29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

Beş Hackathon Galibi COVID-19 Salgınını Yenmeye Yeter mi?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Koronavirüs salgınıyla mücadeleye yönelik beş yenilikçi blok zinciri tabanlı çözüm, Maxonrow’un ilk hackathonunun kazananları olarak seçildikten sonra 15.000 Euro (17.640 dolar) değerinde bir ödül havuzunu paylaştı.

Binance indirim kodu

Lider bir teknoloji firması olan Maxonrow, COVID-19’un yayılmasını durdurmaya yardımcı olacak parlak fikirlere sahip yetenekli yazılımcılar için bir dizi zor görev başlattı. Şirketin amacı, salgınla ilgili gerçek zamanlı kavrayış sağlayan bir kontrol ve iletişim sistemi olan MedsLOCK için yeni kullanım durumları ve çözümler sunmaktı.

Binance indirim kodu

“Fiziksel Mesafe” kategorisinin galibi, kalabalık alanları göstermek amacıyla canlı bir harita oluşturan bir algoritma yaratan “Güvenli Taşıma” grubu oldu. Sunulan teknoloji ayrıca, tüketicilerin riskli yerlerden önceden kolayca kaçınabilmeleri için bir güvenlik puanı sundu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Pandeminin en büyük zorluklarından bazıları; test sonuçlarının hızlı bir şekilde doğrulanmasını, hastalarla paylaşılmasını ve saklanmasını sağlamak olmuştu. Nitekim dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Birleşik Krallık, Microsoft Excel’deki bir hata nedeniyle 16.000 test sonucunu kaybettiğini kabul etmek zorunda kalmıştı. Sonuç olarak “Kimlik Bilgisi ve Sertifika Verme” kategorisinin kazanan takımı, test sonuçlarının Maxonrow’un blok zincirine güvenli bir şekilde kaydedilmesi için bir yol tasarlayan VeCura oldu.

Çok yönlü bir sorun

Maxonrow’un etkinliğindeki MAXathon adı verilen diğer kategoriler, COVID-19’un ekonomik etkisine odaklandı. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler, karantina kısıtlamalarından olumsuz etkilenen işletmelere ve tüketicilere yardımcı olmak için tasarlanmış teşvik paketlerini açıklasa da bazıları hak ettikleri yardıma erişmekte zorlandı. “Refah” kategorisinin kazananı ise herkesin ihtiyacına uygun hibe veya teşvik paketlerine başvurmasına olanak tanıyan bir altyapı oluşturan “İyi ve Adil” isimli ekip oldu.

“010” ekibi, kriptografik taahhütler ve kimlik kanıtları oluşturmak için sır vermeyen bir kriptografi kullanarak “Yeni Normu Sanallaştırma” kategorisi ödülünü aldı.

İlgili Haber:  Ethereum Mempool'un Gizemli Dünyası Aydınlanıyor

Ve son olarak, UI/UX kategorisinin galibi ise tıbbi kuruluşlar için tedarik zinciri çözümleri sunan, makine öğrenimi destekli bir platform oluşturmayı başaran “Med-Chain” oldu. Yine Birleşik Krallık’ın karşılaştığı sorunlar düşünüldüğünde, bu tam zamanlı bir sorun olma özelliği taşıyordu. Ulusal sağlık hizmetinin önemli bir tedarikçisi olan İsviçreli ilaç firması Roche, kısa bir süre önce bir tedarik zinciri arızasının, testler için işleme kapasitesinde çok önemli bir düşüşe neden olacağını duyurmuştu.

Rekabetçi bir alan

Maxonrow, düzenlediği hackathon etkinliğine 30’dan fazla ülkeden insanın katıldığını söyledi. Başlangıçta 40’tan fazla proje sunulmuş olsa da bu kısa liste, 17 potansiyel adaya indirgendi.

Kazananlara karar vermek için yedi jüri üyesinden oluşan bir panel oluşturuldu: Strategy & PricewaterhouseCoopers danışmanı Holger Schmidt; Grasshopper Capital’in yönetici ortağı Nisa Amoils; Audi’nin girişim geliştirme müdürü Malte Schöenfeld; Dash Core Group Inc.’in baş işletme sorumlusu Robert Wiecko; Avantas Tech’in sırasıyla CEO’su Sebastian Diaconu ve genel müdürü Muhammad Salman Anjum ile Maxonrow’un baş teknoloji sorumlusu Carlo Chung.

19 adet birinci sınıf mentorun katıldığı birebir seanslar sayesinde yarışmacılara bir ay süren hackathon boyunca bol miktarda destek verildi. Bunlar arasında Maxonrow’dan bir dizi kıdemli personelin yanı sıra DoxyChain CEO’su Gabriel Dymowski, girişimciler Steven Boylan ve Joshua Glenn ile blok zinciri Massimo Buonomo konusunda Birleşmiş Milletler küresel uzmanı vardı.

MAXathon’un başarısı göz önüne alındığında Maxonrow, büyüyen yazılımcı topluluğuna hitap eden etkinlikler planlamaya devam edeceğini ve hackathonların gerçek bir sosyal etkiye sahip olduklarını söyledi.

Ayrıca, bu etkinlik sırasında titizlikle oluşturulan en yeni çözümlerin gelecekteki olası pandemilerde kullanılabileceğinin de umulduğu belirtildi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar