28 Mayıs 2022, Cumartesi
25.2 C
İstanbul

Binance Smart Chain’e Flaş Kredi Saldırısı Gerçekleştirildi: Kayıp 1 Milyar Dolar

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Binance Smart Chain platformu şu sıralar bir dizi flaş kredi saldırısıyla çalkalanıyor. DeFi projelerinin toplamda yaklaşık olarak 1 milyar dolar kaybettiği tahmin ediliyor.

Binance indirim kodu

Binance Smart Chain (BSC), bir flaş kredi saldırısı dalgasıyla karşı karşıya kaldı. Haberi BSC Twitter üzerinden paylaştı. Bununla birlikte son günlerde BSC ağına gerçekleştirilen saldırı sayısı da sekize çıktı. Binance’ın açıklamasına göre, saldırganlar, “iyi organize olmuş hacker gruplarından oluşuyor”. Medyada çıkan haberlere göre toplam kayıp miktarı yaklaşık 1 milyar doları buluyor. DeFi projelerinin güvenlik önlemlerini kontrol edip daha güçlü hale getirmeleri gerekiyor. BSC’nin kendi açıklamasına göre, Binance Smart Chain topluluğu şu anda bu zor zamanlara katlanmak zorundalar.

Binance indirim kodu

Kısa Bir Süre Önce PancakeBunny Saldırganların Hedefi Olmuştu

Etkilenen DeFi uygulamalarının başında, kısa bir süre önce 200 milyon dolara yakın bir meblağ kaybeden PancakeBunny bulunuyor. Bu saldırıyla birlikte BUNNY fiyatları dakikalar içerisinde 150 dolardan 11 dolara gerilemişti. Son kurban ise, yaklaşık olarak 50 milyon dolar kaybeden Belt Finance oldu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Twitter kullanıcıları ise, konu ile ilgili ikiye bölünmüş durumdalar. Bazıları, flaş kredi saldırılarının, DeFi projeleri tarafından ellerinde bulunan parayı borsa dışına çıkarıp çalmaları amacıyla gerçekleştirildiğini iddia ediyor ve Binance’ın bu konu ile ilgili neden daha sıkı önlemler almadığını sorguluyor. Ayrıca kullanıcılar, müşteri hizmetleri konusundaki kalitesizlikten de şikâyetçiler. Bazı kullanıcılar ise, benzer olayların Ethereum ya da Polygon’da da yaşandığını belirtip BSC’nin tarafını tutmayı seçtiler.

Flaş Kredi Saldırısı Nasıl Meydana Geliyor?

Flaş kredi saldırıları yalnızca Binance Smart Chain’e özgü olaylar değil. Bu tür saldırılar aslında DeFi ekosistemlerinin doğuşuyla birlikte mümkün oldu. “Flaş Kredi” kavramı, güvenli bir şekilde gerçekleşmeyen, borç alındıktan sonra aynı işlem içerisinde geri ödenen ve net olarak giriş ve çıkış miktarları aynı olan borç alımlarını tanımlanıyor.

İlgili Haber:  MATIC ve AAVE, Ethereum İşlem Ücretleri Konusunda Çözüm Üretmeyi Başardı

Buradaki mantık, borsalar arasındaki fiyat farklarının, yani arbitraj olanaklarının kötüye kullanılmasını sağlamasında yatıyor. Bir akıllı sözleşme çerçevesinde bir kişi, bir borsadan ETH borç alıp daha sonra kendisine herhangi bir token satın alabiliyor. Diğer bir borsada ise bu kişi bu tokenleri satıp tekrardan ETH elde ediyor. Sonuç olarak ise, krediyi çeken kişi, çektiği miktarı faiziyle birlikte geri ödüyor ve aradaki fark kadar olan kazancı kendisine kalıyor. Verilen kredi zamanında geri ödenmezse işlem iptal oluyor ve krediyi veren taraf parasını geri alıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar