17.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

Binance Borsasına Soruşturma Açıldı: İşte Detaylar

Önemli Gelişmeler

CFTC (ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu), Binance’nin Amerika’da yasadışı olarak faaliyet gösterip göstermediği üzerine hali hazırda bir soruşturma yürütüyordu. Kurumun, son olarak ise “içeriden öğrenenlerin ticareti” iddialarına yönelik Binance ile ilgili soruşturma başlattığı dile getiriliyor.

blank

Haberin Özeti

  • ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, içeriden öğrenenlerin ticareti iddiaları ile kripto para borsası Binance hakkında soruşturma başlattı.
  • Binance, son aylarda, oldukça farklı düzenleyici incelemelerin hedefi haline gelmiş durumda.

Son zamanlarda farklı ülkelerin mali düzenleyicileri ile başı belada olan Binance, bugün Bloomberg tarafından açıklanan bir rapora göre, “içeriden öğrenenlerin ticareti” iddiaları nedeniyle de soruşturma altında.

blank

“İçeriden Öğrenenlerin Ticareti” Nedir?

İçeriden öğrenenlerin ticareti (insider trading), sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek, henüz kamuya açıklanmamış bilgileri bir şahsa veya üçüncü şahıslara menfaat sağlamak amacıyla kullanarak sermaye piyasasında işlem yapanlar arasında fırsat eşitliğini bozacak şekilde haksız yarar sağlamak veya bir zararı bertaraf etmektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bloomberg tarafından yayınlanan ve ismi açıklanmayan kaynaklara atıfta bulunan raporda, soruşturmanın arkasından CFTC’nin olduğu belirtiliyor. CFTC, Binance’de milyonlarca Dolar seviyesinde işlem gören Bitcoin’i, kendi yetki alanına giren bir “emtia” olarak görüyor. CFTC’nin ayrıca ABD’de türev alım satım işlemleri üzerinde de düzenleyici yetkisi bulunuyor. Bu tür kripto para alım satım ürünleri Binance’nin küresel borsasında sunulsa da; ABD merkezli iştirakinde yer almıyor.

Binance ile İlgili Düzenleyici Sorunlar

Binance’nin düzenleyici sorunları ABD sınırlarının ötesine kadar uzanıyor. İngiltere Mali Davranış Otoritesi, Haziran ayında Binance’nin satın aldığı ve yalnızca İngiltere’ye özel bir borsa olacağı umuduyla “Binance Markets Limited” ismini verdiği kuruluş hakkında bir tüketici uyarısı yayınlayarak gündeme geldi.

Bu tüketici uyarısının ardından Cayman Adaları, İtalya, Singapur, Hollanda ve Japonya gibi pek çok diğer ülkenin finansal düzenleyicisi de Binance Group çatısı altında yer alan çeşitli kuruluşları hedef aldı.

İlgili Haber:  Merkez Bankası Dijital Paraları (CBDC), Bitcoin'i Tehdit Edebilir

Binance’nin Bir Genel Merkeze İhtiyacı Var

Bu hafta yaptığı açıklamada Binance CEO’su Changpeng Zhao, şirketin “düzenleyiciler ile iyi geçinmek için bir genel merkeze ihtiyacı olduğunu” kabul etti. Bu, şirketin belirsiz genel merkezi ve faaliyet yapısıyla ilgili sorun yaşayan resmi kurumların endişelerini gidermeye yardımcı olsa da; borsanın, içeriden öğrenenlerin ticareti iddialarıyla mücadele etmesine yardımcı olmaz.

Bir Binance sözcüsü konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “İçeriden öğrenenlerin ticareti için sıfır tolerans politikamız var. Güvenlik ekibimiz bu tür davranışlarda bulunanları araştırmak ve sorumluları ortaya çıkarmak için çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend