Kripto borsası Binance, DeFi projelerinin geliştirilmesi ve finanse edilmesi için yatırımlarına devam ediyor. 6 adet DeFi projesine bugün destek sağlandı.

Decrypt ile paylaşılan açıklamalarda, kripto borsası Binance’in, 100 milyon dolarlık hızlandırıcı fonun bir parçası olarak altı DeFi projesine 350.000 dolar değerinde yatırım yaptığı belirtildi.

100 milyon dolarlık hızlandırıcı fonu, DeFi projelerindeki geliştirici çabalarını hızlandırmak ve yeni bir merkezi olmayan finansal ekosistem oluşturmaya katkıda bulunmak için Eylül ayında başlatıldı.

100 Milyon Dolarlık Hızlandırıcı Fonu Başlatıldı

Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhao yaptığı açıklamada, “DeFi’nin potansiyelini daha iyi ortaya çıkarmak için endüstrinin altyapısını ve teknolojilerini oluşturmaya katkıda bulunan yüksek kaliteli DeFi projelerinin geliştirilmesini adına 100 milyon dolarlık hızlandırıcı fonunu başlattık.” demişti.

Altı adet blockchain projesi – AnySwap, Arkane Network, BakerySwap, Bitquery, PancakeSwap ve Proxima – borsanın düşük ağ ücretleri ve üç saniyelik blok süreleri sunan kendi blockchain ağı Binance Smart Chain (BSC) üzerinde çalışıyor.

Binance yetkilileri ise projelerin ekip, ürün, vizyon ve blockchain ekosistemine katkısı gibi çeşitli kriterlere göre seçildiğini söyledi. Tümü BSC üzerine inşa edilen toplam 180’den fazla projenin hızlandırıcı fonu kapsamında hibe başvurusunda bulunduğu da dile getirildi.

En Büyük Likidite Sağlayıcısı: Pancake Swap

Finanse edilen altı adet proje, otomatik piyasa yapıcılar ve veri platformlarından oyun çözümü sağlayıcılarına kadar çeşitli skalada hizmet veriyor. Bunlardan PancakeSwap, akıllı sözleşmelerinde 218 milyon dolardan fazla bulunduruyor ve BSC’deki en büyük likidite sağlayıcısı olarak öne çıkıyor.

2019’daki göreceli belirsizlikten sonra DeFi, yüksek faiz getirisi teklifleri ve gözetim dışı ticaretin başlatılmasıyla milyar dolar değerinde bir kripto endüstrisine dönüştü. Ancak tüm DeFi işlemlerinin ortalama olarak %96’sı Ethereum’da gerçekleşirken; ağ, son zamanlarda ölçeklenememesi ve yüksek ücretleri nedeniyle çeşitli eleştirilerle karşı karşıya kaldı.

İlgili Haber:  Binance, Bitcoin Banka Kartını Avrupa Çapında Piyasaya Sürdü

Binance bu konuda daha ölçeklenebilirlik vaadinde bulunsa da; aynı zamanda birçok merkezi özelliği de bünyesinde taşımaktadır. Bu, borsanın merkezi – ademi merkeziyetçi finans terimini türetmesinin nedenidir.

Binance gibi firmalar şimdi bu durumu kendi blockchain teklifleri ile değiştirmeye çalışıyor. Ve bu hedefe ulaşmak için çok büyük miktarlarda para harcamaktan da şimdilik çekinmiyorlar.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın