Biden Yönetimi, Fidye Yazılımı Saldırıları ile Mücadele Etmek İçin Kripto Para Takibini Sıkılaştıracak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 3 hafta önce

blank

Bu hafta sonu JBS’ye yapılan fidye yazılımı saldırısı, ABD’deki gıda arzını tehdit etti. Geçen ay ise benzer bir saldırı ile bir gaz boru hattı hedef alındı.

blank

Haberin Özeti

  • ABD’de fidye yazılımı saldırıları için yapılan ödemeler geçen yıl 400 milyon Doları aştı.
  • Çoğu ödeme Bitcoin ile yapıldı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın Basın Sekreter Yardımcısı Karine Jean-Pierre dün Air Force One’da düzenlediği basın toplantısında fidye yazılımı saldırıları ve kripto para ile bağlantısı hakkında açıklamalarda bulundu. “Fidye yazılımı ile mücadele ABD yönetimi için bir önceliktir.” diyen Jean-Pierre, fidye yazılımı saldırganlarının ezici çoğunluğu ödeme olarak Bitcoin veya diğer kripto paraları talep ettiği için kripto piyasasının daha sıkı takip edilmesi gerektiğini belirtti.

Fidye Yazılımı Saldırısı Nedir?

Fidye yazılımı, kullanıcıları bir bilgisayar veya ağda işlem yapmaktan kilitleyen kötü amaçlı bir yazılımdır. Erişimi yeniden kazanmak için bilgisayar korsanlarına, genellikle geleneksel finansal kanalların dışında gönderilebilen kripto paralar aracılığıyla ödeme yapılır. Fidye yazılımı saldırıları kapsamında 2020 yılında yaklaşık 400 milyon Dolarlık ödeme yapıldı.

Bir hacker grubu olan DarkSide, geçtiğimiz günlerde, ABD’deki Doğu sahiline gaz sağlayan Colonial Boru Hattını kapattıktan sonra 90 milyon Dolarlık BTC talep etti. Söz konusu saldırı nedeniyle bazı eyaletlerde gaz sıkıntısı yaşandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Öte yandan, geçtiğimiz hafta sonu, dünyanın en büyük et paketleyicisi olan JBS, tesislerinin işleyişini tehdit eden ve gıda kıtlığına neden olan bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldı. Jean-Pierre, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, saldırının kaynağı olduğu düşünülen Rusya ile iletişime geçildiğini belirtti

Fidye Yazılımı Saldırılarına Karşı Kullanılacak Yöntem

ABD’deki Biden yönetimi, artan fidye yazılımı tehdidini ele almak için hızlı bir stratejik inceleme yürütüyor. Jean-Pierre, söz konusu incelemenin dört temel noktası olduğunu kaydetti: “Birincisi, fidye yazılımı altyapısının ve özel sektörle yakın çalışan kişilerin tespiti; ikincisi, fidye saldırganlarının bulunduğu ülkeler ile iletişimi güçlendirecek ve gerektiğinde sorumluluk yükleyecek bir uluslararası koalisyonun oluşturulması; üçüncüsü, suçluları bulmak ve takip etmek için kripto para analizinin genişletilmesi; ve son olarak da, USG’nin fidye yazılımı politikalarının gözden geçirilmesi.”

ABD’deki federal kurumlar, kara para aklama, terör finansmanı ve diğer yasa dışı faaliyetlerle mücadele etmek için halihazırda blockchain takip firmalarıyla entegre bir şekilde çalışıyor. Blockchain takip firması Chainalysis, gelirinin çoğunu devlet sözleşmelerinden elde ediyor. Rakip CipherTrace ise geçen yıl, yasadışı ödemelerde kullanılan gizlilik odaklı kripto para Monero’nun takibi için ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile bir sözleşme imzaladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend