12 Ağustos 2022, Cuma
19.7 C
İstanbul

Biden’ın Bitcoin’i ABD Finans Sistemine Entegre Etmesi Gerekiyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

İngiliz ekonomi ve finans tarihçisi Niall Ferguson, Amerika Birleşik Devletleri’nin, “Çin’in elektronik ödeme sistemlerinin kendi versiyonlarını oluşturmak” yerine kripto parayı benimsemede kendi yolunu bulması gerektiğini söyledi. 

Binance indirim kodu

Bir Bloomberg görüş yazısı yazan Ferguson, pazar günü yaptığı açıklamada mevcut salgının genellikle kripto paranın benimsenmesi için iyi olduğunu ve dünya çapında bir “parasal devrimi” hızlandırdığını söyledi. Ancak tarihçi, Çin‘in dijital yuanının piyasaya sürülmesi sürecinin hızla ilerlediğini ve mobil ödemelerin kullanımını arttırdığını belirterek Alipay ve WeChat Pay gibi uygulamaların yılda yaklaşık 40 trilyon dolarlık işlem gerçekleştirdiğini bildirdi. 

Binance indirim kodu

Çin tarafından alınan bu önlemlerin, sınır ötesi ödeme sistemleri ve havale ödemeleri geliştiren diğer ülkeler için bir şablon görevi gördüğüne inandığını ifade eden Ferguson, ABD’nin bu yola başvurmaması tavsiyesinde bulundu. 

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Ferguson, Çin’in finansal nüfuzuna direnen Hindistan gibi hükümetlerin bile esasen Çin’in elektronik ödeme sistemlerinin kendi versiyonlarını oluşturduklarına dikkat çekerek Joe Biden’ın yeni ortaya çıkan yönetiminin, Çin tarzı bir dijital dolar yaratmaya çalışmak yerine Bitcoin’i ABD finansal sistemine entegre etmenin faydalarını kabul etmesi gerektiğinin altını çizdi. 

ABD’deki yetkililerin, Bitcoin’i çevreleyen yaptırımlarla başa çıkmak için hali hazırda bazı yöntemlere sahip olduğunu da sözlerine ekleyen tarihçi, İç Gelir Hizmeti’nin, bireylerin kripto varlıklarına ilişkin iadelerine ilişkin bir beyanda bulunmalarını gerektirdiğini ve vergi ile raporlama gerekliliklerine uymayan Coinbase kullanıcılarının peşinden gidiyor olabileceğini belirtti. 

Tüm bunlara ek olarak Federal Soruşturma Bürosu’nun da kripto kullanarak kara para aklama vakalarına göz kulak olduğunu ifade eden tarihçi, asıl meselenin, yasalara uyan bireylerin finansal verilerinin, Alipay’den çok Bitcoin tarafından daha iyi korunması olduğunu vurguladı. 

İlgili Haber:  Apple ve Amazon Etkinlikleri Piyasaları Hareketlendirdi; Bitcoin 11.000 Dolar Seviyesini Geçti

Biden Bitcoin için doğru seçim olabilir 

Gelecek dönem başkanının kripto, merkez bankası dijital para birimleri (CBDCler) ve Bitcoin hakkındaki kişisel görüşleri iyi bilinmiyor olsa da yönetimindeki insanların kriptoyu Amerika Birleşik Devletleri’nde daha dostane bir düzenleme çerçevesine yönlendirmeye yardımcı olabileceğine dair göstergelerin var olduğu kaydedildi. Örneğin Biden’in, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun eski başkanı Gary Gensler’i hazine sekreter yardımcısı olarak görevlendiriyor olabileceği söylentileri Bitcoin için olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar