26 Mayıs 2022, Perşembe
17.9 C
İstanbul

Bill Gates Bitcoin’in Enerji Tüketimi Konusunda Uyarıyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Gündemin özeti

Bitcoin yeni zirvelere doğru ilerlerken milyarder ve hayırsever Bill Gates, kripto paranın çarpıcı derecede yüksek karbon ayak izi bıraktığı hakkında alarm vermeye başlayarak bunun, dünyanın en büyük kripto parasının ana akım tarafından benimsenmesi süreci beklendiği gibi ilerlerse bu konunun daha da kötüye gideceğini açıkladı.

Binance indirim kodu

Bazı önemli gerçekler

Gates, New York Times’la yaptığı son röportajda, Bitcoin’in işlem başına insanlığın bildiği diğer yöntemlerden daha fazla elektrik kullandığını belirterek kendisini “Bitcoin şüphecisi” olarak nitelendirdi ve kripto paranın harika bir iklim yaklaşımı olmadığını söyledi.

Binance indirim kodu

Gates’e göre, Hollanda Merkez Bankası’nda bir veri bilimcisi olan Alex de Vries, her bir Bitcoin işleminin ortalama 300 kg karbondioksit (CO2) gerektirdiğini tahmin ediyor; bu da yaklaşık 750.000 Visa swipe’ının ürettiği karbon ayak izine eşdeğer bir karbon izi anlamına geliyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bunun nedeni olarak Bitcoin dahil olmak üzere neredeyse tüm kripto paraların, işlemlerin şeffaf ve kurcalanmaya karşı güvenli olmasını sağlamaya yardımcı olan ancak sürekli olarak ek depolama alanı veya “bloklar” gerektiren halka açık bir defterde her bir işlemi belgelemesi öne sürülüyor.

Bloklar, çalışmaları için Bitcoin ile ödüllendirilen madenciler tarafından oluşturulurken tüm bu süreç, Şili, Avusturya ve Finlandiya gibi ülkelerle yıllık olarak aynı miktara denk gelen yaklaşık 78.5’lik terawatt-saat enerji tüketen bir süreç olan ve teçhizat adı verilen özel donanımda 24 saat çalışan bir yazılım gerektiriyor.

Sorunu birleştiren madencilik ağları büyük ölçüde gücünün çoğunu kömür gibi fosil yakıtlardan sağlayan Çin’e dayanıyor. Kripto para daha da popüler hale geldikçe enerji tüketiminin 2017’den bu yana 10 kat arttığı görülüyor.

Barclays Private Bank’ın baş piyasa stratejisti Gerald Moser, bir portföye kripto paraları eklemenin, onları daha az yeşil hale getireceğini açıkladı ve madencilik ekipmanının genellikle her 18 ayda bir eski haline geri döndüğü göz önüne alındığında madenciliğin Lüksemburg gibi ülkelerle aynı miktarda elektronik atık ürettiğini sözlerine ekledi.

İlgili Haber:  Fed Başkanı Powell’ın Açıklamalarının Ardından Bitcoin Düştü, Tahvil Getirileri Yükseldi

Kritik bir durum söz konusu

2014 yılında Bitcoin’in enerji tüketimini izleyen bir web sitesi olan Digiconomist’i yaratan Vries, madenciliğin, Bitcoin’i tasarım gereği aşırı derecede enerji açı kılan bir süreç olduğunu belirtti ve bunun, kripto paranın, finansal işlemleri aracılar olmadan eşler arası bir şekilde gerçekleştirmeye yönelik nihai hedefi için çok büyük miktarda hesaplama gerektirdiğini açıkladı.

Digiconomist’e göre tek bir Bitcoin işlemi yaklaşık 707.6 kilovat saatlik elektrik enerjisi kullanıyor; bu da ortalama bir ABD hane halkı tarafından 24 günde tüketilen güce denk geliyor.

Yıllık bazda Bitcoin, 38 ülke dışında bütün ülkelerden daha fazla enerji tüketiyor ve Finlandiya, Şili ve Avusturya gibi ülkelerle aynı çizgide yer alıyor.

Çin’in İç Moğolistan bölgesi, 2019’da enerji tüketimini azaltmak amacıyla hükümetin zorunlu kıldığı hedefleri karşılayamadığı gerekçesiyle kripto para madenciliği projelerini nisan ayına kadar durdurmayı planlıyor. ABD ise federal olarak bir kısıtlama getirmese de New York ve Washington gibi bazı eyaletler de madencilikle ilgili kısıtlamalar getirdi.

Square CEO’su Jack Dorsey, aralık ayında şirketin Bitcoin madenciliğini enerji açısından daha verimli hale getiren şirketler için fon niteliğindeki 10 milyon dolarlık Bitcoin Temiz Enerji Yatırım Girişimi’nin lansmanını duyururken kripto paranın sonunda tamamen temiz enerji ile destekleneceğine, karbon ayak izini ortadan kaldıracağına ve yenilenebilir enerjilerin küresel olarak benimsenmesini sağlayacağına inandığını dile getirdi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar