Biden, Bitcoin Karşıtı Eski Fed Başkanı ile İlerleme Planları Yapıyor

Seçilmiş Başkan Biden, yeni yönetimi için atananlar listesini tamamlamaya devam ederken Koronavirüs’ün ardından ortaya çıkan enkazı toparlaması amacıyla yönetiminin ekonomi politikasına liderlik etmesi için Federal Rezerv’in Obama döneminden kalma bir başkanına başvurmayı tercih etti.

23 Kasım’da yayımlanan bir Wall Street Journal özel haberine göre Biden ekibinin, Janet Yellen’i Hazine Bakanı olarak görevlendirmeyi planladığı ortaya çıktı. Obama, Yellen’i ilk olarak 2014’te Merkez Bankaları Sistemi olan Fed’e atamış ve Yellen burada 2018’in başına kadar görev almıştı.

Yellen Bitcoin’e karşı söylemlerde bulunmuştu

Kripto para birimlerine ilişkin kamuya açık bilginin muazzam şekilde genişlemesiyle birlikte yaşanan  ve Bitcoin’in dramatik 2017 boğa koşusunun hemen ardından sona eren bir süreçte dikkatleri üzerine çeken Yellen, sürekli olarak bu alanı eleştirmiş ve Ekim 2018’de Bitcoin’i “yararlı olmak dışında her şey” olarak nitelendirmişti.

Ancak kripto para piyasası sadece iki yıl içerisinde çarpıcı bir şekilde gelişme kaydederek geldiği konum itibariyle pek çok insanın düşüncelerinde köklü bir değişikliğin meydana gelmesine neden oldu. 2017’nin sonunda Yellen, Fed’in dijital dolar ihraç etmeye çalıştığı fikrini reddetmiş olsa da öte yandan 2020 süresince bu olasılık Fed tarafından ciddiye alınmaya başlandı.

Yellen, Fed’den ayrılmasının üzerine bir düşünce kuruluşu için çalışmaya başladığından beri kripto konusunda sessizliğini korumayı sürdürse de Başkan Biden’in bu planı neticesinde Yellen’in kendisini kripto dünyasının neresinde konumlandırdığını açıklaması gerekecek gibi görünüyor.

Senato tarafından onaylanması durumunda Yellen’ın, Hazine Bakanı olarak görev yapacak ilk kadın olma sıfatını taşıması bekleniyor. Yaygın olarak ılımlı bir aday olarak görülen Yellen, buna rağmen son zamanlarda yaptığı basın açıklamalarıyla harcamalarını genişletme konusunda birkaç acil durum kredi programını sona erdirdiği için eleştirilen mevcut sekreter Steven Mnuchin’den çok daha istekli olacak gibi görünüyor.

  Milyarder Yatırımcı, Bitcoin'in Altından Daha Fazla Kâr Getirebileceğini Söyledi

Hazinenin, geçtiğimiz yıl itibariyle kripto ile giderek daha fazla ilgilenmeye başlaması dikkatlerden kaçmıyor. Hazine bünyesindeki bürolar arasında Mali Suçlar Uygulama Ağı, İç Gelir Servisi ve Para Birimi Denetleme Bürosu yer alıyor ve bunların tümü, kripto dünyasına gösterdikleri ilginin artması nedeniyle rutin olarak manşetlere konu oluyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın