Bitcoin, kripto paralara yatırım yapan bir dizi yüksek profilli şirket tarafından son haftalarda ilgi odağı haline geldi.

Bitcoin fiyatı 2020 yılı boyunca yükseldi ve ocak ayından bu yana yükseliş %60’ın üzerine çıktı. Ancak son çığır açan haber seli Bitcoin’e büyük bir destek veremedi.

Daha önceki yatırımları arasında bulut iletişim platformu Twilio, görüntü panosu Pinterest, profesyonel ağ LinkedIn ve yayın sitesi Twitch’i sayan Bessemer Ventures, Bitcoin’in “küresel olarak kabul edilen bir varlık sınıfı” olacağına “şiddetle” inandığını söyledi. Yatırım şirketi bunun yanı sıra, kurumsal Bitcoin talebinin “bir dönüm noktasına ulaştığı”nı belirtti.

Bessemer Ventures, yayınladığı blog yazısında bitcoin’in kripto piyasasındaki tezini vurgulayarak “Bitcoin’in, asimetrik risk profili, kısıtlı miktarda olma özelliği ve dijital bir değer deposu olarak hizmet verebilme yeteneği göz önüne alındığında, küresel olarak kabul gören bir varlık sınıfı haline geleceğine inanıyoruz” dedi.

Dört Bessemer ortağı, yatırımcı ve danışmanı tarafından yazılan yazıda, “Merkez bankası bilançolarının dünya çapında hızla genişlemesiyle, bitcoin ‘dijital altın’ olarak hizmet vermeye ve gelecekteki enflasyona karşı bir koruma sağlamaya hazırlandığı öne sürüldü.

Forbes, bu hafta New York merkezli varlık yöneticisi Stone Ridge’in bir yan kuruluşu olan New York Digital Investment Group (NYDIG) için Bessemer’ın yakın zamanda 50 milyon dolarlık bir bağış toplama turunda yer aldığını açıkladı. 2017 yılında “yasal düzenlemelere uygun hizmetleri kurumsal alana getirmek” için kurulan NYDIG, Stone Ridge’in bugünkü değeri 115 milyon dolara tekabül eden 10.000 bitcoin tokeninin koruyucusu olarak biliniyor.

Bessemer, dijital varlık yöneticisi Grayscale’in bitcoin fonuna çeyreklik girişleri içeren rekor raporunu işaret etti. Bessemer şimdilerde, kısmen NYDIG tarafından “dijital varlıklar için güvenilir bir emanetçi” oluşturmak için yapılan çalışmalar nedeniyle, bitcoin için kurumsal talebin hızlanmasını bekliyor.

İlgili Haber:  Grayscale, Artık 6.5 Milyar Dolarlık Kripto Yönetiyor

Bessemer’e göre, “Yükselen bu varlık sınıfına yönelik kurumsal talep bir dönüm noktasına ulaştı”. “Teknik engeller ve düzenleyici sürtüşmeler, kurumların bu yeni değer depolarına yatırım yapmasını ve yönetmesini şimdiye kadar zorlaştırdı.”

Başka yerlerde, Bessemer, yalnızca son birkaç yılda ortaya çıkan nispeten küçük bitcoin opsiyon pazarının büyümeye devam edeceğini tahmin ediyor.

Bessemer blog yazısında, “Opsiyonlar, bugün bitcoin için ortalama günlük işlem hacminin yalnızca %1’ini oluşturuyor. Bu sayı, hisse senetleri, petrol ve altın gibi daha olgun piyasalarda %20- %25’e kadar çıkıyor. “Bugün hala gelişirken, türev ticareti, kriptodaki en heyecan verici fırsatlardan biri olarak hızla ortaya çıkıyor.”

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın