25 Ocak 2022, Salı
-0.2 C
İstanbul

MASAK, Binance’e 8 Milyon Lira Para Cezası Verdi: İşte Nedeni!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son güncelleme: 1 ay önce

Binance indirim kodu

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Binance Türkiye’nin “AML Kanunu” olarak da bilinen Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanunu ihlal etmekle suçladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Binance Türkiye’nin “AML Kanunu” olarak da bilinen Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanunu ihlal etmekle suçladı.
  • Bu kapsamda Binance Türkiye şirketine 8 milyon Lira para cezası verildi.

MASAK, kripto para borsasının Kara Para Aklamayı Önleme (AML) uyumluluğu denetiminde başarısız olmasının ardından Binance Türkiye’ye 8 milyon Lira (yaklaşık 750.000 Dolar) para cezası verdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Binance Türkiye’ye Neden Ceza Verildi?

Türkiye Maliye ve Hazine Bakanlığına bağlı mali istihbarat birimi olarak görev yapan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para borsası Binance’nin Türkiye operasyonlarını, kara para aklamayı önlemeye yönelik yasaları ihlal etmekten suçlu buldu. Anadolu Ajansı’nın haberine göre MASAK, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun olarak da bilinen AML Kanunu kapsamında bir denetim gerçekleştirdi.

AML Kanunu, şirketlerin, müşteri adı – soyadı, doğum tarihi, T.C. kimlik numarası ve kimlik belgesinin türü gibi bilgileri şüpheli faaliyetlerin ardından 10 günlük bir süre içinde resmi kurumlara bildirmelerini şart koşuyor.

Binance Türkiye gözlemcisi, yukarıda iddia edilen ihlal nedeniyle kripto para borsasına 8 milyon Türk Lirası değerinde idari para cezası verdi. Bu kararla birlikte Binance, Türkiye’deki resmi organlar tarafından para cezasına çarptırılan ilk kripto para şirketi oldu.

Türkiye Kripto Para Endüstrisi Hareketli

Öte yandan geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para piyasasının düzenlenmesine yönelik kapsamlı bir yasanın hazırlandığını ve yakında Meclis’e sunulacağını açıklamıştı.

Son gelişmeler göz önüne alındığında Türkiye’deki kripto para endüstrisi hareketli bir sürece giriyor gibi görünüyor. Bu süreçte başka herhangi bir borsaya ceza verilecek mi ya da kripto para piyasasına kapsamlı bir vergilendirme düzenlemesi gelecek mi, birlikte göreceğiz.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend