Anahtar fark: Yazılım mühendisliği bir probleme pratik bir çözüm üretmeyi amaçlayan bir branştır. Yazılım mühendisliği bir problemi çözmek için bilgisayar tabanlı bir yazılım geliştirme üzerine kafa yorar. Bilgisayar mühendisliği ise çok daha geniş ve kapsamlı bir daldır ve hem elektrik mühendisliğini hem de bilgisayar bilimlerini kapsayarak bilgisayar sistemleri geliştirmeyi hedefler. Bu yazıda bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği arasındaki fark nedir bunu inceleyeceğiz.

 

Bilgisayar Mühendisliği ile Yazılım Mühendisliği Arasındaki Fark

Yazılım mühendisliği ve bilgisayar mühendisliği bilgisayarlar ile ilişkili iki farklı mühendislik dalıdır. Bu iki dal çok fazla ortak noktaya sahip olduğundan pek çok kimse tarafından karıştırılır. İki mühendislik arasındaki en büyük fark; yazılım mühendisliği tamamen yazılım tasarlama, uygulama, test ve bakımına odaklıdır. Bilgisayar mühendisliği ise bilgisayar bilimlerinin hem yazılım hem de donanım tarafını birlikte inceler.

Yazılım Mühendisliği

Yazılım mühendisliği var olan bir soruna bilgisayar tabanlı bir çözüm üretmeye odaklanır. Ya yeni bir yazılım tasarlanır, ya da var olan yazılım maniple edilir. Yazılım bir bilgisayarı fonksiyonel hale getirmeye yarar. Genelde takım işidir. Mühendisler ve programcılar bir araya gelerek yazılım geliştirirler.

Yazılım mühendisliği bölümünde öğrenilen pek çok konu Bilgisayar Bilimleri’nde öğrenilenlere benzer. Buna ek olarak mühendislik, yazılım mimarlığı, yazılım testi, ve yazılım dağıtımı gibi konuları da içerir. Yazılım mühendisliğinde ayrıca liderlik, iletişim, zaman yönetimi ve insan yönetimi gibi konular da incelenir. Mühendisler sorunu tespit edip bu sorun için çözüm üretip adım adım ilgili sonuca ulaşmaya çalışır. Yazılım mühendisleri ve programcılar birlikte çalıştığı zaman genelde kod yazma işleminin çoğunluğu programcılar tarafından yapılır. Bir yazılım mühendisinin yazılım tasarlama, programlama dilleri, matematik ve bilgisayar donanımı hakkında geniş bilgiye sahip olması gerekir.

Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği ise hem elektrik mühendisliği hem de Bilgisayar Bilimleri’ni kapsar. Bir bilgisayar mühendisinin genelde elektronik mühendisliği ve yazılım-donanım entegrasyonu hakkında geniş bilgiye sahip olması beklenir. Bu bölümün ana odak noktası mikroişlemci tasarımı, kapalı devre sistemler, bilgisayar ve donanımlardır. Bu bölümün yine en büyük odak noktası sadece bilgisayarların nasıl çalıştığını incelemek değil, aynı zamanda bilgisayar sistemleriyle ilgili “büyük resim”i de görebilmektir.

Bilgisayar mühendisliği iki dalda incelenir: yazılım ve donanım. İsteyen öğrenciler yazılımı ya da donanımı seçip bu alanlarda uzmanlaşabilir. Yazılım alanında mikro denetleyici, çip ve sensörlerle çalışan donanımlar için yazılım geliştirme çalışmaları yapılır. Bilgisayar mühendisleri ayrıca robotik araştırmalar için de çok uygundur.

Bilgisayar mühendisliği çok güçlü bir matematik ve bilim altyapısı gerektirir. Bilgisayar mühendisliğinde kodlama, şifreleme, bilgi güvenliği, iletişim, kablosuz ağlar, derleyiciler, işletim sistemleri, bilgisayar bilimleri, bilgisayar ağları, dağınık sistemler, gömülü sistemler, robotik, kapalı devreler, test, CAD sinyal, görüntü ve ses işleme gibi konular işlenir.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın