2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Bill Gates Bitcoin ve Kripto Paralar Hakkında Konuştu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Microsoft’un kurucusu ve 125 milyar dolarlık servetle dünyanın en zengin dördüncü insanı Bill Gates dün Reddit’in “Ask Me Anything” bölümünde soruları cevapladı.

Binance indirim kodu

Bir kullanıcının “Bitcoin ve kripto paralar hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna yanıt veren Bill Gates şunları söyledi;

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin ya da herhangi bir kripto paraya sahip değilim. Değerli çıktıları olan şeylere yatırım yapmayı seviyorum. Şirketlerin değeri, ürettikleri mükemmel ürünlere bağlıdır. Kripto paraların değerini ona ödeme yapacak birileri belirliyor dolayısıyla diğer yatırımlar gibi topluma herhangi bir değer katmıyor.

Bill Gates Reddit'in AMA etkinliğine katıldı.
Bill Gates Reddit’in AMA etkinliğine katıldı.

Bill Gates geçtiğimiz sene CNBC’ye yaptığı açıklamada Bitcoin konusunda tarafsız olduğunu dile getirmişti. Bill Gates o dönem yaptığı açıklamada, vakfının gelişmekte olan bölgelerde bazı dijital para birimlerini kullandığına ancak Bitcoin gibi kripto paraları kullanmadığına dikkat çekmişti.

Gates, Bitcoin konusunda, piyasa spekülasyonunun fiyatın ana itici gücü olduğunu ve gelecekte nasıl sonuçlanacağını bilemediğini kaydetmiş ve, “Bitcoin yukarı veya aşağı gidebilir. Bunun nasıl ilerleyeceğini tahmin etmenin bir yolu yok.” demişti.

Gates’in Değişen Bitcoin Görüşü

Ancak bu Gates’in Bitcoin hakkında ilk açıklamaları değil. Aslında, üç yıl önce Gates, Bitcoin konusunda bugün olduğundan daha kötümserdi.

Gates, Mayıs 2018’de CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Bitcoin’de bir varlık sınıfı olarak hiçbir şey üretmiyorsunuz ve bu nedenle yükselmesini beklememelisiniz. Büyük ve aptal bir teori” demişti.

Gates ayrıca Bitcoin ve 2017’deki popüler ICO’ları “çılgın, spekülatif yatırımlar” olarak tanımlamıştı. Bir zamanlar kendisine doğum günü hediyesi olarak Bitcoin verildiğini ancak birkaç yıl sonra sattığını eklemişti.

Bill Gates, geçtiğimiz ay Bloomberg’e verdiği bir başka röportajda her gün pek çok finansal okur yazarlığı olmayan insanın Bitcoin çılgınlığına çekildiğini belirtmişti.

İlgili Haber:  Dogecoin'den Bahsettiği SNL'den Sonra Elon Musk 20 Milyar Dolar Fakirleşti

Reddit’te dün gerçekleştirilen AMA etkinliğinde Bill Gates’e sorulan sorulardan biri de kendisiyle ilgili komplo teorileri hakkında ne düşündüğüydü. Gates bu soruya, “Neden insanlara mikroçip takıp takip edeyim? İnsanların nerede olduğu bilgisi benim ne işime yarayacak? Bu bilgiyi nerede kullanacağım?” şeklinde cevap verdi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar