Binance CEO’su CZ Forbes’e kara para aklama, bankacılık sistemi ve kripto paralarla ilgili bir röportaj verdi. Bu röportajı sizler için çevirdik.

Sizce kara para aklama ekonomimiz için neden özellikle zararlı?

CZ: Finansal hizmet sağlayıcıları olarak, yasadışı faaliyetlerle mücadele etmek bizim görevimiz. Herkes bu sorumluluğu paylaşır. Ancak genellikle kurallar bir kez belirlendikten sonra, insanlar kuralları aşmaya çalışırlar. Ve bilerek veya bilmeyerek bu işlemleri kolaylaştıran insanlar var. Bir ülkenin bir eylemi suç olarak görüp diğerinin görmeyebileceği karmaşık bir dünyada yaşıyoruz. Bir çok insanın sadece siyah beyaz bir görüşü var ama dünya aslında gri. Tüm bankalar masum değil ve tüm kripto para şirketleri de kötü değildir.

Bitcoin şeffaflıktır

Kripto para endüstrisi, yasadışı işlemleri kolaylaştırdığı için çok eleştiri alıyor. Bu açıdan baktığımızda geleneksel finans sitemleri ile kripto para endüstrisini nasıl görüyorsunuz?

CZ: Bitcoin kullanıyorsanız, tüm işlemleriniz şeffaf bir deftere kaydedilir. Transferlerde kullanılan fonları ilk üretildikleri noktaya kadar takip edebilirsiniz. Bu şekilde, blockchain aslında herkesin analiz etmesi için çok şeffaf bir defter sağlar. Birkaç veri noktasını bir araya getirir ve bir küme analizi yaparsanız, bir algoritmanın paranın kaynağını analiz etmesi o kadar da zor değildir. Gizlilik odaklı kripto paralarının izlenmesi ise daha zordur, ancak bu tür paraların piyasa değerleri o kadar yüksek olmadığından büyük meblağlı işlemler daha zordur. Dürüst olmak gerekirse, fiat yani geleneksel para kullanarak yasadışı işlemler yapmak kripto kullanmaktan çok daha kolaydır.

Kripto paraların takibi çok daha kolay

Kripto paralarla yapılan yasadışı işlemlerin hacmini fiat ile nasıl karşılaştırırsınız?

CZ: Muhtemelen bin kat daha azdır. Temel olarak, herhangi bir yüksek meblağlı kripto parayı anonim olarak taşımak çok zordur. Birçok cüzdan adresini bilinen kişilerle eşleştirebilen üçüncü taraf izleme araçları ve veritabanları vardır. Kripto para piyasası o kadar küçüktür ki, 100 milyon doları hareket ettiriyorsanız, bunu merkezi bir borsadan geçmeden yapamazsınız, bu da takibi daha da kolaylaştırır.

İlgili Haber:  24 Saat İçinde 400 Milyon Dolar Yatırılan BurgerSwap'ın Arkasında Türkler mi Var?

Kripto paralar daha fazla özgürlük sağlıyor

Kripto para dünyası bir bütün olarak Satoshi Nakomoto tarafından bankaların yolsuzluğuna karşı bir haçlı seferi olarak başlatıldı. Bilhassa, Bitcoin’in Genesis bloğu, 2008 ve 2009’da bankaların kurtarılmasını ele alan bir dipnot içeriyordu. Bankacılık sistemini alt etme felsefesi, bugün kripto para dünyasında hala yaşıyor mu?

CZ: Benim bu konuda daha dengeli bir görüşüm var. Kripto para dünyasındaki bazı kişiler bankalara, geleneksel paralara vb. karşı çıkarken, bazıları da kripto paraların uyuşturucu lordları tarafından kullanıldığını düşünüyor. Bunlar iki aşırı görüş. Benim görüşüme göre, kripto paralar; işlemlerde, yatırımlarda, mevduatta, tasarrufta vb. özgürlük sunuyor. Daha yüksek seviyede bir özgürlük sunuyor. Biz sadece bu özgürlüğe ve kontrole değer veren kullanıcılara başka bir seçenek sunuyoruz. Herhangi bir bankaya veya kişiye karşı değilim. Bence kripto paralar daha yüksek bir finansal özgürlük sunuyor ve bu nedenle daha fazla insanın kriptoya erişimini sağlamak istiyoruz. Bankaları sevmiyorsanız, onları kullanmazsınız olur biter.

Vatandaşlarını koruyan hükümet ile yeniliği teşvik eden hükümet arasındaki dengenin nerede olduğunu düşünüyorsunuz?

CZ: Hükümetlerin kamu hizmetleri olması gerektiğine inanıyorum. Yolları ve itfaiye teşkilatlarını sağlamalılar. Ne zaman devlet müdahalesi olursa, bu ekonomi için kötüdür. Bir hükümet bir tarafa yardım ettiğinde, doğası gereği diğerine zarar verir. Hükümet, hayatta kalmak için yeterince rekabetçi olmayan bir tarafa yardım sağlayarak ekonominin dengesi hakkında ipucu verir. Bu nedenle, bir hükümet ne zaman büyük bankaları veya bu konuda herhangi bir işletmeyi kurtarsa, sadece yardım ediyormuş gibi görünürler. Özgür bir ekonomiye inanıyorum ve bu felsefeye çok güçlü bir şekilde katılıyorum.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın