Kripto Borsası Binance, Çin’in Resmi Para Birimi Yuan’ı Platformundan Kaldıracak

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Kripto borsası Binance, 31 Aralık’tan itibaren Çin’in resmi para birimi Yuan’ı “tezgah üstü ticaret platformundan” kaldıracağını duyurdu.

blank

Haberin Özeti

  • Binance, 31 Aralık’tan itibaren Çin’in resmi para birimi Yuan’ı “tezgah üstü ticaret platformundan” kaldıracağını duyurdu.
  • Borsanın yerel tokeni Binance Coin (BNB) ise dün Binance Akıllı Zincir gelişimini desteklemek için 1 milyar Dolarlık bir fonun başlatıldığının duyurulmasının ardından %10’dan fazla arttı.

Dünyanın en büyük kripto borsası Binance, Çin Yuanını (CNY) tezgah üstü (OTC) ticaret platformundan kaldıracağını duyurdu.

blank

Binance’den Çin’e Yönelik Yasak

Binance’in C2C (müşteriden müşteriye) pazarı olarak da bilinen OTC ticaret platformu, tüccarların neredeyse her fiat para birimini kullanarak kripto para ticareti yapmasına olanak tanır.

Binance Çarşamba günü yaptığı duyuruda, “Yerel hükümetin düzenleyici gereksinimlerine yanıt olarak Binance C2C, CNY ticaretini 31 Aralık 2021’de durduracaktır.” ifadelerini kullandı.

Bugünkü duyurusunda ise Binance, Çinli müşterilerinin kayıt süreçlerini revize etmeyi planladığını belirtti.

Binance konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Platform, Çin anakarasından erişim sağlayan kullanıcılar tespit ederse, ilgili hesapları ‘yalnızca para çekme’ moduna alacak ve kullanıcılar, yalnızca mevcut kripto para pozisyonlarını kullanabilecek.” ifadelerini kullandı.

Borsa, ayrıca, “Binance, 2017 yılında Çin anakara pazarından çekildi ve Çin anakarasında borsa işi yürütmedi.” diye ekledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Binance Coin Fiyatında Artış

Borsanın yerel tokeni Binance Coin (BNB), dün Binance Akıllı Zincir gelişimini desteklemek için 1 milyar Dolarlık bir fonun başlatıldığının duyurulmasının ardından %10’dan fazla arttı.

Bununla birlikte, Çinli kullanıcılar için yaklaşan kısıtlamaların duyurulmasının ardından da BNB 463 Dolardan 434 Dolara geriledi. BNB bu düşüşten kısa bir süre sonra toparlandı.

CoinGecko’ya göre, son 24 saat içinde BNB, piyasa değeri sıralamasında 3. en büyük kripto para konumuna yükseldi. BNB, şu dakikalarda 461 Dolardan işlem görüyor.

Binance, Huobi ve KuCoin

Çin Halk Bankası, kripto paraların “kumar, yasa dışı bağış toplama, dolandırıcılık, ponzi şemaları ve kara para aklama gibi yasa dışı suç faaliyetlerini desteklediğini” vurgulayarak Eylül ayında kripto ticaretine yönelik kapsamlı bir yasaklama kararı yayınladı.

Bu kararın açıklanmasının ardından kripto borsası Huobi, Çin anakarasındaki tüccarların yeni hesaplar oluşturmasını kısıtladığını ve mevcut Çinli müşterilerin de 31 Aralık’a kadar hesaplarına erişimlerini kaybedeceğini duyurdu.

KuCoin de benzer bir strateji izledi ve Çin sakinleri tarafından işletilen son hesapları da kapattığını açıkladı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend