

Bu duyuru, ABD şirketlerinin Bitcoin ETF’Yİ onaylaması için yıllarca mücadele etmesinden sonra yapıldı. Geçen yıl, Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), böyle bir pazarın mevcut olmadığını söyleyerek, bir kripto para birimi ETF’si için Bitwise Varlık Yönetimi’nden gelen bir teklifi reddetmişti. Avrupa’da birkaç kripto borsasında işlem gören ürünü olsa da, kripto borsasında işlem gören bir fonu yoktur.

ETF nedir?

ETF, borsada kolayca işlem görebilen bir yatırımdır. Bitcoin ETF, Bitcoin fiyatını izler veya takip eder, böylece Bitcoin fiyatı hakkında spekülasyon yapmak isteyen insanlar aslında varlığa sahip olmak zorunda kalmadan bunu yapabilirler.

Bir diğer artısı, bir kripto ETF’nin temel olarak geleneksel finansa katılanların, zaten aşina oldukları platformlarda ve pazarlarda Bitcoin veya diğer dijital varlıklara yatırım yapmalarına ve ticaret yapmalarına izin vermesidir. Özel anahtarlar, depolama ve genel güvenlik gibi şeylerin üçüncü bir taraf tarafından yönetilmesine izin verir.

Açıklamalara göre, BSX’teki kripto para ETF, Nasdaq Kripto Endeksi tarafından izlenen bir kripto para birimi ve blockchain tabanlı varlık portföyünü kapsayacak. Duyuruya göre, Hashdex Nasdaq kripto endeksinde hisse başına 1000 dolar seviyesinde işlem yapmak için yaklaşık üç milyon E sınıfı hisse mevcut olacak. Hangi kripto para birimlerinin temsil edileceği ise henüz belli değil.

İlgili Haber:  Brezilyalı Fon Yöneticisi ve Nasdaq Dünyanın İlk Bitcoin ETF'sini Başlatacak

Atlantik Okyanusu’ndaki bir İngiliz denizaşırı bölgesi olan Bermuda, giderek daha fazla kripto dostu bir ülke olma yolunda ilerliyor. Bu ay hükümet yaptığı açıklamalarda stablecoin’i test ettiğini açıklamıştı. Önerilen bir banka olan Jewel, takımadalardaki dijital varlıklar için ilk banka olabilmek için uğraşıyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın