8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

Biden Yönetimi, Bitcoin ve Kripto Paraları Ulusal Güvenlik Meselesi Olarak Düzenlemek İstiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Biden yönetimi, federal kurumları Bitcoin ve diğer kripto para birimleri gibi dijital varlıkları ulusal güvenlik meselesi olarak düzenlemekle görevlendirecek bir kararname yayınlamaya hazırlanıyor.

Binance indirim kodu

Beyaz Saray’a yakın bir kaynak yaptığı açıklamada, önümüzdeki birkaç hafta içinde yayınlanması beklenen ulusal güvenlik bildirisi ile hükümetin bazı birimlerinin, dijital varlıkları analiz etmek, kripto paraları, stabil koinleri ve NFT’leri kapsayan düzenleyici bir çerçeve oluşturmakla görevlendireceğini söyledi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Açıklamada “Yayınlanacak bildirinin, dijital varlıklara bütünsel olarak bakmak ve Biden hükümetinin bu alanda yapmaya çalıştığı şeye tutarlılık kazandıran bir dizi politika geliştirmek için tasarlandığı” vurgulandı.

Dışişleri Bakanlığı, Hazine Bakanlığı, Ulusal Ekonomik Konsey ve Ekonomik Danışmanlar Konseyi bu çalışmaya dahil olacak.

Açıklamada, kripto paraların ulusal güvenlik için ekonomik etkileri olduğu için Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi’nin de bu çalışmaya dahil olacağı belirtildi. Bu doğrultuda yönetim, federal birimlere ülkeler arasında dijital varlıkların düzenlemelerini uyumlu hale getirme konusunda çalışma talimatı verecek.

Dijital varlıklar sadece bir ülke ile sınırlı kalmadığından, senkronizasyon konusunda diğer ülkelerle iş birliği yapmanın gerekliliği de belirtildi.

Beyaz Saray basına sızdırılan bu iddialara herhangi bir yorum yapmadı.

Bloomberg de bu ayın başlarında Beyaz Saray’ın konuyla ilgili planını haber yapmıştı.

Beyaz Saray’a yakın kaynağın yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’ın kripto piyasasını düzenlemek için şu ana kadar gösterilen gelişigüzel yaklaşıma düzen getirmeyi hedeflendiği belirtildi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu dahil olmak üzere çeşitli kurumlar bu sektörü denetliyor. Ancak bazı tokenlerin menkul kıymet olarak kaydedilmesi gerekip gerekmediği veya borsaların, stabil koinlerin ve yüksek getirili kredi ürünlerinin nasıl denetleneceği gibi konularda henüz bir fikir birliği yok.

İlgili Haber:  Biden, Bitcoin Karşıtı Eski Fed Başkanı ile İlerleme Planları Yapıyor

Biden yönetimi kripto paralarla ilgili olarak Kongre’yi kanun taslağı hazırlamaya davet etmişti. Beyaz Saray, Kasım ayında stabil koinler hakkında bir rapor yayınlayarak Kongre’nin sektörü düzenlemek için derhal harekete geçmesini tavsiye etmişti.

Fed, Ocak ayının başlarında, doları dijitalleştirmenin artılarını ve eksilerini ortaya koyan bir rapor yayınladı. Raporda, Fed’in Beyaz Saray ve Kongre’nin desteğiyle proje üzerinde çalışmaya başlayabileceği belirtildi. Bir Hazine Bakanlığı sözcüsü, raporu CBDC ile ilgili tartışmalarda önemli bir adım olarak nitelendirdi.

Bugün yayınladığımız başka bir haberde Çin’in 15 şehirde CBDC testlerine başlayacağını yazmıştık.

Diğer ülkeler de benzer şekilde, kriptoyu ulusal ekonomik ve güvenlik meselesi olarak görerek, kripto incelemesini artırıyor. Rusya merkez bankası ve maliye bakanlığı bu hafta Bitcoin madenciliği ve ticaret faaliyetinin daha sıkı düzenlenmesi gerektiğini söylemişti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar