30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

ABD’de 10.000 Doların Üstündeki Kripto Para İşlemleri Devlete Raporlanacak

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

ABD Hazine Bakanlığı, Biden yönetiminin vergi uyum planlarını özetleyen bir rapor yayınladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Hazine Bakanlığı, Biden yönetiminin vergi uyum planının özetlendiği bir rapor yayınladı.
  • Rapora göre, kripto para varlıklarında gerçekleştirilen 10.000 Doların üzerindeki her işlem IRS’ye bildirilmek zorunda.
  • Haberlerin ardından Bitcoin fiyatında %6.5 düşüş yaşandı.

ABD Hazine Bakanlığı, Başka Biden yönetiminin vergi uyum planlarını özetleyen bir rapor yayınladı. Rapora göre, 10.000 Dolar ve üzerindeki kripto para varlık transferlerinin IRS’ye bildirilmesi gerekiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

“Kripto Para Transferleri Önümüzdeki 10 Yıl İçinde Önem Kazanacak”

Hazine Bakanlığı’nın raporunda, “Nakit işlemlerde olduğu gibi, adil piyasa değeri 10.000 Dolardan fazla olan kripto para varlığı alan işletmeler de raporlamaya tabi olacak.” ifadeleri kullanıldı.

Rapora göre, Biden yönetimi, kripto paranın “vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere genel olarak yasa dışı faaliyetleri kolaylaştırarak önemli bir tespit sorunu oluşturduğundan” endişe duyuyor.

Hazine raporu, kripto piyasasının geçen yıl 2 trilyon Dolara yükseldiğini ve bu nedenle yakından izlenmesi gerektiğini, özellikle de kripto para transfer işlemlerinin önümüzdeki 10 yıl içinde önem kazanmasının muhtemel olduğunu kabul etti.

Ayrıca IRS, kripto sektörünün vergi ödemekten kaçınmanın bir yöntemi olarak da kullanıldığının altını çizdi. Raporda, “Bunun nedeni, IRS’nin teknolojik olarak eski sistemleri çalıştırması ve kaynak kısıtlamaları nedeniyle daha modern teknolojinin avantajlarından tam olarak yararlanma yeteneğinden yoksun olmasıdır.” ifadeleri yer aldı.

Haberlerin Ardından Bitcoin Fiyatı %6.5 Düştü

CoinGecko verilerine göre, piyasa değerine göre en büyük kripto para olan Bitcoin, söz konusu vergilendirme haberlerini takip eden bir saat içinde %6.5 oranında düştü.

Ancak kripto destek grubu Coin Center’ın iletişim direktörü Neeraj K. Agrawal’a göre, Hazine’nin hamleleri piyasa için istenmeyen veya beklenmedik haberler olmamalı. Direktör konu ile ilgili, “Nakit paritesi her zaman en iyi senaryo olmuştur. Kripto paralar da nakit gibi çalışır, bu yüzden nakit gibi muamele görmeleri şaşırtıcı değil.” ifadelerini kullandı.

İlgili Haber:  Kripto Piyasasında 1.36 Milyar Dolar Likidasyon Gerçekleşti

IRS’nin hızlı hareket eden kripto dünyasına ayak uydurmakta zorluk çekip çekmeyeceği sorulduğunda ise Agrawal şunları ekledi: “Önerilen yeni IRS formu daha sert bir hale gelirse, o zaman yapacağımız bir konuşma mutlaka olacaktır.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar