5 Temmuz 2022, Salı
20.7 C
İstanbul

Binance Akıllı Zincirinde 2.4 Milyon Dolarlık TurtleDex Çıkış Dolandırıcılığı Gerçekleşti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Ve şimdilerde hiçbir yerde TurtleDex’ten yaşam belirtisi yok.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • TurtleDex, günler öncesinden toplanan 9000 BNB token ile birlikte çıkış yaptı.
  • Projeye ve projenin yöneticilerine dair hiçbir yaşam belirtisi yok.
  • Sık sık gerçekleşen bu tarzdaki eylemler, büyüyen DeFi alanının hâlâ daha riskli bir iş olduğunu gösteriyor.

Binance Smart Chain’de (BSC) yer alan merkezi olmayan finans (DeFi) dosya depolama projesi TurtleDex’in dün bir çıkış dolandırıcılığı yaptığı düşünülüyor. Büyük BSC DeFi borsaları Ape Swap ve Pancake Swap’taki işlem havuzlarından aynı anlarda 2.4 milyon Dolardan fazla fon çekildi.

Binance indirim kodu

Kaybedilen Fonlar, Kullanıcılara Geri Ödenecek mi?

TurtleDex, kullanıcıların veri ve dosyaları çevrimiçi olarak güvenli bir şekilde depolamasına yardımcı olmak için geliştirilen ve kendisini bir DeFi depolama platformu biçiminde tanıtan bir proje olarak 15 Mart’ta başlatıldı. O günkü ön satışında, sadece iki saat içinde, 9000 BNB tokeni (yaklaşık 2.4 milyon Dolar) elde etti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Etherscan’a göre, TurtleDex dün Ape Swap ve Pancake Swap’taki likidite havuzlarını boşalttı, potlarını ETH’ye çevirdi ve ardından fonları Binance cüzdanlarına gönderdi.

TurtleDex’in tüm çevrimiçi varlığı ortadan kayboldu. Şu anlarda web sitesi çevrimdışı ve Telegram grubu yöneticilerinin hesapları, Twitter hesaplarıyla birlikte silindi.

İddia edilen soygun ilk olarak Twitter kullanıcısı @DefiStalker tarafından duyuruldu. TurtleDex ile ortaklık içerisindeki yield farming platformu Jetfuel.Finance ise konu ile ilgili, “Bunun olduğunu gördüğümüz için biz de herkes kadar şok olduk.” dedi.

Jetfuel ayrıca, kaybedilen fonları geri kazanma umuduyla iki Telegram grubu başlatma girişiminde bulundu. Bunlardan birinin adı “Turtledex RUG” ve diğeri ise “ApeSwap – TTDX Recovery”.

Yatırımcıların ceplerindeki hasarı azaltmak için ise tüm gözler Binance’e çevrildi. Şimdiye kadar konu ile ilgili borsa yetkilileri tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

İlgili Haber:  Bitcoin Fonlama Oranları Son 7 Ayın En Düşük Seviyesinde

Bu, Binance Akıllı Zincirinin Karşılaştığı İlk Dolandırıcılık Faaliyeti Değil

Binance Akıllı Zincir’de benzer durumlar daha önce de yaşandı. Bu ayın başlarında, Meerkat Finance’in web sitesi ve sosyal medya platformlarının karartılmasının ardından firmanın DeFi projesinin kasalarından 31 milyon Dolar çekildiği ortaya çıktı.

Meerkat’ın geliştiricileri daha sonra parayı iade etti. “Meerkatrefunds” adında oluşturulan bir Telegram grubunda, kendisini “Jamboo” olarak tanımlayan bir Meerkat geliştiricisi, her şeyin bir “test” olduğunu belirtti.

Binance Akıllı Zincir yarı kapalı bir ekosistemdir; bu da Binance’in Akıllı Zincire çeşitli giriş ve çıkış noktalarına komuta ettiği anlamına gelir. Bu durum, Binance’in merkezi kontrolünün gözetimi altına girmeden Akıllı Zincir’den para çekmenin çok zor olmasını sağlar.

Ancak bu ay DeFi hayranları çeşitli acı haberler aldı. 9 Mart’ta, bilgisayar korsanları sahte tokenler oluşturmalarına ve gerçek tokenleri toplamak için flash kredilerle birlikte kullanmalarına izin veren bir hatayı keşfettikten sonra DeFi platformu Dodo’dan 3.8 milyon Dolar değerinde kripto para ele geçirdi.

Bu saldırılar, büyüyen DeFi alanının yatırımcılar için hâlâ daha riskli bir iş olduğunu kanıtlıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar