18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

İşte Binance Smart Chain’e (BSC) Gelecek Bruno Güncellemesi ile İlgili Bilinmesi Gereken Her Şey!

Önemli Gelişmeler

Binance Smart Chain, bir sonraki hard fork güncellemesi için tarih olarak 13.082.000. bloku belirledi. Web sitesinde yer alan bilgilere göre söz konusu blok, 30 Kasım, Türkiye saati ile saat 11.00’e denk geliyor.

blank

Bununla birlikte BSC’nin DeFi dünyasında da başarılı bir performans sergilediğini hatırlatmak gerekiyor. Bu yazının yazıldığı anlarda 161 protokole sahip olan Binance Smart Chain, toplam kilitli değer (TVL) olarak da 18.16 milyar dolara sahip. Bu TVL değeri ile BSC, DeFi dünyasının lideri Ethereum’dan hemen sonra geliyor.

blank

tvl

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Binance Smart Chain Güncellemesi ile Neler Değişecek?

Binance, yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “v1.1.5 güncellemesi, BSC’nin ekonomik modeline gerçek zamanlı bir yakım mekanizması ekleyecek bir hard fork sürümüdür.”

Yani aslına bakılırsa güncelleme ile birlikte daha önce de duyurusu yapılan gerçek zamanlı yakım mekanizmasına sahip BEP-95 hayata geçecek. Açıklamalarda şunlar da yer aldı: “BSC ağı, BNB yakım izlemlerini hızlandırabilecek ve bununla birlikte gaz ücretlerinin bir kısmını yakarak yapısal değerini arttırabilecek. BNB yaptırımcıları, BSC gaz ödüllerinin nasıl dağıtılacağına karar verecek.”

Hatırlatmak gerekirse, BEP-95, Ethereum’un Ağustos ayında hayata geçirdiği bir yakım mekanizması olan EIP-1559’a oldukça benzerlik gösteriyor. Aynı Londra Hard Fork’unda olduğu gibi, Bruno güncellemesi de BNB’nin sirkülasyonda olan arz miktarını zaman geçtikçe azaltacak. Etkileyici bir şekilde, Ethereum, yakım işlemlerinin başlamasından bu yana piyasaya sürülen yeni coinlerin %56’sını bu şekilde dengelemeyi başarmıştı.

Binance, tam node senkronizasyonunu %60 oranında hızlandırarak ağın merkezsizliğini yükseltmek istiyor. Dahası, BNB için yeni bir yakım mekanizması getirilmesi ile birlikte uzmanlara göre altcoinin değerinde pozitif etkiler gözlenebilir. Bu yazının yazıldığı anlarda 558 dolardan işlem gören BNB, 93.9 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en büyük üçüncü kripto parası olma özelliği taşıyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Fiyatının Yükselmesi ile Birlikte Kripto Para Borsaları Teknik Sorunlarla Karşılaştı

Güncelleme Sonrası Neler Beklenebilir?

Binance Smart Chain kullanıcıları ve geliştiricilerinin, protokoldeki değişiklikten doğrudan etkilenmeyeceğini söyleyebiliriz. Söz konusu güncelleme, doğrulayıcıları ya da tam node operatörlerini etkileyecek. Binance’ın açıklamasına göre güncellemenin aktif hale getirilmesinden sonra Blockchain, sonraki yeni güncellemelere hazır olacak ve halihazırda var olan bir dizi bug’ın da ortadan kalkması sağlanacak.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend