Biden, Ripple Eski Danışmanını OCC Başkanı Olarak Atayacak

Eski bir Hazine yetkilisi ve Ripple danışmanı olan Michael Barr, Para Birimi Sorumlusu olarak Brian Brooks’un yerini alacak.

Haberin Özeti

  • Eski OCC başkanı Brian Brooks geçen hafta istifa etti.
  • Başkan Biden’ın söz konusu görev için Michael Barr’ı aday göstermesi bekleniyor.
  • Barr, Ripple ile bağları olan eski bir Hazine yetkilisi olarak tanınıyor.

The Wall Street Journal’ın bugün yayınladığı bir rapora göre, Başkan Biden’in Para Birimi Sorumlusu olarak görev yapmak üzere Michael Barr’ı aday göstermesi bekleniyor.

Barr, 2015 Yılında Ripple Danışmanı Oldu

Selefi Brooks gibi Barr da ulusal bankaları ve kredi birliklerini düzenleyen ABD Hazinesi Para Birimi Muhabir Ofisi’ne (OCC) kripto para deneyimi getirecektir.

Barr, Hazine’de Finansal Kurumlardan Sorumlu Sekreter Yardımcısı olarak görev yaptığı 2008 Küresel Finans Krizinin ardından Dodd-Frank bankacılık reformları üzerinde çalışmaya başladı. Buna ek olarak 2015’te Ripple Labs danışmanlığını üstlendi.

Barr o sırada “Ripple Labs Danışma Kurulu’na katılmaktan heyecan duyuyorum. Küresel ödeme sistemimiz çok eski. Ödemelerde yeniliğin, finansal sistemi daha güvenli hale getirmeye, maliyeti düşürmeye, tüketiciler ve işletmeler için verimliliği artırmaya yardımcı olabileceğini düşünüyorum.” açıklamalarını yapmıştı.

Ripple, piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para olan XRP’de büyük bir hisseye sahip. Bu SEC’in de dikkatini çekmişti. Ajans geçen ay Ripple Labs ve iki yöneticisine kayıtsız menkul kıymet olarak XRP satışı yaptıkları iddiasıyla 1.3 milyar Dolarlık dava açmıştı.

Eski Başkan Brooks da Coinbase’de Görevliydi

Barr artık firmanın danışmanı değil.

Ayrıca OCC eski başkanı Brian Brooks’un da kripto endüstrisiyle bağlantıları bulunuyordu. Mayıs’ta görevi devralmadan önce Brooks, Coinbase’in Baş Hukuk Görevlisiydi.

Kısa vadede Brooks, kripto parayı ana akım finans dünyasına dahil etmeye çalıştı. Görev süresinin sonlarında OCC, bankaların ödeme faaliyetleri için blok zincirleri ve stablecoinleri kullanabileceklerine dair bir kılavuz yayınladı.

  Biden Yönetimindeki Pozisyonlara Kripto Para Dostu İsimler Getiriliyor

Bununla birlikte Brooks, COVID-19 sırasında kripto paraya gereğinde fazla odaklanılması sebebiyle itiraz eden bazı temsilcilerle de mücadele verdi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın