Biden’ın Bitcoin’i ABD Finans Sistemine Entegre Etmesi Gerekiyor

İngiliz ekonomi ve finans tarihçisi Niall Ferguson, Amerika Birleşik Devletleri’nin, “Çin’in elektronik ödeme sistemlerinin kendi versiyonlarını oluşturmak” yerine kripto parayı benimsemede kendi yolunu bulması gerektiğini söyledi. 

Bir Bloomberg görüş yazısı yazan Ferguson, pazar günü yaptığı açıklamada mevcut salgının genellikle kripto paranın benimsenmesi için iyi olduğunu ve dünya çapında bir “parasal devrimi” hızlandırdığını söyledi. Ancak tarihçi, Çin‘in dijital yuanının piyasaya sürülmesi sürecinin hızla ilerlediğini ve mobil ödemelerin kullanımını arttırdığını belirterek Alipay ve WeChat Pay gibi uygulamaların yılda yaklaşık 40 trilyon dolarlık işlem gerçekleştirdiğini bildirdi. 

Çin tarafından alınan bu önlemlerin, sınır ötesi ödeme sistemleri ve havale ödemeleri geliştiren diğer ülkeler için bir şablon görevi gördüğüne inandığını ifade eden Ferguson, ABD’nin bu yola başvurmaması tavsiyesinde bulundu. 

Ferguson, Çin’in finansal nüfuzuna direnen Hindistan gibi hükümetlerin bile esasen Çin’in elektronik ödeme sistemlerinin kendi versiyonlarını oluşturduklarına dikkat çekerek Joe Biden’ın yeni ortaya çıkan yönetiminin, Çin tarzı bir dijital dolar yaratmaya çalışmak yerine Bitcoin’i ABD finansal sistemine entegre etmenin faydalarını kabul etmesi gerektiğinin altını çizdi. 

ABD’deki yetkililerin, Bitcoin’i çevreleyen yaptırımlarla başa çıkmak için hali hazırda bazı yöntemlere sahip olduğunu da sözlerine ekleyen tarihçi, İç Gelir Hizmeti’nin, bireylerin kripto varlıklarına ilişkin iadelerine ilişkin bir beyanda bulunmalarını gerektirdiğini ve vergi ile raporlama gerekliliklerine uymayan Coinbase kullanıcılarının peşinden gidiyor olabileceğini belirtti. 

Tüm bunlara ek olarak Federal Soruşturma Bürosu’nun da kripto kullanarak kara para aklama vakalarına göz kulak olduğunu ifade eden tarihçi, asıl meselenin, yasalara uyan bireylerin finansal verilerinin, Alipay’den çok Bitcoin tarafından daha iyi korunması olduğunu vurguladı. 

Biden Bitcoin için doğru seçim olabilir 

Gelecek dönem başkanının kripto, merkez bankası dijital para birimleri (CBDCler) ve Bitcoin hakkındaki kişisel görüşleri iyi bilinmiyor olsa da yönetimindeki insanların kriptoyu Amerika Birleşik Devletleri’nde daha dostane bir düzenleme çerçevesine yönlendirmeye yardımcı olabileceğine dair göstergelerin var olduğu kaydedildi. Örneğin Biden’in, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun eski başkanı Gary Gensler’i hazine sekreter yardımcısı olarak görevlendiriyor olabileceği söylentileri Bitcoin için olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?
  Kuantum Bilgisayarlar Bitcoin'i Yok Etmeye Mi Hazırlanıyor?

Bir Cevap Yazın