8 Ağustos 2022, Pazartesi
28.9 C
İstanbul

Binance Smart Chain ile Ethereum Arasındaki Köprü Hacklendi, 80 Milyon Dolar Kayıp Var!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolü Qubit Finance’teki bir güvenlik açığı yüzünden 80 milyon dolarlık kripto para hacker ya da hackerlar tarafından çalındı.

Binance indirim kodu

Güvenlik açığının bulunduğu akıllı sözleşme, Ethereum ve Binance Akıllı Zincir arasında token takaslarını kolaylaştıran zincirler arası bir köprü olan X-Bridge’de bulunuyordu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bu açık sayesinde hackerlar herhangi bir miktar Ethereum yatırmadan kötü amaçlı bir takım veriler girdiler ve bunun karşılığında 185 milyon dolar değerinde Qubit xETH çaldılar. Qubit xETH, BSC üzerindeki Ethereum’u temsil eden kripto varlıktır.

Saldırgan daha sonra bu parayı çeşitli kredi havuzlarından yaklaşık 80 milyon dolar değerinde kripto “ödünç almak” için teminat olarak kullandı.

Denetim firması CertiK’in yayınladığı raporda, çalınan varlıkların tam dağılımı şöyle; 15.688 wETH (37.6 milyon $), 767 BTC-B (28.5 milyon $), yaklaşık 9.5 milyon dolarlık stablecoin ve 5 milyon dolarlık CAKE, BUNNY ve MDX tokenleri.

Saldırgan qXETH “teminatını” dönüştürmediğinden, saldırının Qubit Finance’e toplam maliyeti 80 milyon dolarla sınırlı kaldı.

Uzlaşı çabaları

Qubit Finance bugün, saldırının tamamının ayrıntılı dökümünü içeren bir blog yazısı yayınladı.

Qubit’in Twitter sayfasında ayrıca ilgili saldırıyı gerçekleştiren hacker ile görüşmek ve uzlaşıya varmak istedikleri belirtildi. Qubit, saldırının topluluk üzerindeki etkisini en aza indirmek için hackera yüksek tutarda bir ödül vermeye hazır olduklarını da vurguladı.

Bu saldırı bu yılki en büyük saldırı olsa da, 2022’deki ilk cross chain saldırı değil.

Geçen hafta, başka bir hacker Multichain’den 1.73 milyon dolar çalmış ve ardından 900.000 doları geri vermişti. Geri kalanını da ödül olarak cebe atmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar