12 Ağustos 2022, Cuma
23.7 C
İstanbul

Binance, Hisse Senedi Tokenleri ile Menkul Kıymet Yasalarını İhlal Mi Etti?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

BaFin, Coinbase ve Telsa’daki hisseleri temsil eden Binance tokenlerinin menkul kıymetler olabileceğini söylüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bu ayın başlarında Binance, Tesla ve Coinbase hisselerinin fiyatına bağlı hareket eden kripto tokenlerini tanıttı.
  • BaFin adında bir Alman mali gözlemci ise bunların, düzenleyici kurum bakış açısından hareketle hisse senetlerinden pek de farklı olmadıklarını söylüyor.

Alman finans gözlemcisi BaFin, Tesla ve Coinbase hisselerinin fiyatına bağlı tokenleri listelemesi nedeniyle kripto borsası Binance’in menkul kıymetler yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Hisse Senedi Tokeni Nedir?

Ticaret hacmine göre dünyanın en büyük kripto borsası olan Binance, bu ayın başlarında tokenize edilmiş hisse senetlerini piyasaya sürdüğünü açıkladı.

Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz yıl aktif bir kripto savunucusu olmuş ve şirketi Ocak ayında Bitcoin’e 1.5 milyar Dolar değerinde yatırım yapmıştı. Binance tarafından listelenen bir diğer hisse senedi Coinbase’in fiyatı da kripto piyasasının geri kalanı ile yakından ilişkilidir. Çünkü borsanın kâr marjları doğrudan işlem hacmine ve bu işlemlerden elde ettiği ücretlere bağlıdır.

Binance ayrıca Apple, Microsoft ve MicroStrategy’nin hisse senedi tokenlerini de kullanıcılarına sunmayı planlıyor.

Binance’ın Başı Dertte Olabilir

Financial Times geçen hafta, Avrupalı düzenleyicilerin söz konusu hisse senedi tokenlerini yakından incelediğini bildirmişti. BaFin tarafından bugün yayınlanan raporda da; Binance’in menkul kıymet satışı yaptığını iddia etmek için makul gerekçelerin yer aldığının altı çizildi.

Bu Binance’in tek sorunu değil: Kripto borsası, halihazırda CFTC tarafından yakından inceleniyor. Kurum, Binance’in ana ticaret platformunun ABD müşterileri için erişilebilir olduğunu iddia ediyor. Yasaya göre Binance’ın yalnızca ABD özel sürümünün, ülkede erişilebilir olması gerekiyor.

Kripto borsasının yetkilileri ise henüz bu suçlamalar ile ilgili detaylı bir açıklama yapmadı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar