7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

Biden’ın Sert Açıklamalarının Ardından Bitcoin Fidye Yazılımı Çetesi REvil Aniden Ortadan Kayboldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

200’den fazla şirkete saldırdıktan sonra 70 milyon Dolarlık Bitcoin fidyesi talep eden REvil, bir anda ortadan kayboldu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Son zamanlardaki yüksek profilli saldırıların arkasındaki Rus fidye yazılımı grubu REvil, bir anda ortadan kayboldu.
  • ABD Başkanı Biden, Cuma günü yaptığı açıklamalarda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in ülkesindeki fidye yazılımı grupları ile mücadele etmesi gerektiği hususunda sert konuşmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden’ın Cuma günü yaptığı sert açıklamaların ardından kötü şöhretli REvil hack grubu aniden ortadan kayboldu.

Binance indirim kodu

Fidye Yazılımı Saldırısı Nedir?

Fidye yazılımı, bilgisayar korsanlarının sistemlerin kontrolünü ele geçirdiği, erişimi ve bazen de dosyaları kilitlerken de fidye talep ettiği bir tür siber saldırıdır. Tipik olarak fidye, Bitcoin veya takip edilmesi zor olabilecek başka bir kripto parada talep edilir. Bu tür fidye yazılımı saldırganları, 2021 yılında şimdiye dek 33 milyon Dolar değerinde Bitcoin ele geçirmeyi başardı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

REvil, geçen hafta BT firması Kaseya ile bağlantılı 200’den fazla şirketin bilgisayarlarını kilitledikten sonra 70 milyon Dolarlık Bitcoin fidyesi talep etmişti. Rus grup, saldırıdan bir milyondan fazla sistemin etkilendiğini iddia etti. Mayıs ayında ise grup, Amerikan et firması JBS’ye saldırmış ve sistemi tekrar şirkete vermek için 11 milyon Dolarlık Bitcoin fidyesi almıştı.

REvil Ortadan Kayboldu

New York Times, REvil’in dark web’teki sitelerinin bir gecede gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğunu bildirdi.

Bazı analistler, Biden’ın ültimatom niteliğindeki açıklamasının ardından Rusya Devlet Başkanı Putin’in harekete geçtiğini düşünüyor. Konu ile ilgili bir başka yorumda ise; REvil grubunun artan uluslararası baskının ardından kendi sitelerini bilerek çevrimdışı hale getirdiklerinin altı çiziliyor.

Amerikan şirketlerine yönelik artan fidye yazılımı saldırılarının ortasında, Biden yönetimi bu tür saldırıları “ulusal güvenliğe karşı bir tehdit” olarak sınıflandırmaya başladı.

İlgili Haber:  ABD Adalet Bakanlığı Raporundan Çıkarılabilecek 7 Ders

Biden, Cuma günü yaptığı açıklamada ise Putin’e, ABD’nin fidye yazılımı saldırılarıyla mücadele etmek için “gerekli her türlü eylemi” yapacağını ve “Rusya’nın da konu ile ilgili harekete geçmesini” beklediğini söyledi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar