Binance CEO’su Changpeng Zhao Tüm Birikimlerini BNB ve Bitcoin’de Tuttuğunu Açıkladı

Önemli Gelişmeler

Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Son güncelleme: 1 hafta önce

Changpeng Zhao için ev denilen kavram her daim fiziksel bir adresten çok, coğrafik sınırları aşan bir iç dünya.

Çin’de doğup büyüyen Zhao, eğitimci anne babasıyla birlikte her birkaç senede bir şehirden öbür şehire taşınarak kısmen de olsa göçebe bir hayat yaşamış. Zhao, 12 yaşındayken ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etmiş ve Tokyo, New York ve sonrasında Shanghai’a iş sebebiyle taşınmadan önce burada 10 yıl yaşamış.

Bugün ise dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’in CEO’luğunu yapan Zhao, o dönemler yaşadığı sürekli taşınma ve seyahat hallerinin kendisine yaşamında oldukça yardımcı olduğunu söylüyor.

“İtibari Para Birimlerinde Çevrim Yapmak Çok Maliyetli”

Zhao bu tür bir göçebe yaşam sayesinde, itibari para birimlerini birbirine çevirmekteki zorlukların ve verimsizliklerin farkına vardığını belirtiyor: “Sınırlar arasında yapılan işlemlerde itibari para birimlerini kullanmak istediğinizde oldukça zorlanıyorsunuz ve ayrıca yüksek komisyon oranları nedeniyle de zarara uğruyorsunuz. Havaalanında paranızı başka para birimlerine dönüştürmek istediğinizde her işlem başına paranızın %10’una yakını kayboluyor, yani maliyetler aşırı fazla.”

Sınırlar arasında itibari para birimleriyle yapılan işlemlerdeki bu kısıtlamalar aslında Zhao’nun kripto paralara olan ilgisini başlatan nedenlerden sadece bir tanesi.

2013 yılında Bitcoin’in Satoshi Nakamoto tarafından yayınlanan manifestosuna rastlayan Zhao, mesleği yazılım geliştiricisi olan, finans ve teknoloji alanlarında çalışan bir birey olarak Bitcoin’in öneminin hemen farkına varmış: “Bitcoin’in avantajlarını hemen anladım, bundan sonraki adımım ise bu para biriminin arkasında bir topluluk olup olmadığını öğrenmekti.”

Zhao Tüm Kişisel Birikimlerini BNB ve Bitcoin Olarak Tutuyor

Zhao ayrıca kripto para zengini olmayı sürdürmeyi planlıyor. Asla geniş zaman aralıklarında itibari para birimlerini elinde bulundurmadığını söyleyen Zhao, kendi kişisel servetini Bitcoin ve Binance Coin’de (BNB) biriktirdiğini belirtti. Alışverişlerinde daha çok Binance’ın kendi kredi kartını kullandığını söyleyen Binance CEO’su, bunun mümkün olmadığı zamanlarda arkadaşlarının nakit para alıp karşılığında BNB gönderdiğini ifade etti.

Binance borsasında yüzlerce altcoin listelense de, Zhao bu coinleri araştırıp anlayabilmek için yeterli zamanı olmadığını bu yüzden de yalnızca BNB ve Bitcoin’e yatırım yaptığını belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Uzmanlar Açıkladı: Bitcoin ve Dogecoin Arasındaki 3 Önemli Fark

2013 yılında bir şaka kripto parası olarak üretilen Dogecoin, geçtiğimiz günlerde 0.69 Dolarlık rekor bir seviyeye ulaştı. Peki, Bitcoin...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend