Biden’ın 6 Trilyon Dolarlık Harcama Bütçesini Duyurmasının Ardından Bitcoin, Kısa Süreliğine 40.000 Dolar Seviyesini Test Etti

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre’yi daha fazla harcama yapmak için zorluyor.

blank

Haberin Özeti

  • New York Times’da (NYT) yer alan bir habere göre, ABD Başkanı Joe Biden gelecek yıl için 6 trilyon Dolarlık bir harcama planı önerdi.
  • Haberin ardından Bitcoin ve hisse senetleri fiyatında artış yaşandı.
  • Ancak Kongre söz konusu planı henüz onaylamadı.

ABD Başkanı Joe Biden, devasa bir yeni harcama bütçesi açıkladı. Açıklamasının ardından Bitcoin’in fiyatı 40.000 Dolar seviyesine ulaştı.

blank

İkinci Dünya Savaşından Bu Yana ABD’nin En Yüksek Harcama Planı Olacak

New York Times’ın dün paylaştığı bir habere göre Biden, gelecek yıl için 6 trilyon Dolarlık bir harcama bütçesi önerdi. Bu plan kabul edildiği takdirde, ABD’de İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana uygulanan en yüksek harcama bütçesi olarak kaydedilecek.

Söz konusu haberin ardından Bitcoin fiyatı yaklaşık %7 oranında artarak 40.000 Dolar seviyesinin üzerine çıkmayı başardı. Ancak kripto paranın fiyatı o zamandan bu yana belli ölçüde geriledi. BTC, şu anda 36.000 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

New York Times haberinin ardından, hisse senetleri fiyatında da belli ölçüde artış yaşandı: Dow Jones %0.4, S&P 500 %0.3 ve Nasdaq %0.2 değer kazandı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

ABD Hükümetinin Harcamaları Artırması Bitcoin Fiyatını Neden Yükseltiyor?

NYT’ye göre Joe Biden’ın önerdiği 6 trilyon Dolarlık harcama bütçesinin büyük bir kısmı altyapı, eğitim ve sağlık hizmetlerine ayrılacak. Haber metninde, “Bu öneri, Başkan Biden’ın, daha fazla Amerikalının orta sınıf yaşamının rahatlığını elde etmesine yardımcı olmak için hükümet gücünü kullanma isteğini gözler önüne seriyor. Ayrıca Biden’ın diğer önemli amaçları da ABD ekonomisinin küresel rekabetteki gücünü artırmak, enerji emisyonlarını azaltmak ve iklim değişikliği ile mücadele etmek olarak öne çıkıyor.” ifadeleri kullanıldı.

Bitcoin ve hisse senetleri, geleneksel olarak, ABD hükümetinin harcamalarını artıracağı haberlerinin ardından artış yakalama eğiliminde olur. Bazı analistlere göre bunun temel nedeni, büyük hükümet harcamalarının enflasyona yol açması ve yüksek enflasyon nedeniyle de yatırımcıların alternatif varlıklara yönelmesidir.

Ancak bu teorinin yeniden test edilmesi için öncelikle Kongre’nin harcama planını kabul etmesi gerekecek.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend