3 Aralık 2022, Cumartesi
9.6 C
İstanbul

MASAK, Binance’e 8 Milyon Lira Para Cezası Verdi: İşte Nedeni!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 11 ay önce

Binance indirim kodu

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Binance Türkiye’nin “AML Kanunu” olarak da bilinen Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanunu ihlal etmekle suçladı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), Binance Türkiye’nin “AML Kanunu” olarak da bilinen Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanunu ihlal etmekle suçladı.
  • Bu kapsamda Binance Türkiye şirketine 8 milyon Lira para cezası verildi.

MASAK, kripto para borsasının Kara Para Aklamayı Önleme (AML) uyumluluğu denetiminde başarısız olmasının ardından Binance Türkiye’ye 8 milyon Lira (yaklaşık 750.000 Dolar) para cezası verdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Binance Türkiye’ye Neden Ceza Verildi?

Türkiye Maliye ve Hazine Bakanlığına bağlı mali istihbarat birimi olarak görev yapan Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), kripto para borsası Binance’nin Türkiye operasyonlarını, kara para aklamayı önlemeye yönelik yasaları ihlal etmekten suçlu buldu. Anadolu Ajansı’nın haberine göre MASAK, 5549 sayılı Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesine Dair Kanun olarak da bilinen AML Kanunu kapsamında bir denetim gerçekleştirdi.

AML Kanunu, şirketlerin, müşteri adı – soyadı, doğum tarihi, T.C. kimlik numarası ve kimlik belgesinin türü gibi bilgileri şüpheli faaliyetlerin ardından 10 günlük bir süre içinde resmi kurumlara bildirmelerini şart koşuyor.

Binance Türkiye gözlemcisi, yukarıda iddia edilen ihlal nedeniyle kripto para borsasına 8 milyon Türk Lirası değerinde idari para cezası verdi. Bu kararla birlikte Binance, Türkiye’deki resmi organlar tarafından para cezasına çarptırılan ilk kripto para şirketi oldu.

Türkiye Kripto Para Endüstrisi Hareketli

Öte yandan geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kripto para piyasasının düzenlenmesine yönelik kapsamlı bir yasanın hazırlandığını ve yakında Meclis’e sunulacağını açıklamıştı.

Son gelişmeler göz önüne alındığında Türkiye’deki kripto para endüstrisi hareketli bir sürece giriyor gibi görünüyor. Bu süreçte başka herhangi bir borsaya ceza verilecek mi ya da kripto para piyasasına kapsamlı bir vergilendirme düzenlemesi gelecek mi, birlikte göreceğiz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar