Bitcoin cüzdanının şifresini kırmak oldukça zor, hatta imkansıza yakındır. Bazı bilgisayar korsanları bunun için uğraşmaktadır.
Bitcoin cüzdanının şifresini kırmak oldukça zor, hatta imkansıza yakındır. Bazı bilgisayar korsanları bunun için uğraşmaktadır.

Bilgisayar korsanları, bitcoin elde etmek umuduyla forumlarda ve yer altı pazarlarında şifreli Bitcoin cüzdanı ticareti yapıyorlar.

Yaklaşık iki yıldır, bilgisayar korsanları potansiyel olarak yaklaşık 690 milyon dolar veya 69.370 BTC tutan bir Bitcoin cüzdanına girmeye çalışıyor. En çok BTC’ya sahip cüzdanları izleyen bir siteye göre, bu, dolaşımdaki en yüksek yedinci Bitcoin miktarına sahip cüzdan, bu yüzden herhangi biri kırabilirse, tam anlamıyla piyasaya bir darbe olur.

Bitcoin’in Ocak 2009’da piyasaya sürülmesinden bu yana, insanlar ya cüzdanlarının şifrelerini kaybetti ya da bitcoinlerini depoladıkları sabit diskleri attılar ve bu cüzdanlara erişimleri kesilmiş oldu. Bitcoin’in değeri yükselip alçalırken, insanlar umutsuzca şifrelerini kaybettikleri bu cüzdanların kilidini açmaya çalışıyorlar. Örneğin bir Google güvenlik mühendisi, şifresini kaybettiği içinde 300.000 dolarlık bitcoin bulunan cüzdanının kilidini açmak için epik bir girişimde bulundu ve kilidi kırana ödül vereceğini duyurdu.

İnsanların satın alabileceği, indirebileceği ve kırılması gereken Bitcoin cüzdanlarına girmeye çalışabileceği Tüm Özel Anahtarlar (allprivatekeys.com) adlı bir pazar bile var.

Siber suç istihbarat şirketi Hudson Rock’ın Baş Teknoloji Sorumlusu Alon Gal, adresi 1HQ3Go3ggs8pFnXuHVHRytPCq5fGG8Hbhx olan 690 milyon dolarlık Bitcoin cüzdanının popüler hacker forumu RaidForums’da ilan edildiğini fark etti.

Dünya çapında seçtikleri kurbanlardan Bitcoin cüzdanlarını çalmak, siber suçluların ortak hedeflerindendir. Cüzdanlar genelde güçlü parolalarla korunurlar. Herhangi bir bilgisayar korsanı bir cüzdan elde etmeyi başarır ancak şifresini kıramazsa, onu elinde büyük miktarda, GPU gücü bulunan fırsatçılara satabilir. Yukarıda örneği verilen Bitcoin cüzdanı ise, yaklaşık 2 yıldır kırılmaya çalışılıyor anca bütün girişimler başarısız oldu.

Geçen yılın 29 Haziran’ında humerh3 lakaplı biri cüzdanı kripto para birimine adanmış en popüler forumlardan biri olan Bitcointalk’ta satmaya çalıştı. Başka bir forum üyesi, bu yılın başlarında 690 milyon dolarlık cüzdanın allprivatekeys.com’da listelendiğini fark etti. Bu liste şu an kaldırılmış durumda, ancak başka bir sitede halen satışta.

İlgili Haber:  Bitcoin ile Blockchain Arasındaki Fark

Bitcoin cüzdanı içinde BTC varmış gibi gösterilebilir

Bununla birlikte, etrafta dolaşan bu wallet.dat dosyasının içinde kayıp bitcoinlerin bulunduğunun bir garantisi de yok.

Bir Bitcoin wallet.dat dosyasını yüksek bir bakiye içeriyormuş gibi göstermek mümkün. Cüzdan dosyası, kontrol ettiği adreslerin ortak anahtar çiftlerini (public key) ve şifrelenmiş özel anahtarlarını (private key) içerir. Birileri, bu cüzdan dosyasını “binary editör” benzeri bir düzenleyicide açıp adres çiftlerinden birinin genel anahtarını, yüksek değerli bir BTC adresi ile değiştirilebilir.

Pratikte bu, siz kırıp şifresini çözmediğiniz sürece bu cüzdanın aslında o bitcoinleri tuttuğunu bilmenin bir yolu olmadığı anlamına gelir. Cüzdan, insanları olması gerektiği gibi olmayan bir şey için ödeme yapmaya ikna etmek için değiştirilmiş olabilir.

Ve son olarak; bu tür cüzdanların şifresini çözmek imkansıza yakındır.

Bunun nedeni, cüzdanın büyük olasılıkla uzun ve benzersiz bir parola ile korunması ve wallet.dat dosyasının işlenmesi çok yavaş olan iki algoritma (AES-256-CBC ve SHA-512) kullanılarak şifrelenmesidir. Bu da “brute force” yapmayı çok zorlaştırır. Bir uzman, “İçinde büyük/küçük harf, rakam, özel ve yabancı karakterler kullanan 15 karakterden uzun bir şifreye sahip bir cüzdanı brute force ile kırmak bir ömür boyu sürecek kadar zordur” dedi.

Terahash’ın kurucusu ve CEO’su Jeremi Gosney, “böyle bir cüzdanı kırabilmek için ya cüzdanın şifresinin çok zayıf olması gerekir, ya da çok şanslı olmanız. Ben kesinlikle böyle bir iş için vaktimi ve kaynağımı israf etmem” dedi

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın