ABD’de 10.000 Doların Üstündeki Kripto Para İşlemleri Devlete Raporlanacak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Son güncelleme: 4 hafta önce

blank

ABD Hazine Bakanlığı, Biden yönetiminin vergi uyum planlarını özetleyen bir rapor yayınladı.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Hazine Bakanlığı, Biden yönetiminin vergi uyum planının özetlendiği bir rapor yayınladı.
  • Rapora göre, kripto para varlıklarında gerçekleştirilen 10.000 Doların üzerindeki her işlem IRS’ye bildirilmek zorunda.
  • Haberlerin ardından Bitcoin fiyatında %6.5 düşüş yaşandı.

ABD Hazine Bakanlığı, Başka Biden yönetiminin vergi uyum planlarını özetleyen bir rapor yayınladı. Rapora göre, 10.000 Dolar ve üzerindeki kripto para varlık transferlerinin IRS’ye bildirilmesi gerekiyor.

“Kripto Para Transferleri Önümüzdeki 10 Yıl İçinde Önem Kazanacak”

Hazine Bakanlığı’nın raporunda, “Nakit işlemlerde olduğu gibi, adil piyasa değeri 10.000 Dolardan fazla olan kripto para varlığı alan işletmeler de raporlamaya tabi olacak.” ifadeleri kullanıldı.

Rapora göre, Biden yönetimi, kripto paranın “vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere genel olarak yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırarak önemli bir tespit sorunu oluşturduğundan” endişe duyuyor.

Hazine raporu, kripto piyasasının geçen yıl 2 trilyon Dolara yükseldiğini ve bu nedenle yakından izlenmesi gerektiğini, özellikle de kripto para transfer işlemlerinin önümüzdeki 10 yıl içinde önem kazanmasının muhtemel olduğunu kabul etti.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ayrıca IRS, kripto sektörünün vergi ödemekten kaçınmanın bir yöntemi olarak da kullanıldığının altını çizdi. Raporda, “Bunun nedeni, IRS’nin teknolojik olarak eski sistemleri çalıştırması ve kaynak kısıtlamaları nedeniyle daha modern teknolojinin avantajlarından tam olarak yararlanma yeteneğinden yoksun olmasıdır.” ifadeleri yer aldı.

Haberlerin Ardından Bitcoin Fiyatı %6.5 Düştü

CoinGecko verilerine göre, piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin, söz konusu vergilendirme haberlerini takip eden bir saat içinde %6.5 oranında düştü.

Ancak kripto destek grubu Coin Center’ın iletişim direktörü Neeraj K. Agrawal’a göre, Hazine’nin hamleleri piyasa için istenmeyen veya beklenmedik haberler olmamalı. Direktör konu ile ilgili, “Nakit paritesi her zaman en iyi senaryo olmuştur. Kripto paralar da nakit gibi çalışır, bu yüzden nakit gibi muamele görmeleri şaşırtıcı değil.” ifadelerini kullandı.

IRS’nin hızlı hareket eden kripto dünyasına ayak uydurmakta zorluk çekip çekmeyeceği sorulduğunda ise Agrawal şunları ekledi: “Önerilen yeni IRS formu daha sert bir hale gelirse, o zaman yapacağımız bir konuşma mutlaka olacaktır.”

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend