2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

Binance, Ethereum Katman-2 Ölçeklendirme Çözümü Optimism’i Platformuna Entegre Etti

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, bugün 2. katman ölçeklendirme çözümü Optimism’i platformuna entegre ettiğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Borsadan yapılan açıklamada şimdilik sadece para yatırma işlemlerinin desteklendiği ve optimum likiditeye ulaşana kadar para çekme işlemlerinin yapılamayacağını belirtti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Duyuruda, “Cüzdanımızda yeterli varlık olduğunda Binance, Optimism ağı üzerinden ETH çekim işlemlerini başlatacak” denildi.

Optimism, Ethereum için maliyetleri düşürmeye ve işlem hızlarını iyileştirmeye yardımcı olmayı amaçlayan bir katman-2 ölçekleme çözümüdür.

Ethereum günümüzde pek çok DeFi ve NFT aktivitesinin gerçekleştiği ana ve merkez ağlardan biri olduğundan işlem maliyetleri çok pahalı bir ağ haline geldi. Özellikle piyasanın oynak olduğu zamanlarda ya da piyasaya yeni ve popüler bir NFT ya da yield farming projesi çıktığında ağ tıkanmaya ve işlem ücretleri daha da artmaya başlıyor. Örneğin yakın zamanda Yuga Labs’ın çıkardığı Otherdeeds NFT koleksiyonu Ethereum ağını kilitlemiş ve kullanıcıları NFT koleksiyonun daha fazlası işlem ücreti ödemeye itmişti.

Bu sorunları tam olarak çözmek için Polygon, Arbitrum ve Optimism gibi ölçeklendirme çözümleri ortaya çıktı.

Bilmeyenler için belirtmek gerekirse, bir blok zincirdeki işlem maliyetleri derken o ağdaki bilgileri işleme ve depolama maliyetinden bahsediyoruz. Optimism ve benzeri çözümler, işlemleri ağ dışında daha ucuza gerçekleştirip ana ağa toplu bir şekilde gönderir.

Katman 2 çözümler, temel katman blok zincirinin doğrulamak ve güvenceye almak için ihtiyaç duyduğu bilgi miktarını azaltarak tıkanıklığı azaltır ve işlem maliyetlerini düşürür.

En son verilere göre, örneğin Optimism’in gaz maliyeti şu anda Ethereum’dan 98 kat daha düşük.

Yine en son verilere göre Optimism protokolü üzerindeki toplam kilitli değer (TVL) 285 milyon dolar ve yaklaşık 40’a yakın DeFi projesi Optimism’i kullanıyor. Optimism ağı üzerindeki en baskın proje ise 100 milyon dolarlık TVL ile Synthetix (SNX) protokolü.

İlgili Haber:  Ethereum Katman-2 Çözümü Optimism'de Kritik Bir Güvenlik Açığı Bulundu!
Optimism üzerindeki toplam kilitli değer 285 milyon dolar.
Optimism üzerindeki toplam kilitli değer 285 milyon dolar.

Binance’in yanı sıra, diğer kripto para borsaları da Optimism benzeri katman 2 çözümlerini entegre etme yolunda adımlar attı.

Sam Bankman-Fried liderliğindeki hızlı büyüyen borsa FTX, yakın zamanda başka bir Ethereum ölçeklendirme çözümü olan Arbitrum’u entegre etmişti. KuCoin borsası da Nisan 2022’de Optimism’i entegre ettiğini duyurmuştu.

Optimism’de geçtiğimiz Şubat ayında kritik bir güvenlik açığı tespit edilmiş ve açık hızlı bir şekilde kapatılmıştı.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar