26 Mayıs 2022, Perşembe
22.6 C
İstanbul

Binance Borsasına Soruşturma Açıldı: İşte Detaylar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

CFTC (ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu), Binance’nin Amerika’da yasadışı olarak faaliyet gösterip göstermediği üzerine hali hazırda bir soruşturma yürütüyordu. Kurumun, son olarak ise “içeriden öğrenenlerin ticareti” iddialarına yönelik Binance ile ilgili soruşturma başlattığı dile getiriliyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, içeriden öğrenenlerin ticareti iddiaları ile kripto para borsası Binance hakkında soruşturma başlattı.
  • Binance, son aylarda, oldukça farklı düzenleyici incelemelerin hedefi haline gelmiş durumda.

Son zamanlarda farklı ülkelerin mali düzenleyicileri ile başı belada olan Binance, bugün Bloomberg tarafından açıklanan bir rapora göre, “içeriden öğrenenlerin ticareti” iddiaları nedeniyle de soruşturma altında.

Binance indirim kodu

“İçeriden Öğrenenlerin Ticareti” Nedir?

İçeriden öğrenenlerin ticareti (insider trading), sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek, henüz kamuya açıklanmamış bilgileri bir şahsa veya üçüncü şahıslara menfaat sağlamak amacıyla kullanarak sermaye piyasasında işlem yapanlar arasında fırsat eşitliğini bozacak şekilde haksız yarar sağlamak veya bir zararı bertaraf etmektir.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bloomberg tarafından yayınlanan ve ismi açıklanmayan kaynaklara atıfta bulunan raporda, soruşturmanın arkasından CFTC’nin olduğu belirtiliyor. CFTC, Binance’de milyonlarca Dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin’i, kendi yetki alanına giren bir “emtia” olarak görüyor. CFTC’nin ayrıca ABD’de türev alım satım işlemleri üzerinde de düzenleyici yetkisi bulunuyor. Bu tür kripto para alım satım ürünleri Binance’nin küresel borsasında sunulsa da; ABD merkezli iştirakinde yer almıyor.

Binance ile İlgili Düzenleyici Sorunlar

Binance’nin düzenleyici sorunları ABD sınırlarının ötesine kadar uzanıyor. İngiltere Mali Davranış Otoritesi, Haziran ayında Binance’nin satın aldığı ve yalnızca İngiltere’ye özel bir borsa olacağı umuduyla “Binance Markets Limited” ismini verdiği kuruluş hakkında bir tüketici uyarısı yayınlayarak gündeme geldi.

Bu tüketici uyarısının ardından Cayman Adaları, İtalya, Singapur, Hollanda ve Japonya gibi pek çok diğer ülkenin finansal düzenleyicisi de Binance Group çatısı altında yer alan çeşitli kuruluşları hedef aldı.

İlgili Haber:  Dogecoin (DOGE), Ripple (XRP) ve Binance Coin (BNB) Fiyat Analizi - 17 Mayıs

Binance’nin Bir Genel Merkeze İhtiyacı Var

Bu hafta yaptığı açıklamada Binance CEO’su Changpeng Zhao, şirketin “düzenleyiciler ile iyi geçinmek için bir genel merkeze ihtiyacı olduğunu” kabul etti. Bu, şirketin belirsiz genel merkezi ve faaliyet yapısıyla ilgili sorun yaşayan resmi kurumların endişelerini gidermeye yardımcı olsa da; borsanın, içeriden öğrenenlerin ticareti iddialarıyla mücadele etmesine yardımcı olmaz.

Bir Binance sözcüsü konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İçeriden öğrenenlerin ticareti için sıfır tolerans politikamız var. Güvenlik ekibimiz bu tür davranışlarda bulunanları araştırmak ve sorumluları ortaya çıkarmak için çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar