Evde sıklıkla beyaz şeker ve kahverengi şeker kullanırız. Yemeğe veya tarife bağlı olarak, şeker kullanırız. Fakat beyaz ve kahverengi şekerin sağlığa yararları ve içeriklerinden haberdar olmayabiliriz.

Beyaz şeker, tanecikli saf sakkarozdur. Tropik şeker kamışı ve ılıman şeker pancarı ile yapılır. Şekerin kristal boyutları işlem seviyelerine göre değişebilir. İşleme seviyesi şekerin beyaz rengini belirler. Kahverengi şeker iki farklı türde olabilir; serbest akışlı ve yapışkan. Şekere şurup ekleyerek yapılır. Şekerin son rengi orijinal şekere eklenen şurubun oranına bağlıdır.

Günlük ev amaçlı kullanılan şeker beyaz rafine şekerdir. Serbestçe akan, granüle, küpler halinde ve hatta tablet formlarda mevcuttur. Castor şekeri olarak bilinen çok ince dokulu şeker anında çözülür ve tatlandırıcı soğuk sıvıların hazırlanması için mükemmel bir seçimdir. Şeker eklenmesi nedeniyle kahverengi şeker yumuşak bir dokuya sahiptir. Kahverengi şeker açık ve koyu çeşitler olarak bulunur. Koyu renk çeşidi yoğun pekmez lezzetine sahipken, açık renk çeşidi daha narin bir tada sahiptir. Kahverengi şeker, yumuşak tutmak için nemi muhafaza etmeye yardımcı olduğundan çoğunlukla plastik torbalarda satılmaktadır. Kahverengi şeker beyaz şekerden daha nemlidir. Hava ile temas halinde bırakılırsa kurumaya başlar ve çabucak sertleşir. Kahverengi şekerde -rafine edilmemesi nedeniyle- daha fazla mineral bulunur.

Kahverengi şekerdeki kalori sayısı beyaz şekerden daha fazladır. Kahverengi şekerdeki kalsiyum, fosfor, demir, potasyum ve sodyum yüzdesi, beyaz şeker yüzdesine kıyasla çok yüksektir.

 

Şekerin iki çeşidi arasındaki bir diğer önemli fark pişmiş gıdalara verdiği lezzettedir. Tariflerde kahverengi şekeri kullanarak, yemeklere nemli bir doku ve daha zengin bir lezzet verebilirsiniz. Basit pişmiş gıdalar için beyaz şekeri, çay ve kahveleri tatlandırarak kullanabilirsiniz.

Beyaz şekeri bal veya mısır şurubu ile yer değiştirebilirsiniz. Bazı tarifler için de kahverengi şekeri beyaz şekerle değiştirebilirsiniz. Bunu yaparken, pekmez ilave ederseniz, nemli ve zengin lezzet kaybedilmeyecektir.

Beyaz Şeker ile Kahverengi Şeker Arasındaki Fark

  • Beyaz şeker şeker kamışı pancarından yapılır ve kahverengi şeker beyaz şekere şurup ekleyerek yapılır. Bu şurup şekerin rengini değiştirir.
  • Bazı tarifler için şekerleri birbirinin yerine kullanabilirsiniz fakat nemlilik ve zengin lezzet kaybolabilir.
  • Kahverengi şekerin sıkıca kuru ve sert hale gelmesiyle birlikte ambalajlanması gereklidir. Beyaz şeker çok erken kurumaz.

Beyaz şeker ile kahverengi şeker arasındaki fark özetle bu şekilde. Eklemek istedikleriniz varsa yorum yazabilirsiniz.

Facebook Yorumları

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here